Jak przechowywać ogórki? Sprawdź, czy robisz to dobrze

jak przechowywać ogórki

Jeśli są świeże, są chrupiące i soczyste. Ale jeśli przechowujesz ogórki w nieprawidłowy sposób, szybko wysychają i parcieją. Jak przechowywać ogórki, żeby zatrzymać ich świeżość na dłużej? Sprawdzamy gdzie przechowywać świeże ogórki.

Orzeźwienie, które wzmacnia formę

Same w sobie są świetną przekąską, zwłaszcza jeśli chcesz zgubić kilka kilogramów. W 100 gramach zawierają jedynie 12 kilokalorii! Częściej jednak używamy ogórków w formie dodatku do sałatek czy kanapek. Latem świeże ogórki świetnie wzbogacą smak wody, tworząc orzeźwiający napój.

napój z ogórka

Przy wszystkich swoich zaletach ogórki są jednak trudne do przechowywania. Ponieważ w dużej mierze składają się z wody, w nieodpowiedniej temperaturze szybko tracą kształt, smak i swoje właściwości. Warto wiedzieć jak przechowywać świeże ogórki, bo we właściwych warunkach pozostaną świeże nawet przez miesiąc.

Przechowywanie świeżych ogórków

Choć w teorii mamy dwa rodzaje ogórków – gruntowe, o grubszej skórce i szklarniowe, o nieco cieńszej – w praktyce nie wpływa to na sposób ich przechowywania. W obu przypadkach woda szybko z nich odparowuje, dlatego niezbyt dobrym pomysłem jest przechowywanie ogórków w temperaturze pokojowej, np. na kuchennym blacie.

Możemy je tam trzymać właściwie tylko wtedy, kiedy wiemy, że zostaną zjedzone w ciągu 1-2 dni. Jeśli chcemy przechowywać świeże ogórki dłużej, koniecznie trzeba umieścić je w chłodnym miejscu. Zwykle najlepiej umieścić je w lodówce.

Uwaga na lodówkę

Jednak zanim po prostu wrzucimy ogórki do lodówki, należy pamiętać o tym, że zbyt niską temperaturę ogórki znoszą równie źle, jak zbyt wysoką.

świeże zielone ogórki

Optymalna temperatura, w której należy trzymać świeże ogórki, to około 12 stopni Celsjusza. Najłatwiej osiągnąć ją w piwnicy lub nieogrzewanej spiżarni, bo nawet w specjalnych szufladach na warzywa temperatura wynosi zwykle nieco mniej niż 10 stopni Celsjusza.

Mimo wszystko ogórki najlepiej przechowywać właśnie w lodówce.

Dokładnie wybierz miejsce

Wybierając idealne miejsce w lodówce, umieść ogórki w jej najcieplejszym miejscu. Będzie nim przestrzeń blisko drzwi, a jak najdalej od ścianek czy elementów chłodzących.

Oprócz dobrze dobranego miejsca, ważne jest także sąsiedztwo ogórków. Będą one znacznie krócej zdatne do spożycia jeśli w ich okolicy znajdą się owoce i warzywa wydzielające etylen. Etylen przyspiesza dojrzewanie zbiorów, a po zbiorach również ich przejrzewanie.

Dlatego ogórki powinny znaleźć się jak najdalej od pomidorów, szybciej zepsują się też tam, gdzie przechowywane są jabłka, gruszki i banany.

krojony ogórek na desce

Złoty środek

Co jednak robić w sytuacji, gdy nie mamy miejsca na rozdzielenie wszystkich owoców i warzyw i umieszczamy je w jednej lodówce?

W przypadku ogórków najlepsze jest zamknięcie ich w szczelnym pojemniku. Dzięki temu etylen nie wpłynie na ich świeżość.

Do przechowywania świeżych ogórków można również użyć woreczków foliowych. Ogórki umieszczamy w plastikowej torbie i robimy niewielkie otwory, by miały dostęp do powietrza.

Tak przechowywane ogórki trzeba codziennie sprawdzać. Jeśli pojawiły się na nich ślady pleśni czy gnicia, należy je niestety wyrzucić.

Co z krojonymi ogórkami?

Jeśli chcemy przechowywać pokrojonego ogórka, jego plastry czy kawałki można umieścić w zamykanym pojemniku. Jego wnętrze wypełniamy zimną wodą, a całość zamykamy i wkładamy do lodówki.

Krojonego ogórka w takiej formie można przechowywać około 7 dni.

plastry ogórka, krojony ogórek

Mniej znane sposoby

Jednym z mniej znanych, choć skutecznych sposobów na przechowywanie ogórków jest zanurzenie ich w zimnej wodzie.

Jak to zrobić? Do miseczki lub innego pojemnika trzeba nalać wodę, a następnie umieść ogórki w naczyniu ogonkami w dół. Powinny być zanurzone w zimnej wodzie na kilka centymetrów, co pozwoli im kompensować traconą wilgoć.

Taki pojemnik z ogórkami i zimną wodą umieszczamy w lodówce. Ogórki przechowywane tym sposobem pozostaną smaczne nawet do 3 tygodni, pod warunkiem, że woda będzie codziennie zmieniana.

Przechowywanie większej ilości ogórków

Kupione hurtowo lub zebrane z własnej uprawy ogórki przechowuj najlepiej w piwnicy lub spiżarni. By były dłużej świeże umieść ogórki w wiklinowych koszach, ceramicznych pojemnikach lub drewnianych skrzynkach i zasyp suchym piaskiem.

zielone ogórki w misce

Warto od czasu do czasu przejrzeć tak przechowywane zbiory, by usunąć psujące się egzemplarze zanim wpłyną na resztę ogórków.

Czy ogórki można mrozić?

Nie wszystkie warzywa dobrze znoszą mrożenie. Ziemniaki stają się słodkie, mrozu nie lubi również cebula. Z kolei zamrożone ogórki stracą swoją chrupkość, ale za to zachowują aromat i smak. A te są wyjątkowe zwłaszcza w przypadku ogórków sezonowych, które pachną i smakują zupełnie inaczej niż szklarniowe odmiany dostępne w sklepach cały rok.

Jeśli więc lubisz smak sezonowych warzyw, spokojnie możesz zamrozić ogórki i poczuć smak lata nawet w środku zimy.

Jak mrozić ogórki?

Ogórki można mrozić zarówno w całości, jak i w kawałkach. Ważne jest, by do mrożenia wybrać jak najświeższe i całkowicie zdrowe egzemplarze. Powinny być twarde i jędrne, ze skórką pozbawioną plam, przebarwień czy miękkich miejsc.

Ogórek mrożony w całości

Mrożąc ogórki w całości najlepiej użyć woreczków foliowych.

Wyselekcjonowane ogórki dokładnie myjemy, a następnie osuszamy za pomocą ręczników papierowych. Im mniej wilgoci pozostanie na skórce tym lepiej.

zielone ogórki

Tak przygotowane ogórki umieszczamy pojedynczo w plastikowej torbie. Dokładnie owijamy i umieszczamy w zamrażarce.

Ogórek mrożony w kawałkach

Choć ogórek mrożony w kawałkach oznacza nieco więcej pracy i czasu do przygotowania, jest zdecydowanie bardziej popularnym sposobem na przechowywanie tych warzyw.

Przebrane i umyte ogórki obieramy, a następnie kroimy wedle uznania. Jeśli chcemy przeznaczyć je na przykład na mizerię, najlepsze będą niezbyt grube krążki. Jeśli chcemy używać ich do sałatek, lepiej sprawdzą się kwadraty lub półkola. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by mrozić ogórki pokrojone na przykład w słupki.

Pokrojone ogórki dobrze jest oprószyć odrobiną soli, by puściły nieco wody, a następnie odsączyć na sicie lub papierowym ręczniku.

świeże ogórki, pokrojone ogórki, ogórki w całości

Tak przygotowane kawałki rozkładamy na talerzach, tackach lub deskach i na kilka godzin umieszczamy w zamrażarce. Po tym czasie przekładamy je do docelowych pojemników lub woreczków.

Rozmrożone ogórki są dość miękkie, ale wciąż smaczne. Najlepiej nie rozmrażać ich z dużym wyprzedzeniem, a z zamrażarki wyjąć tuż przed dodaniem do potrawy.

Kategorie:
Warzywa

Comments are closed.