Maszyna do lodów: jak działa i czy warto w nią zainwestować?

  • dodał 31 maja 2023
  • Polubień!
Maszyna do lodów

Artykuł sponsorowany

Kto z nas nie lubi orzeźwiających lodów w upalny dzień? To dlatego maszyna do lodów jest marzeniem większości z nas.

Dzisiaj na rynku dostępne są niewielkich rozmiarów urządzenia służące właśnie do produkcji lodów z naturalnych składników- śmietany, mleka, owoców czy mrożonych jogurtów. W jaki sposób działa maszyna do lodów i jak stworzyć domowe lody bez sztucznych barwników i chemicznych dodatków?

Jak działa maszyna do lodów?

Maszyna do lodów jest urządzeniem, które w sposób zautomatyzowany wytwarza lody z naturalnych składników. Przygotowane produkty ulegają schłodzeniu, dzięki czemu lody zachowują swoją gładką i jednolitą konsystencję. Następnie schłodzona mieszanka jest miksowana, by wzmocnić jej konsystencję i wprowadzić powietrze.

Po zmiksowaniu mieszanki, ulega ona chłodzeniu, a lody zyskują swoją ostateczną konsystencję. Maszyny do lodów występują w różnych modelach, które mogą różnić się od siebie swoimi funkcjami.

Produkcja lodów krok po kroku

Przygotowanie lodów w domowym zaciszu nie jest trudne. Pierwszym krokiem jest przygotowanie wszystkich składników, a więc śmietany kremówki, mleka, cukru i ewentualnych aromatów. Mleko, cukier, śmietanę i wszystkie dodatki należy wymieszać i podgrzać, by rozpuścić cukier.

Następnie mieszankę należy włożyć do komory maszyny do lodów, a następnie włączyć urządzenie. Czas pracy urządzenia jest zależny od modelu, ale zwykle trwa około 30 min. Po tym czasie konsystencja lodów jest już odpowiednia.

Do produkcji lodów w domu najlepiej wybierać produkty naturalne, najwyższej jakości. Wówczas mamy pewność, że otrzymamy pyszne lody smakiem zbliżone do tradycyjnych lodów włoskich.

Jak wybrać maszynkę do lodów?

Najważniejszym parametrem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie maszynki do lodów jest jej wydajność. Ma ona ścisły związek z mocą. Im jest ona wyższa, tym lody są wyrabiane szybciej. Najsłabsze urządzenia mają moc 6W przy czym najmocniejsze – nawet ponad 100W, rozbieżność jest więc ogromna. Mała moc może sprawiać, że mieszanka nie będzie miała idealnej konsystencji.

Maszynki do lodów różnią się od siebie również swoją budową. Modele z kompresorem nie wymagają umieszczania mieszanki w zamrażalniku. Jeśli jednak wybierzemy model bez kompresora, musimy liczyć się z koniecznością umieszczenia misy w zamrażalniku na kilka godzin.

Warto więc wziąć pod uwagę jej rozmiar. Im większa misa, tym więcej miejsca zajmie, ale także tym więcej czasu potrzeba, by lody nabrały odpowiedniej konsystencji. Warto wspomnieć również o pojemności maszynek- najmniejsze mają pojemność 0,7l, a największe – 1,2l.

Czy warto zainwestować w maszynkę do lodów?

Choć do stworzenia pysznych lodów wcale nie potrzebujemy zaawansowanych maszyn, proste urządzenie, jakim jest maszynka do lodów zdecydowanie ułatwia nam zadanie. Pozwala ona na przygotowanie lodów bez ulepszaczy, tylko i wyłącznie z naturalnych produktów.

Smak lodów jest zależny tylko od nas i od dodatków, jakie dodamy do mieszanki. Lody są gotowe w krótkim czasie, nieprzekraczającym zwykle godziny, a ich konsystencja zawsze jest idealna- puszysta, gładka i idealnie miękka.

Lody przygotowywane w domu bez użycia maszynki są o wiele twardsze i zbite, co nie każdemu będzie odpowiadać. Używając maszynki do lodów, z łatwością przygotujemy również lody bez laktozy z wykorzystaniem np. mleka sojowego. Oczywiście, maszynki do lodów mają pewne wady, wśród których największą jest zużycie prądu i spora przestrzeń potrzebna w zamrażalniku. Zalet tego urządzenia jest jednak o wiele więcej.

Działanie maszyny do lodów jest proste i opiera się właściwie na tak długim mieszaniu użytych składników i ich schłodzeniu, by uzyskać idealną konsystencję puszystych i gładkich lodów. Domowe lody, te puszyste, rozpływające się w ustach lody uwielbiamy najbardziej, dlatego maszyna do lodów jest zakupem, który warto poczynić jeszcze przed wakacjami, bo czy jest coś przyjemniejszego niż orzeźwiające lody w upalny dzień?

Artykuł sponsorowany

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.