Jedni ją kochają za wyjątkowy smak, inni z tego powodu nienawidzą. Ale jednak zdecydowana większość z nas ma cebulę w swoim domu i dodaje ją do przygotowywanych potraw. Niestety cebula – poprzez swój specyficzny zapach – często stwarza problem przy przechowywaniu. Podpowiadamy jak przechowywać cebulę, by długo nadawała się do spożycia.
Gdy ją obieramy, nasze oczy płaczą. Ale warto trochę się poświęcić cebula jest bowiem warzywem bardzo zdrowym, które posiada ma wiele cennych właściwości.
Spożywamy ją zarówno w formie surowej, gotowanej, a nawet smażonej. Może być dodatkiem do dań, albo stanowić ich podstawę, jak w przypadku francuskiego specjału, czyli zupy cebulowej.
Wśród najpopularniejszych odmian cebuli można wyróżnić cebulę cukrową, cebulę czerwoną, szalotkę i dymkę.
Każda z nich sprawdzi się w nieco innej formie. Dymka świetnie wzbogaci smak pieczonego mięsa, szalotka idealnie sprawdzi się jako dodatek do sosów, a cebula czerwona pięknie urozmaici smak i wygląd sałatek.
Więcej niż warzywo
Ale cebula przydaje się nie tylko w kuchni – już nasze babki chętnie stosowały ją jako domowe lekarstwo ze względu na szerokie zastosowanie. I nie powinno to dziwić: ekstrakt z cebuli pomaga obniżać poziom cukru we krwi i poprawia cholesterol, syrop z cebuli to proste i bardzo skuteczne lekarstwo na kaszel, a sama cebula jedzona regularnie ma prozdrowotne właściwości – może zapobiegać wrzodom żołądka i wspierać układ odpornościowy.
Jednak żeby cebula miałam pozytywny wpływ na naszą dietę i zdrowie, musi być odpowiednio przechowywania. Sprawdź jak przechowywać cebulę by móc zawsze dodać ją do przygotowywanych dań.
Przede wszystkim selekcja
Tak jak w przypadku chyba wszystkich warzyw i owoców, trudno przechowywać egzemplarze kupione lub zebrane w złym stanie.
Cebula jest niezwykle podatna na wilgoć i jej chłonięcie z otoczenia, a do tego dość szybko się psuje, więc warto już w sklepie zwrócić uwagę na to w jakiej jest kondycji.
Sekrety najlepszej cebuli
Jak wybrać cebulę, która długo pozostanie świeża?
Przede wszystkim trzeba dotknąć warzywa – główka powinna być jednolicie twarda, bez miękkich miejsc.
Sygnałem alarmowym są również wszelkiego rodzaju plamy, przebarwienia i narośla. Te szare, czarne czy brązowe, nierzadko puszyste czy o innej fakturze niż reszta łuski najczęściej świadczą o psuciu.
Z kolei cebule pokryte śluzem najprawdopodobniej są pożywką dla mikroorganizmów. Je również lepiej zostawić na półce, bo zgniją w szybkim czasie.
Prosto z ogródka
A co z cebulą wyhodowaną w przydomowym ogrodzie?
Taką cebulę lepiej zbierać w ciepły i słoneczny dzień. Cebula będzie gotowa do zbioru gdy jej szczypior będzie złamany, ale przynajmniej 3 liście pozostaną zielone.
Wykopaną z ziemi cebulę pozostawiamy na grządkach od kilku dni do około tygodnia. Jej łuski powinny dobrze obeschnąć, więc wcześniej dobrze zapoznać się z prognozą pogody na najbliższe dni.
Kiedy łuski cebuli zrobią się suche, usuwamy szczypior, oczyszczamy główki z zaschniętej ziemi i przenosimy w miejsce, w którym będzie docelowo przechowywana.
Gdzie trzymać całe główki cebuli?
Kupione lub zebrane cebule najlepiej przechowywać w całości. W tej formie cebula najdłużej zachowa świeżość. Oczywiście jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki – w chłodnym, suchym, dobrze wentylowanym miejscu, bez nadmiernej wilgoci.
W żadnym wypadku nie powinno się przechowywać cebuli w lodówce. Choć są warzywa, które to lubią, wszystkie gatunki cebul należy trzymać z daleka od lodówki.
W przypadku przechowywania cebuli w całości kluczowe jest przede wszystkim zapewnienie główkom dostępu powietrza i unikanie wilgoci.
Sucho i ciemno? Idealnie!
Cebula jest bardzo wrażliwa na dużą wilgotność. To warzywo wyjątkowo łatwo chłonie wodę z otoczenia i przez to stosunkowo szybko się psuje.
Dlatego absolutnie nie wolno przechowywać główek cebuli w plastikowych reklamówkach czy woreczkach.
Do przechowywania cebuli znacznie lepiej nadaje się drewniana skrzynka, papierowy worek czy… stare rajstopy. Czasem wystarczy wiklinowy kosz albo inny pojemnik z dużą ilością dziurek. Najważniejsze to zapewnienie odpowiedniej wentylacji i przepływu powietrza.
Przechowywanie w domu
Niewielkie ilości cebuli, które chcemy mieć pod ręką w kuchni, warto przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu lub szafce. Dobrze, by była oddalona od kuchenki czy piekarnika, które będą ją nagrzewać.
Tak przechowywana cebula powinna być idealna do spożycia przez okres około 4 tygodni.
Przechowywanie większej ilości cebuli
Jeśli robimy większe zapasy cebuli i ma być ona przechowywana np. przez całą zimę, warto poszukać dla niej nieco większego pomieszczenia.
W idealnym miejscu, w którym chcemy przechowywać cebulę, wilgotność nie powinna przekraczać 75%, a temperatura powinna oscylować w okolicach 0 stopni. Wtedy nie straci swoich właściwości.
W roli magazynu świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju piwniczki, altanki, spiżarnie, strychy czy altany. Ważne, by położyć cebulę na suchym podłożu. Jeśli cebula ułożona będzie na podłodze, konieczne może być jej odizolowanie. Wystarczy kawałek styropianu lub deski.
Żeby zbiory przetrwały cały zimowy czas w dobrej kondycji, należy regularnie je przeglądać i usuwać nadgniłe lub psujące się warzywa.
Gdzie przechowywać cebulę krojoną?
W przypadku pokrojonej cebuli kluczowym problemem jest jej intensywny zapach. Przenika on wszystko i może wpływać na smak produktów znajdujących się w pobliżu.
Dlatego w przeciwieństwie do całych główek cebuli, pokrojone warzywo umieszczamy w pojemnikach. Najlepiej sprawdzą się te szklane, które nie przesiąkną cebulową wonią tak jak pudełka wykonane w plastiku. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy mieć pewność, że ani lodówka ani zawartość naszej kuchni nie będzie pachnieć cebulą.
Pokrojoną cebulę umieszczoną w szklanym pojemniku należy włożyć do lodówki. W tej formie i postaci możemy przechowywać cebulę przez czas około tygodnia. Jeśli w lodówce umieścimy cebulę nie krojoną, a jedynie obraną, czas przechowywania wydłuży się do około dwóch tygodni.
A co z przetworzoną cebulą?
Przechowywanie cebuli poddanej obróbce termicznej przebiega analogicznie do przechowywania cebuli obranej lub krojonej.
By wykorzystać ją później, wystarczy umieścić ją w lodówce w szklanym pojemniku. Należy jednak pamiętać o tym, że przetworzona cebula to forma, która najkrócej nadaje się do spożycia i powinna zostać zużyta w ciągu maksymalnie 3 dni.