Jak przechowywać maliny? Zobacz jakie to proste!

jak przechowywać maliny

Są pyszne i soczyste, ale bardzo nietrwałe. Świeże maliny to prawdziwy przysmak nie tylko w sezonie na te wyjątkowe owoce. Jak przechowywać maliny by zachowały nie tylko smak, ale i apetyczny wygląd?

Wszyscy, którzy choć raz zrywali maliny prosto z krzaka wiedzą, że ich smaku nie można porównać do niczego innego. Zdecydowanie warto włączyć je do swojej diety, bo w tych niepozornych maluchach kryje się sporo substancji odżywczych.

gałązka malin, maliny na krzaku

Małe-wielkie owoce

Maliny to cenne źródło błonnika, kwasu foliowego, manganu, miedzi i żelaza. Pół szklanki malin dostarcza połowę dziennej dawki witaminy C, a także całkiem sporo witamin B1, B2, B6 i E. Zawierają też kwasy organiczne i sprzyjają diecie – dają poczucie sytości, a same mają niewiele kalorii. Dodatkowo maliny ułatwiają trawienie, wspomagają pracę wątroby, obniżają poziom glukozy i mają działanie przeciwbakteryjne. Nie bez przyczyny babcinym sposobem na przepędzenie przeziębienia jest dodawanie do herbaty soku z malin.

Sekret delikatnych owoców

Najbardziej wartościowe są oczywiście świeże maliny, zbierane w słoneczny dzień. Jednak nie zawsze mamy okazję jeść je tuż po zebraniu. Niestety te pyszne owoce bardzo łatwo się gniotą i zniekształcają, dlatego mycie malin i ich przechowywanie nie należy do najprostszych.

Wszystko przez to, że po zebraniu maliny są w środku puste. Maliny to tak delikatne owoce, że może im zaszkodzić nawet silniejszy strumień wody. Jak więc najlepiej przechowywać świeże maliny?

Myć maliny czy nie myć?

Jeśli mamy pewność, że maliny nie są niczym zanieczyszczone, możemy jeść niemyte owoce. Jeśli jednak zbieramy je na przykład w lesie albo mamy wątpliwości czy zostały zebrane przez kogoś czystymi rękami, lepiej myć maliny przed zjedzeniem.

Ostrożnie z wodą

Malin lepiej nie myć pod strumieniem bieżącej wody. Te delikatne owoce znacznie lepiej zniosą płukanie w niewielkiej ilości zimnej wody. Myjemy je bezpośrednio przed spożyciem.

Trzeba jednak uważać, żeby nie moczyć ich zbyt długo. Namoczenie malin może nie tylko pozbawić ich części aromatu, ale także spowodować, że zupełnie stracą kształt.

świeże maliny w misce

Jak myć maliny?

Najprościej umyć maliny wkładając je do miski lub głębokiego talerza wypełnionego niewielką ilością wody. Malin nie powinno być zbyt dużo – najlepiej myć je partiami po kilka, kilkanaście sztuk.

Jeśli owoce są bardzo zanieczyszczone, płukanie można powtórzyć. Później delikatnie wyjmujemy maliny i osuszamy. Warto wspomóc się ręcznikiem papierowym, który szybko i skutecznie wchłonie nadmiar wilgoci.

Jak przechowywać świeże maliny?

Po umyciu maliny są gotowe do spożycia – możemy bez przeszkód rozkoszować się ich smakiem. Ale jeśli chcemy przechowywać je nieco dłużej, koniecznie będzie włożenie do lodówki.

Najlepiej umieścić je w pojemniku z dnem wyłożonym ręcznikiem papierowym. Zaleca się, by wykorzystać maliny jak najszybciej od zebrania lub kupienia, bo w lodówce szybko pleśnieją i się psują. Dlatego przechowując je przez kilka dni dobrze codziennie sprawdzać ich stan i usuwać nadgniłe lub zgniecione owoce.

Czy maliny można mrozić?

Tak jak truskawki czy inne owoce z naszego ogrodu, również maliny można z powodzeniem mrozić.

mrożone maliny

W przeciwieństwie do malin przechowywanych w lodówce, te mrożone nie stracą wielu właściwości odżywczych, a przy odrobinie starań także kształtu.

Jak mrozić maliny?

Szykując się do mrożenia owoców zawsze zaczynamy od ścisłej selekcji. Zostawiamy wyłącznie zdrowe owoce, kilka razy płuczemy je w misce z wodą i bardzo dokładnie osuszamy ręcznikiem papierowym. Im mniej zostanie w nich wody, tym lepiej zniosą cały proces.

Maliny rozkładamy na tackach, które na kilka godzin wkładamy do zamrażarki. Potem przesypujemy je do docelowych pojemników. Cały proces szczegółowo opisujemy w tym artykule.

Kategorie:
Owoce

Comments are closed.