Ser żółty można znaleźć w prawie każdym gospodarstwie domowym. I nic w tym dziwnego – to przede wszystkim jeden z klasycznych składników kanapek, choć coraz chętniej przyrządzamy zapiekanki, zupy a nawet sosy z jego dodatkiem. Nie zawsze wiemy jednak, jak przechowywać ser żółty, by dłużej zachował świeżość. A pamiętać trzeba jedynie o kilku prostych krokach.
Jeśli korzystasz ze sklepowych promocji lub lubisz mieć w domu zapas produktów spożywczych, zwykle kupujesz większość ilość ulubionych składników. I o ile ta praktyka świetnie sprawdzi się w przypadki mąki, kasz czy makaronów, w przypadku sera żółtego zdecydowanie ją odradzamy.
Ser żółty to produkt, który stosunkowo szybko się psuje. O ile pozostawiony w oryginalnym opakowaniu spokojnie wytrzyma do umieszczonej na nim daty przydatności do spożycia, o tyle po otwarciu opakowania staje się dość podatny na zepsucie.
Przechowywanie różnych rodzajów żółtego sera
To, jak długo żółty ser pozostanie świeży, w dużej mierze zależy od jego rodzaju.
Najdłużej przechowywać możemy tak zwane sery twarde, np. cheddar czy parmezan. W nieotwartym opakowaniu będą smaczne nawet po upływie czterech miesięcy od momentu zakupu! Po otwarciu oryginalnego opakowania ser twardy należy spożyć w przeciągu sześciu tygodni.
Najpopularniejsze rodzaje sera
W naszych domach znacznie częściej niż sery twarde, pojawiają się tak zwane półtwarde i sery miękkie. Do pierwszej grupy zaliczymy popularną goudę, emmentaler czy ser edamski. Sery miękkie to te pleśniowe, jak brie i cammembert i sery maziowe.
Zwykle myśląc o żółtym serze myślimy o serach półtwardych i to właśnie na ich przechowywaniu się skupimy.
Cały czy w plasterkach?
Jednak zanim przejdziemy do opisu gdzie i jak przechowywać ser żółty, zacznijmy od wyboru: cały czy w plasterkach? To dwie zdecydowanie najpopularniejsze formy, w jakich będziemy przechowywać ser żółty. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Ale czy biorąc pod uwagę przechowywanie żółtego sera, jego forma robi różnicę?
Forma robi różnicę
Różnica jest i to dość spora. Ser kupiony w kawałku będzie nadawał się do spożycia znacznie dłużej, niż ten kupiony w plastrach. Krojony powinien zniknąć z naszej lodówki w ciągu 3-4 dni, podczas gdy ten kupiony w większym kawałku pozostanie świeży nawet 2-3 tygodni.
Zadbaj o temperaturę
Optymalna temperatura, w której powinno się przechowywać ser żółty niezależnie od formy, to mniej więcej 6 stopni Celsjusza. Dlatego też po przyniesieniu ze sklepu najlepiej położyć ser na niższych półkach lodówki lub w specjalnej szufladzie.
Przechowywanie żółtego sera w plastrach
Na stan przechowywanego przez nas sera w plastrach ogromny wpływ ma wilgotność.
Zbyt wysoka wilgotność sprzyja wytwarzaniu pleśni. Zbyt niska sprawi, że ser żółty szybko zrobi się suchy.
Dlatego też do przechowywania żółtego sera zaleca się opakowania, które można szczelnie zamknąć. Ograniczają one nie tylko wchłanianie wilgoci, ale również zapobiegają przenikaniu zapachów.
Sprawdźcie trik, jaki znały nasze babcie
Idealnie sprawdzą się hermetycznie zamykane opakowania oraz opakowania próżniowe. Jeśli jednak nie mamy takich pod ręką, sprawdzi się zwykłe opakowanie plastikowe.
Uwaga!
Opakowanie nie powinno być zbyt ciasne, a idąc za babcinym sposobem warto do środka włożyć kostkę cukru. Cukier pochłania gromadzącą się wilgoć, a co za tym idzie zapobiega wytwarzaniu pleśni. Dzięki temu ser dłużej zachowa walory smakowe.
Przechowywanie żółtego sera w kawałku
Żółty ser kupiony w kawałku również można przechowywać w hermetycznie zamykanym opakowaniu. Innym sposobem jest użycie woskowanego papieru lub folii spożywczej. Takie przechowywanie sera sprawi, że nie będzie miał on kontaktu z powietrzem i innymi produktami. Podobny efekt da owinięcie sera folią aluminiową.
Tak sporządzony pakunek należy umieścić w lodówce, a podczas odkrawania kolejnych plastrów sprawdzić stan sera i ewentualnie wymienić zewnętrzne opakowanie.
Czy żółty ser można mrozić?
Podobnie jak większość jedzenia również żółty ser można mrozić. Mrożenie to jeden z najpopularniejszych sposobów na przechowywanie jedzenia. W przypadku sera należy pamiętać, że proces ten pozbawia go większości walorów smakowych.
Mrożony ser żółty staje się kruchy i właściwie pozbawiony zapachu, więc zamiast zrobić kanapki z jego dodatkiem, znacznie lepiej będzie dodać go do makaronu, zapiekanki czy sosu.
Pomyśl, zanim zamrozisz
Warto mieć również na uwadze, że przed podaniem ser żółty powinien mieć temperaturę pokojową. A ponieważ mrożenie sera w plastrach nie ma najmniejszego sensu i trzeba mrozić go w kawałku, ponowne użycie wiąże się z koniecznością odmrożenia i użycia całej porcji.
Tak jak inne produkty spożywcze poddane mrożeniu, również ser może być zamrożony tylko raz.
Kiedy ser nie nadaje się do zjedzenia?
Jeśli na powierzchni sera żółtego lub na jego skórce zauważymy ślady pleśni, niestety trzeba będzie go wyrzucić.
Nie warto również ryzykować problemów żołądkowych, jeśli ser jest w smaku gorzki albo ostry.
O zepsuciu świadczyć będzie również zmieniony zapach. Zapach intensywniejszy niż zwykle lub z wyczuwalną nuta drożdży świadczy o tym, że ser żółty nie nadaje się już do spożycia.