Jak mrozić mięso mielone? Sprawdź nasze sposoby

jak mrozić mięso mielone

Odkąd wynaleziono zamrażarkę, mrożenie produktów spożywczych stało się dla nas czymś naturalnym. Mrozimy owoce, warzywa, grzyby i mięso. Najczęściej w kawałku, ale zdarza się, że chcemy zamrozić mięso mielone. Podpowiadamy czy można to robić i jak mrozić mięso mielone.

Zanim pojawiła się elektryczność i lodówki z zamrażarkami, jedzenie mięsa było sporym luksusem. Nie tylko dlatego, że jego zdobycie było najpierw trudne, a potem również kosztowne. Ale również dlatego, że mięso bez odpowiedniej obróbki szybko się psuje i może wywoływać bardzo poważne zatrucia pokarmowe.

Jak to drzewiej bywało

Nasi przodkowie radzili sobie z szybko psującym się mięsem susząc je lub marynując w soli. Pierwszy sposób prowadzi do powstania twardych i niezbyt smacznych kawałków, dodatkowo pozbawionym większości witamin i składników odżywczych.

mięso mielone z dodatkami

Z kolei największą wadą przechowywania mięsa z użyciem soli, było ponowne doprowadzenie go stanu zjadliwości. Pozbycie się nadmiaru soli było czasochłonne i najczęściej wymagało kilku godzin gotowania. Co prawda doprowadziło to do powstania rosołu, ale w dzisiejszych czasach nie mamy ani na tyle miejsca ani czasu, by przechowywać mięso mielone i w kawałku w wersji zasolonej.

Szybko, prosto i praktycznie

Mrożenie mięsa wydaje się więc być najlepszym i najszybszym sposobem na przedłużenie jego świeżości. Przede wszystkim dlatego, że dzięki tak zgromadzonym zapasom relatywnie szybko możemy przyrządzić pełnowartościowe dania. Pyszne kotlety, gulasz czy spaghetti z dodatkiem mielonego mięsa będą idealnym obiadem dla całej rodziny.

Decydując się na zamrożenie mięsa mamy pewność, że zachowa ono swój, smak, zapach i większość witamin. Oczywiście jeśli przygotowując się do mrożenia i rozmrażania mięsa, będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Jakie mięso mielone mrozić?

Mrozić możemy praktycznie każde mięso. Ważne jest, by do zamrażarki trafiło możliwie świeże mięso. Nie zamrażaj mięsa z kończącym się terminem przydatności – znacznie lepszym pomysłem jest jego szybkie zjedzenie. Minusowa temperatura nie sprawi bowiem, że mięso odzyska świeżość. Mróz co prawda spowolni rozwój bakterii, ale nie zatrzyma go całkowicie. W efekcie po wyjęciu z zamrażalnika porcji mięsa, które długi czas spędziło w lodówce, zamiast kotletów mielonych może nas spotkać niemiłe rozczarowanie.

mięso mielone

Wybierając mięso mielone do mrożenia warto zwrócić uwagę na to, by nie było zbyt tłuste. Chudsze kawałki mięsa wolniej jełczeją i mogą być zamrożone nieco dłużej.

Zaleca się również, aby mrożone mięso nie miało żadnych dodatków w postaci warzyw, przypraw czy np. kawałków chleba. Wszystkie te składniki znacznie lepiej dodać już kiedy zakończy się rozmrażanie mięsa. Dodatkowe produkty dodane do mięsa mielonego mogą negatywnie wpłynąć na jego świeżość po rozmrożeniu.

Lepiej mniej niż więcej

Mrożąc mielone mięso trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę to, że jego rozmrażanie jest dość czasochłonne. Ponieważ raz rozmrożonego mięsa absolutnie nie można zamrozić ponownie, większą porcję najlepiej podzielić na porcje.

Rozmrożenie nawet 2 porcji za jednym podejściem jest zdecydowanie lepsze, niż rozmrożenie i zmarnowanie zbyt dużej ilości mielonego.

W czym mrozić zmielone mięso?

Do mrożenia mięsa mielonego możemy wykorzystać dokładnie te same naczynia i pojemniki, co w przypadku innych produktów. Istotne jest jedynie to, by opakowanie było szczelne.

mięso podzielone na porcje

Plastikowe pojemniki powinny być przeznaczone do kontaktu z żywnością i niskich temperatur. Odpowiednie informacje zwykle można znaleźć na spodzie opakowania.

Nie polecamy mrożenia mięsa w szklanych pojemnikach. Szkło lubi pękać pod wpływem niskiej temperatury, a rozmrożenie i wyjęcie mięsa będzie dość problematyczne.

Najlepiej i najłatwiej mrozić mięso w plastikowych woreczkach z zamknięciem. Umożliwiają one lepsze rozłożenie porcji, łatwo usunąć z nich nadmiar powietrza, a kiedy szykujemy porcję do spożycia, stosunkowo szybko się rozmrozi.

Jak mrozić mielone mięso?

Zdecydowanie najlepiej mrozić mięso świeżo zmielone. Możesz kupić większy kawałek mięsa i samodzielnie zmienić go w maszynce.

Mięso trzeba przede wszystkim podzielić na porcje optymalne do zamrożenia. Najlepiej będzie umieścić jej w osobnych woreczkach. Jeśli jednak chcesz trzymać razem większe kawałki, warto oddzielić je od siebie woskowanym papierem.

Po włożeniu mięsa do woreczków, usuń powietrze i spłaszcz całość. Niektóre osoby używają w tym celu wałka do ciasta. Pozwala on osiągnąć równą warstwę mięsa w całym woreczku, a jednocześnie usuwa zbędne powietrze. Uwaga – najlepsza grubość takiego pakunku to około 2 cm.

Sprytne sposoby na dzielenie porcji mielonego mięsa

Jeśli masz tylko duże woreczki, a wiesz, że zamrożone mięso będziesz wyjmować partiami, po rozpłaszczeniu zawartości i zamknięciu worka, możesz podzielić mięso mielone na mniejsze porcje używając drewnianego patyczka lub długiej linijki.

Wystarczy podzielić zawartość na kwadraty lub prostokąty, tworząc wizualnie coś w rodzaju kostek. Kiedy będą potrzebne, wystarczy „połamać” worek i wyjąć tylko tyle, ile potrzeba, nie rozmrażając większej ilości.

Pamiętaj i porządku

Niezależnie od wybranej metody, po zapakowaniu umieszczamy mięso mielone w zamrażalniku. Temperatura w zamrażarce, w której znajduje się mięso, powinna wynosić około 18 stopni Celsjusza.

mielenie mięsa

Dobrym pomysłem jest takie ułożenie pakunków, by w pierwszej kolejności wyjąć i rozmrażać mięso zamrożone najpóźniej. By się nie pomylić, na każdym woreczku czy pojemniku warto napisać jaki rodzaj mięsa mielonego znajduje się w środku i zanotować datę mrożenia.

Jak rozmrażać mięso mielone?

Żeby szybko rozmrozić mięso mielone, zdecydowanie najlepiej umieścić je w pojemniku z zimną wodą. Jeśli mamy więcej czasu można rozmrażać je w ten sposób w lodówce. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by umieścić go w temperaturze pokojowej.

Mięso mielone mrożone w cienkich płatach rozmrozi się szybciej, niż to w kawałku. Żadnego nie należy jednak umieszczać w gorącej wodzie. Rozmrażanie mięsa w ten sposób może i skróci czas rozmrażania, ale niesie ze sobą szereg niemiłym konsekwencji.

Pod wpływem wrzątku białko w zewnętrznej warstwie mięsa zetnie się, co utrudni przygotowanie posiłku. Ciepło wpłynie także na szybsze namnożenie się bakterii znajdujących się na surowym mięsie i może doprowadzić do wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych. Chcąc zaoszczędzić czas możemy po prostu nabawić się zatrucia.

porcja mielonego mięsa

Jak długo przechowywać mrożone mięso?

To jak długo mrożone mięso nadaje się do jedzenia, zależne jest przede wszystkim od jego rodzaju.

Dziczyzna i wołowina mogą być przechowywane w niskiej temperaturze do 12 miesięcy. Delikatniejsza baranina do 9, królik i cielęcina do 8 miesięcy. Wieprzowina i gęsina powinny zostać zjedzone przez upływem 6 miesięcy od daty zamrożenia. Drób i ryby pozostaną świeże do 3 miesięcy, a mięso mielone, niezależnie od gatunku, może być zamrożone nie dłużej niż 2 miesiące.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.