Olej kokosowy szturmem podbił nasze kuchnie i… kosmetyczki. Równie chętnie stosujemy go do smarowania pieczywa, co do zabiegów pielęgnacji skóry. Jak przechowywać olej kokosowy, by zatrzymać jego cudowne właściwości?
Przez wiele lat olej kokosowy nie cieszył się najlepszą sławą. Wszystko ze względu na sporą ilość kwasów tłuszczowych, które jeszcze do niedawna uznawano za winowajców nadwagi, otyłości, cukrzycy, miażdżycy i innych bardzo negatywnych schorzeń. Dziś wiemy już, że jest wręcz przeciwnie, a wprowadzenie oleju kokosowego do naszej diety może mieć bardzo pozytywne skutki.
Naturalny skarb
Ludność wysp pacyficznych nazywa palmę kokosową „drzewem, które dostarcza wszystkiego, co potrzebne do życia” lub „drzewem tysiąca zastosowań. W medycynie naturalnej tłuszcz kokosowy traktowany jest jak naturalny antybiotyk i ma liczne zastosowania, a stosujące go od wieków ludy znacznie rzadziej zapadają na choroby cywilizacyjne niż mieszkańcy Europy czy Stanów Zjednoczonych.
Właściwości oleju kokosowego
Jakie właściwości kryją się we wnętrzu orzecha kokosowego? Przede wszystkim o jego wartości świadczy fakt, że możemy go zużyć prawie w całości. Zbliżona składem do ludzkiego osocza woda kokosowa sprawdza się świetnie jako źródło elektrolitów. Pyszny miąższ kokosowy zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, znacznie łatwiej przyswajalne i znacznie lepiej trawione niż te zawarte w mięsie. Prawdziwym królem jest jednak olej kokosowy, który sprawdzi się rozsmarowany na kanapce, dodany do sałatki i w formie maski do włosów.
Olej kokosowy w kuchni
Olej kokosowy to jeden z najstabilniejszych olejów. Zawiera liczne kwasy wielonienasycone (m.in. oleinowy, linolenowy, arachidonowy, kaprynowy, stearynowy, mirystynowy, palmitoiczny) których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.
Dodatkowo naturalny olej kokosowy jest bogaty w wapń, fosfor, witaminy E, A, C. Podnosi odporność organizmu, normalizuje poziom cholesterolu we krwi, ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Pomaga zwalczyć zbędne kilogramy i raczej nie ma przeciwwskazań do jego użycia.
Polecany jest jako zdrowszy zamiennik margaryny, zarówno do smażenia jak i do pieczenia. Czysty olej kokosowy jest nawet składnikiem mleka modyfikowanego dla dzieci czy w mieszankach wzmacniających dla osób chorych.
Olej kokosowy w kosmetyce
Bogactwo składników odżywczych sprawia, że chętnie wykorzystujemy go również w trosce o dobrą kondycję włosów i skóry całego ciała. Bardzo szerokie spektrum możliwości użycia oleju kokosowego sprawia, że z jego pomocą spokojnie możemy stworzyć domowe SPA.
Czysty olej kokosowy jest skuteczny w walce z problemami skórnymi. Świetnie radzi sobie z łupieżem, jest składnikiem kremów nawilżających i przeciwzmarszczkowych.
Pomaga zapobiegać wysuszeniu skóry, zwiększa jej sprężystość i elastyczność. Co ważne – w przypadku zabiegów kosmetycznych lepiej używać go w formie płynnej, po uprzednim rozpuszczeniu w kąpieli wodnej lub pod wpływem ciepła naszych dłoni.
Olej kokosowy używany w formie płukanki pozwala oczyścić z bakterii jamę ustną i zapobiega próchnicy. Podobnie jak oleju lnianego używa się go do tak zwanego ssania oleju, czyli cedzenia przez zęby 1-2 łyżek oleju. Całość powinna trwać 10-15 minut – po tym czasie cały olej należy wypluć.
Rodzaje oleju kokosowego
Rozróżniamy dwa rodzaje oleju kokosowego – rafinowany (tłoczony na ciepło) i nierafinowany (tłoczony na zimno).
Rafinowany olej kokosowy to substancja oczyszczona z użyciem substancji chemicznych. W tej formie najczęściej wykorzystywany jest do produkcji balsamów do ciała, odżywek do włosów, pomadek ochronnych do ust czy do wytwarzania świec zapachowych.
Olej nierafinowany to czysty olej roślinny najwyższej jakości. Nie jest on poddawany dodatkowemu oczyszczaniu i jest znacznie bogatszy w składniki odżywcze. Jest jednak bardziej podatny na jełczenie i dlatego tak ważne jest jego odpowiednie przechowywanie.
Jak prawidłowo przechowywać olej kokosowy?
Przechowywanie oleju kokosowego nie jest trudne. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by trzymać go z dala od światła.
Z daleka od światła
Alby olej kokosowy zachował swoje właściwości, nie może mieć dostępu do promieni słonecznych. Parapety czy półki na wysokości okna lub w jego pobliżu to miejsca, w których lepiej nie trzymać oleju kokosowego.
Uwaga na temperaturę
Drugim istotnym elementem jest temperatura. W temperaturze pokojowej olej kokosowy zachowuje formę stałą i przypomina białe masło. Przyjmuje się, że olej kokosowy najlepiej przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza, ale nie niższej niż 5 stopni Celsjusza.
Ważniejsze jednak niż sama temperatura, jest unikanie jej znaczących różnic. Skoki temperatury mogą niestety przyczynić się do szybszego psucia oleju kokosowego.
Słoiczku, zamknij się!
Niezależnie od tego, czy używamy rafinowanego czy nierafinowanego oleju kokosowego, należy przechowywać go w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Brak dostępu powietrza sprawi, że olej nie zjełczeje i zachowa świeżość przez długi czas. Nie przeniknie również zapachami produktów leżących w bliskim sąsiedztwie.
Najlepiej przechowywać olej kokosowy w szklanym słoiku z pokrywką lub szczelnym korkiem.
Uwaga na wilgotność powietrza
Wysokie stężenie pary wodnej może spowodować zbyt wczesne niszczenie się oleju kokosowego, zwłaszcza w czasie upałów i przy regularnych zmianach temperatury. Z tego powodu oleju, nawet w szczelnie zamkniętym pojemniku, lepiej nie zostawiać w łazience.
A może w lodówce?
Jeśli z jakichś powodów nie możemy zapewnić w domu temperatury niższej niż 25 stopni, olej kokosowy z powodzeniem możemy trzymać w lodówce. Zwłaszcza, jeśli wiemy, że nie uda nam się zużyć go w szybkim czasie i trochę spędzi z nami w otwartym pojemniku.
Ważne, by szczelnie zamknięte opakowanie z masłem kokosowym nie znalazło się w miejscu chłodniejszym niż 4 stopnie Celsjusza.
Jak rozpuścić olej kokosowy?
Ponieważ olej kokosowy przechowywany w lodówce będzie nieco twardszy, przed użyciem warto zadbać o jego wcześniejsze wyjęcie z chłodziarki. Dzięki temu łatwiej będzie do użyć.
Jeśli natomiast potrzebna będzie płynna forma, najlepiej rozpuścić olej kokosowy w kąpieli wodnej. Potraktowanie oleju ciepłą wodą sprawi, że olej będzie roztapiał się powoli i łagodnie, by nie stracił swoich właściwości.
Jak długo przechowywać olej kokosowy?
Jeśli nasz olej kokosowy jest produktem wysokiej jakości, jego okres trwałości to 12 miesięcy od daty tłoczenia.
Jeśli zauważymy, że olej zmienia kolor, staje się jasnożółty lub ma nieprzyjemny zapach, niestety nie będzie już zdatny do użycia. Jego zjedzenie może przyczynić się do zaburzeń żołądkowych, a zastosowanie w kosmetyce podrażnić skórę.
Dlatego zdecydowanie warto kupować olej kokosowy u sprawdzonych sprzedawców, którzy tłoczą go na bieżąco, a nie na zapas.