Jak mrozić maliny: mrożenie malin bez tajemnic (krok po kroku)

  • dodał 23 listopada 2020
  • Polubień!
Mrożenie malin

Maliny mrozimy podobnie jak truskawki, choć najlepiej będzie zamrozić je zmielone na miazgę i wykorzystanie ich później do musu czy dżemu.

Smak słodkich, soczystych malin późną jesienią lub w środku zimy, gdy za oknem jest biało od śniegu?

Dlaczego nie!

Pomoże w tym mrożenie. Dowiedz się, jak mrozić maliny, by były w jak najlepszej kondycji po rozmrożeniu.

Zamrażanie warzyw i owoców od dawna uważane jest za jeden z najlepszych sposobów na zachowanie wyglądu, barwy oraz smaku produktów sezonowych. Niska temperatura obniża aktywność enzymów odpowiedzialnych za psucie się warzyw i owoców, a drobnoustroje nie mogą się rozmnażać poniżej 0 stopni Celsjusza.

Naucz się najpierw jak prawidłowo przygotować maliny do mrożenia.

Przygotowanie malin do mrożenia

Przede wszystkim maliny przeznaczone do mrożenia muszą przejść dość restrykcyjną selekcję.

W jej trakcie odrzucamy wszelkie egzemplarze nadgniłe, obite, zepsute czy zapleśniałe. W przypadku malin jest to szczególnie istotne, bo psują się niemiłosiernie szybko. Dlatego warto sprawdzić poradnik jak przechowywać maliny.

Dodatkowo musisz odsiać robaczywe sztuki.

Do zamrożenia najlepiej nadają się maliny jak najświeższe – choć niska temperatura wydłuża trwałość jedzenia, nie poprawia jego jakości.

Następnie, gdy już wybierzesz te najlepsze i najładniejsze sztuki, musisz je bardzo dokładnie umyć. Nie wiem, czy wiesz, ale niska temperatura wcale nie zabija bakterii i drobnoustrojów. One wchodzą w stan hibernacji i ich liczba niemal nie maleje, nawet po wielomiesięcznym mrożeniu w -18 stopniach. Dlatego musisz pozbyć się ich mechanicznie, zmywając bieżącą wodą.

Gdy już umyjesz maliny, musisz je bardzo dokładnie osuszyć. Idealnie nadaje się do tego ręcznik papierowy, który doskonale chłonie wilgoć.

Nigdy nie uda Ci się wysuszyć ich do zera, ale im mniej wody zostanie na malinach, tym lepiej. Mokre owoce pokryją się warstwą lodu, który zniekształci każdą malinę po rozmrożeniu i sprawi, że będą się nadawały jedynie na kisiel lub dżem. Ewentualnie możesz sobie je przyrządzić w formie gorącego musu.

Jeśli chcesz dodać je w kawałkach np. do jogurtu lub lodów, koniecznie bardzo dokładnie i skrupulatnie pozbądź się wody przed mrożeniem.

Kolejnym minusem mrożenia mokrych malin jest to, że będą się dłużej i mniej równomiernie zamrażać i prawdopodobnie posklejają się w większe bryły. Nie uda Ci się wtedy rozdzielić ich od siebie, więc skończysz z papką malinową w garnku.

Jeśli dodatkowo chcesz się upewnić, że owoce się ze sobą nie posklejają, możesz wyłożyć je na deseczkę (może być zwykła, drewniana, do krojenia).

Jak prawidłowo mrozić maliny

Na start upewnij się, że pierwszy rzut malin zamrozisz na deseczce, pooddzielane od siebie. Dopiero po paru godzinach mrożenia możesz je wyciągnąc z zamrażarki i przerzucić do woreczka czy pojemnika. Masz wtedy gwarancję, że się nie posklejają (gdy już będą zamrożone). Podobnie jak robisz przy mrożeniu borówek.

Bazując na tym, jak dużą masz zamrażkę i ile masz w niej miejsca, możesz wybrać różne pojemniki do mrożenia. Jeśli jesteś zwolenniczką zasady zero waste, świetnie do mrożenia malin nadają się pojemniczki po lodach, kubki po jogurtach naturalnych czy plastikowe opakowania po margarynie do smarowania.

Jednak to właśnie woreczki (zwłaszcza woreczki strunowe) dają najlepszy wgląd w mrożonki i optymalne rozmieszczenie w szufladach zamrażarki.

Pamiętaj, że bardzo ściśnięte maliny szybko stracą formę i po rozmrożeniu mogą wyglądać nieapetycznie. Dlatego tak ważne jest, żebyś poczytała, jak mrozić maliny.

Zanim wpakujemy przygotowane maliny do zamrażarki, możnesz chwilę schłodzić je w lodówce.

I pamiętaj o najważniejszym…

Jeśli zdarzy się długotrwała awaria lub brak prądu i zapasy zostaną rozmrożone, nie wolno zamrażać ich ponownie.

Rozmrażanie malin krok po kroku

Odpowiednio zamrożone maliny można przechowywać nawet 12 miesięcy.

Postaraj się je zjeść w ciągu tego roku, choć widzę po sobie, że niektóre mrożonki trzymam znacznie dłużej (i wciąż nadają się do spożycia). Ważny jest natomiast sam proces rozmrażania.

Pamiętaj, im wolniejszy proces rozmrażania, tym smaczniejsze będą zamrożone owoce.

Naprawdę warto odpowiednio wcześniej wyjąć je z zamrażarki i wstawić na najniższą półkę w lodówce. Szczególnie w przypadku tak delikatnych owoców, jakimi są maliny.

Do udekorowania lodów czy deserów, możesz wrzucić nawet maliny mrożone, które w przeciągu kilkunastu minut rozmrożą się bezpośrednio na deserze. Dodatkowo mogą schłodzić np. wino (działają idealnie zamiast kostek lodu).

Najmniej korzystne jest rozmrażanie malin w kuchence mikrofalowej – ten sposób powoduje znacznie straty witamin i minerałów, co pozbawia nas zdrowotnego aspektu jedzenia malin.

Jeśli chcesz, sprawdź również jak suszyć maliny zamiast mrozić.

Kategorie:
Owoce

Dodaj komentarz