Jak mrozić kalafior: czy można zamrażać kalafior (na jak długo)

  • dodał 23 listopada 2020
  • Polubień!
Mrożenie kalafioru

Mrożenie kalafioru od A do Z.

Chcesz się dowiedzieć, jak mrozić kalafior, by zachował swoją świeżość i nadawał się do spożycia przez bardzo długi czas? Sprawdź koniecznie tę krótką instrukcję.

Kalafior to warzywo z gatunku liściasto-kapustnych, które świetnie nadaje się do mrożenia.

Sprawdź koniecznie jak mrozić kalafior, by był świeży na długi czas i abyś zawsze miała go pod ręką, gdy przyjdzie czas na gotowanie obiadu czy przygotowanie smacznego podwieczorku.

Przygotowanie kalafiora do mrożenia

Kalafior to warzywo, z dodatkiem którego przyrządzisz przepyszne zupy czy placuszki wegańskie. Z resztą kalafior chyba najbardziej popularny jest w swojej lekko podgotowanej formie, polany bułką tartą. Bardzo często pojawia się też usmażony na głębokim oleju w pełnej panierce lub w cieście.

Raczej nie zaleca się zjadania kalafiora też na surowo.

Zanim zdecydujesz się na zamrożenie kalafiora, wybierz najpierw najładniejsze i najbardziej świeże warzywo. Jeśli Twój kalafior już przed mrożeniem będzie dawać oznaki zepsucia – po wyjęciu jej za kilka miesięcy z zamrażarki będzie tylko gorzej. Zrób generalną selekcję i wybierz w sklepie tylko te główki, które mają ładny, pełny kolor i nie mają widocznych przebarwień.

Do mrożenia wybieraj zawsze świeże i nieskazitelne egzemplarze.

W celu przygotowania kalafiora do mrożenia koniecznie dobrze go umyj i następnie bardzo dokładnie osusz (może być przy pomocy ręcznika papierowego lub na cedzaku). Tak samo jak przygotujesz cukinię do mrożenia.

Z racji swoich sporych gabarytów, raczej będzie ciężko zamrozić całą głowę w całości. Polecam Ci najpierw rozdrobnić go na mniejsze różyczki, których wielkość możesz dopasować do docelowego przeznaczenia.

Jeśli chcesz przyrządzić placki z kalafiora czy wrzucić kawałki jako dodatek do zupy, to podziel go na jak najmniejsze różyczki. Będzie Ci łatwiej zmieścić go wtedy w zamrażarce. Jeśli chcesz panierować lub gotować i podawać jako dodatek do dania głównego, musisz zostawić nieco większe kawałki.

Następnie przesyp do woreczka struninowego lub specjalnego pojemnika na mrożonki.

Jak prawidłowo mrozić kalafior

Idealnie byłoby, zanim włożysz kalafior do zamrażarki, żeby go na kilka godzin schłodzić w lodówce. Uzyskasz lepszy efekt i zachowa on swoją świeżość na dłużej.

Pamietaj też, by przed mrożeniem starannie wysuszyć uzyskane różyczki kalafiora, wykładając je na ręcznik papierowy. Im bardziej suchy przed mrożeniem, tym lepszy smak po rozmrożeniu.

Gdy już schłodziłaś zawartość, możesz umieścić kalafior w zamrażarce. Niektóre zamrażarki mają pojemniki oznaczone Fast Freeze – w tych miejscach produkty zamrożą się najszybciej.

Najważniejsza sprawa…

Jeśli kalafior Ci się rozmrozi (np. przez brak prądu lub awarię sprzętu) nie wolno mrozić go ponownie! Dotyczy się to wszystkich mrożonych owoców czy warzyw. Musisz go od razu wykorzystać lub, niestety, wyrzucić.

Rozmrażanie kalafiora, na co zwrócić uwagę

Jeśli odpowiednio przygotowałaś kalafior do mrożenia, następnie prawidłowo go zamroziłaś, możesz go przechowywać nawet 12 miesięcy.

Będzie dobrze, jeśli wykorzystasz go w tym czasie, jednak sam trzymam żywność w zamrażarce dużo dłużej i wciąż bez problemów nadaje się do spożycia. 

Zanim ugotujesz lub usmażysz kalafiora, wypadałoby go rozmrozić. O ile przy gotowaniu rozmrozi się samoczynnie i możesz wrzucać bezpośrednio do wrzątku, o tyle do smażenia wypada go rozmrozić wcześniej.

Jest to dość istotne, by przy rozmrażaniu nie zepsuć efektu. Podobnie jak przy mrożeniu marchewek.

Osobiście polecam rozmrażanie powolne, w temperaturze pokojowej lub w lodówce. Jednak najważniejszą kwestią jest to, na co chcesz przeznaczyć kalafior po rozmrożeniu. Jeśli chcesz z niego zrobić zupę – możesz od razu wsypać mrożonkę do wrzątku i dodać resztę warzyw. Możesz nawet mieszać warzywa świeże z mrożonymi. Wszystko i tak wymiesza się w jednym garnku i przeniknie smakami.

Jeśli planujesz wykorzystać go do placków czy przygotować jako dodatek do obiadu, warto go solidnie rozmrozić i osuszyć.

Na koniec pamiętaj, że nie zaleca się rozmrażania kalafiora w kuchence mikrofalowej! Straci większość swoich witam i bardzo zmięknie.

Kategorie:
Warzywa

Dodaj komentarz