Czy można mrozić maślaki? Mrożenie maślaków krok po kroku

Wbrew pozorom mrożenie maślaków to coś równie łatwego jak mrożenie warzyw i owoców. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu te leśne grzyby będą dodawać smaku naszym potrawom również poza sezonem

Mrożenie maślaków – zatrzymaj smak jesieni

Maślaki to jedne z najsmaczniejszych i najłatwiejszych do przygotowania grzybów. Świetnie smakują marynowane, smażone, gotowanie i duszone. Jednak by zatrzymać ich smak i aromat także poza sezonem, zdecydowanie najlepiej je mrozić. To również świetna opcja jeśli po (kolejnej) wyprawie do lasu zostało nam dużo ładnych okazów, których nie damy rady wykorzystać od razu, a nie chcemy ich suszyć.

Niepozorne, a smaczne

Maślaki, podobnie jak inne grzyby, składają się głównie z wody i mają niewielkie właściwości odżywcze. Są jednak bardzo popularne i lubiane ze względu na ładny aromat i bardzo dobry smak. Mają niewiele kalorii, ale zawierają sporo białka i błonnika pokarmowego, który reguluje trawienie. Są cennym źródłem węglowodanów, nienasyconych kwasów tłuszczowych i minerałów. Dostarczają też sporo witamin, zwłaszcza tych z grupy B.

W naszych lasach najpopularniejszy jest maślak zwyczajny, o brązowym kapeluszu okrytym charakterystyczną, cienką skórką. Bywa ona gorzkawa, więc najlepiej zdjąć ją przed przygotowaniem grzybów do spożycia. Na szczęście jej pozbycie się jest bardzo proste.

Dlaczego mrożone?

Maślaki, podobnie jak inne leśne grzyby, najlepiej smakują tuż po zebraniu. Nadwyżki najczęściej suszymy, ale warto pamiętać, tylko grzyby poddane mrożeniu zachowują smak i formę najbliższą swojej surowej postaci. Po suszeniu niestety często zostaje z nich bezkształtna masa, a jeśli chcemy, by danie zachwycało nie tylko podniebienie, ale i oczy, warto użyć grzybów prosto z zamrażarki.

Mrożenie maślaków – od czego zacząć

Podobnie jak w przypadku innych mrożonek, zanim przejdziemy do mrożenia maślaków konieczna jest ich ścisła selekcja. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek po rozmrożeniu grzybów, a sam proces zakończy się powodzeniem. Do mrożenia nadają się tylko maślaki w pełni zdrowe. Te miękkie, powgniatane lub zarobaczone najlepiej użyć od razu albo wyrzucić. To, czy grzyb jest w dobrej kondycji do mrożenia pomoże określić nacięcie jego trzonka.

Przed mrożeniem grzybów nie należy myć – zamiast tego warto przetrzeć je papierowym ręcznikiem lub oczyścić pędzelkiem czy szczoteczką. Dzięki temu dotrzemy do najmniejszych zakamarków i skutecznie oczyścimy maślaki.

Jeśli grzyby są mocno zabrudzone, w ostateczności możemy użyć wilgotnej ściereczki lub umyć je pod bieżącą wodą. W takiej sytuacji konieczne będzie ich bardzo dokładne wysuszenie. Wilgotne maślaki można rozłożyć na kratce lub sitku, a potem na papierowych ręcznikach, które szybki i skutecznie wchłoną wodę.

Mrożenie maślaków sprawdzone sposoby

Przed mrożeniem czyste i suche maślaki dzielimy według rozmiaru – te większe kroimy na kawałki, te mniejsze możemy mrozić w całości. Poszczególne porcje po rozmrożeniu powinny zostać zużyte w całości, warto więc zaplanować do czego chcemy użyć grzybów i tak je podzielić. Raz rozmrożonych grzybów nie można zamrozić ponownie! Może to skutkować bardzo przykrym zatruciem,

Sposób pierwszy

Jeśli nasze egzemplarze są duże, dobrze je wcześniej zblanszować. Zanurzamy maślaki w osolonym wrzątku na ok. 10 minut, a po tym czasie osuszamy je na papierowych ręcznikach. Blanszowanie maślaków docenią zwłaszcza osoby z ograniczoną przestrzenią do mrożenia – w trakcie procesu grzyby zrobią się mniejsze.

Sposób drugi

Jeśli nasze maślaki będziemy mrozić w zwykłej lodówce, a nie wolno stojącej zamrażarce osiągającej bardzo niskie temperatury, dobrze je przesmażyć. Wystarczy na ok. 10 minut wrzucić je na patelnię z rozgrzanym klarowanym masłem. Każdy kawałek trzeba obrócić, by smażył się ze wszystkich stron. A jeśli smażyć będziemy całe kapelusze, trzeba je położyć spodem grzyba do góry. Dzięki temu woda odparuje, a forma i smak zostaną zachowanie.

W czym mrozić maślaki

Żeby mrożone maślaki nie straciły swojej formy, można wstępnie umieścić je na plastikowych lub styropianowych tackach. Później możemy przesypać je do foliowych woreczków i poukładać w zamrażarce. Dobrze zadbać o to, by w woreczkach znalazło się jak najmniej powietrza. Inną opcją, dla osób dysponujących większą przestrzenią do mrożenia, jest umieszczenie maślaków od razu w plastikowych pojemniczkach.

Rozmrażanie maślaków

Mrożone maślaki powinno trzymać się w stałej temperaturze. Najlepiej, gdy pozostaje ona na poziomie -18oC. Odpowiednio przygotowane i zamrożone grzyby można przechowywać od 6 do nawet 18 miesięcy. Smakosze twierdzą jednak, że najlepiej zużyć je przed upływem roku.

Kiedy zabieramy się do przyrządzania potrawy i wyjmujemy zamrożone maślaki, nie trzeba czekać do ich całkowitego rozmrożenia. Stracą wtedy smak i zwartą konsystencję. Zdecydowanie lepiej używać jeszcze nieco zmrożonych grzybów – wrzucone na patelnię lub do ciepłej wody odtajają same.

Dzięki odpowiedniej selekcji, blanszowaniu lub smażeniu i dobrze zastosowanemu mrożeniu, będziemy mogli cieszyć się smakiem świeżych maślaków niezależnie od pory roku. Będą świetnie smakować w formie zup, sosów czy nadzienia do pierogów.

Kategorie:
Grzyby leśne

Comments are closed.