Jak mrozić pierogi | Udane mrożenie i rozmrażanie pierogów

Opinii o tym jak mrozić pierogi jest prawie tyle, ile przepisów na najlepsze ciasto. Tymczasem mrożone pierogi mogą być tak samo dobre, jak te świeżo zrobione. A ich przygotowanie zajmie na pewno dużo mniej czasu, niż lepienie od podstaw.

Czy pierogi można mrozić?

Różne farsze, różne składniki i specyficzne ciasto sprawiają, że wiele osób zastanawia się, czy pierogi w ogóle można mrozić. Raz na zawsze rozwiewamy wszelkie wątpliwości – tak, pierogi można mrozić.

Ani mrożenie ani rozmrażanie pierogów nie wpłynie na ich smak i wartości odżywcze. Odpowiednio przygotowane będą smakować tak samo dobrze, jak te świeżo ulepione. Zmienić może się konsystencja ciasta, ale i na to mamy sprawdzone sposoby.

Jak mrozić pierogi?

Szkoły mrożenia pierogów są trzy. Można mrozić je w formie surowej, gotowane oraz zblanszowane.

Mrożenie surowych pierogów jest opcją najwygodniejszą. Ot, lepimy pierogi, odpowiednio przygotowujemy je do obróbki termicznej i gotowe. Nie trzeba studzić, odsączać ani przejmować się wypadającym farszem.

Warto jednak pamiętać o tym, że ciasto pierogów zamrożonych w formie surowej, po rozmrożeniu może być nieco twarde. Ryzykujemy również, że przy zbyt grubej warstwie ciasta będzie ono rozgotowane, podczas gdy farsz pozostanie zamarznięty.

Mrożenie surowych pierogów

Jeśli jednak jesteśmy pewni ciasta i nie chcemy poświęcać zbyt dużo czasu na mrożenie przysmaków, ulepione pierogi wystarczy ułożyć na desce lub tacce. Koniecznie trzeba posypać ją mąką, by pierożki nie przywarły. Układając je sprawdzajmy, czy nie stykają się ze sobą. Jeśli tak jest, ryzykujemy zlepienie i powstanie nieestetycznej i nieapetycznej kuli.

Tak przygotowane pierogi umieszczamy w zamrażarce na ok. 3 godziny. Po tym czasie możemy już przesypać je do woreczków i umieścić w docelowym miejscu mrożenia. Jeśli w każdym woreczku umieścimy odpowiednio podzielone porcje, pierogi nie zmarnują się po rozmrożeniu. Oczywiście tak jak innych produktów nie możemy ich mrozić drugi raz.

Mrożenie gotowanych pierogów

Jeśli mrożenie surowych pierogów nas nie przekonuje, możemy poddać temu procesowi pierogi ugotowane. W tym przypadku pamiętać należy o tym, by pierogów nie rozgotować – lepiej wyjąć z wody nieco twarde, niż rozgotowane. Do wody warto dodać odrobinę oliwy lub oleju, dzięki czemu pierogi nie posklejają się w garnku. Można również posmarować je olejem tuż po wyjęciu z wrzącej wody. Dzięki temu ciasto nie wysuszy się podczas studzenia.

Ugotowane pierogi trzeba dokładnie osuszyć. Odpowiednie pozbycie się wody powoli uniknąć tworzenia się na ich powierzchni szronu i lodu. Kiedy pierogi będą już chłodne i suche, postępujemy podobnie jak przy opcji mrożenia na surowo – układamy na deskach lub tackach, poddajemy wstępnemu mrożeniu, a następnie umieszczamy odpowiednio podzielone porcje w docelowych woreczkach.

Blanszowanie pierogów

Blanszowanie pierogów to wyjście pośrednie między mrożeniem ich na surowo, a gotowaniem. Dzięki blanszowaniu unikniemy przykrych niespodzianek w postaci zbyt twardego ciasta czy pierogów rozpadających się w trakcie ponownego gotowania.

Blanszowane i mrożone pierogi zasmakują zwłaszcza fanom serwowania tego specjału wprost z patelni.

Żeby zblanszować pierogi należy poddać je krótkiemu gotowaniu. Wystarczy zanurzyć je we wrzącej wodzie na ok. 30-60 sekund, a następnie odcedzić, wystudzić i przygotować do mrożenia, postępując dokładnie tak jak w powyższych instrukcjach.

Jak rozmrażać pierogi?

Podzielone na porcje i zamrożone pierogi najlepiej zużyć w ciągu 6 miesięcy.

Niezależnie od tego, w jakiej formie zamroziliśmy pierogi, przed zjedzeniem musimy je ugotować lub podsmażyć na patelni. Nie trzeba wcześniej pierogów rozmrażać – wystarczy po prostu wrzucić je do gotującej się wody.

Surowe pierogi gotuje się zwykle ok. 2-3 minut, jednak w przypadku pierogów mrożonych ten proces może potrwać nawet około 5-7 minut. Wszystko przez to, że wrzucając mrożony produkt do garnka obniżamy temperaturę wody i gotowanie musi zająć nieco więcej czasu.

Gotując mrożone pierogi zawsze lepiej wrzucić ich do garnka nieco mniej, niż więcej. Taki zabieg, w połączeniu z zamieszaniem wody, zapobiegnie sklejaniu się pierogów ze sobą oraz przywieraniu do dna.

Jeśli najbardziej lubimy pierogi z patelni, nie musimy ich wcześniej rozmrażać. Oczywiście o ile były ugotowane lub zblanszowane przed mrożeniem. Ten sposób jako jedyny gwarantuje, że w trakcie rozmrażania ciasto nie stanie się zbyt miękkie, a farsz nie wypadnie.

Jednak niezależnie od tego, jak przygotujemy pierogi do mrożenia, zaoszczędzimy sporo czasu i będziemy mogli cieszyć się pysznym, domowym obiadem w zaledwie kilka chwil.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.