Jak mrozić chleb? Najlepsze sposoby mrożenia i rozmrażania chleba

Nic nie zastąpi smaku i aromatu chleba wyjętego prosto z pieca. Jednak są sytuacje, kiedy nie wiemy co zrobić z nadmiarem pieczywa. Zamiast je wyrzucać, znacznie lepiej zamrozić. Jak mrozić chleb? Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Czy można mrozić chleb?

Ze względu na specyficzną konsystencję i szybko zmieniający się smak wiele osób nie bierze pod uwagę, że chleb można mrozić.

Tymczasem mrożenie chleba to jedno z częstszych rozwiązań, gdy nie wiemy co zrobić z jego nadmiarem.

Im świeższy, tym lepszy

Mrożenie chleba rozważamy zwykle wtedy, gdy kupimy go zbyt dużo. Często pieczywo, które planujemy umieścić w zamrażarce ma już kilka dni i nie jest pierwszej świeżości. To bardzo częsty błąd, którego nie powinno się popełniać.

Mrożąc chleb trzeba pamiętać, by był on jak najświeższy. Dzięki temu zachowa więcej wilgoci, która w przypadku tego produktu jest kluczowa dla zachowania walorów smakowych i charakterystycznej struktury.

W całości czy krojony?

Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia dla procesu mrożenia. Warto jednak pamiętać, że  rozmrożenie całego bochenka zajmie znacznie więcej czasu, niż pojedynczych kromek.

Raz rozmrożony chleb nie może być ponownie zamrożony, więc trzeba go zjeść od razu. Do codziennego użytku znacznie lepiej mrozić pojedyncze kromki lub porcje, które idealnie sprawdzą się podczas jednego posiłku.

Jak mrozić chleb?

Przed przystąpieniem do mrożenia chleba trzeba się upewnić, że jest on zimny. Zarówno własnoręcznie pieczone bochenki jak i te przyniesione jeszcze ciepłe z piekarni muszą ostygnąć przed umieszczeniem ich w zamrażarce.

Chleb nie powinien być mrożony bezpośrednio w opakowaniu, jeśli tak został kupiony. Przed umieszczeniem go w zamrażarce najlepiej go przepakować.

Pieczywo o temperaturze pokojowej kroimy i dzielimy na porcje do jednokrotnego wykorzystania.

Przygotowane porcje wkładamy do foliowych worków. Worki powinny być szczelne – dobrze upewnić się, że chleb nie będzie miał dostępu powietrza. To pozwoli zachować wilgotność wypieku i odpowiednią konsystencję po rozmrożeniu.

Bułki dobrze zamrożą się nawet w zwykłych foliowych reklamówkach. Całe bochenki przed wsadzeniem do reklamówki warto dodatkowo owinąć folią aluminiową.

Jak rozmrażać chleb?

Jest na to kilka sposobów.

Jeśli mamy sporo czasu, chleb można na noc przełożyć z zamrażalnika do lodówki. Po rozmrożeniu wyjmujemy go z worka i podgrzewamy przez 10-15 minut w piekarniku nagrzanym do 175 stopni. Żeby usunąć nadmiar wilgoci przy rozmrażaniu, kromki można obłożyć papierowymi ręcznikami.

Chleb może również odmrażać się poza lodówką, w temperaturze pokojowej. Wtedy najlepiej wyjąć go z folii, w której był mrożony i owinąć ściereczką, a później wstawić do piekarnika.

Jeśli czasu jest niewiele, możemy zamrożone pieczywo włożyć do piekarnika na ok. 40 minut. Wcześniej trzeba go nagrzać do 175 stopni, a chleb wyjąć z folii.

W nagłych sytuacjach kusząca może być wizja szybkiego rozmrożenia chleba w mikrofalówce. Zdecydowanie nie polecamy tego sposobu – mikrofala sprawia, że pieczywo staje się gumowate i nie rozmrozi się równomiernie.

Dużo lepszym rozwiązaniem będzie odgrzanie kromek czy bułek w tosterze. Wystarczy kilka minut, by móc cieszyć się

Jeśli zostawimy chleb w zamrażarce zbyt długo, pojawią się na nim niezbyt smaczne, „przemrożone” obszary. Najlepiej zużyć je w ciągu kilku miesięcy od zamrożenia.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.