Jak mrozić rydze? Prawidłowe mrożenie rydzy krok po kroku (instrukcja)

  • dodał 14 grudnia 2020
  • Polubień!
Jak mrozić rydze

Któż z nas nie chciałby się cieszyć smakiem pysznych rydzy w jesienne i zimowe dni. Gdy nie możemy wyjść do lasu i nazbierać ich samodzielnie, idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z grzybów mrożonych.

Smażone rydze na maśle, czy dodane do jajecznicy, smakują perfekcyjnie i niepowtarzalnie. Ciężko uzyskać podobny smak przy pomocy dostępnych zamienników.

Jak mrozić rydze, by zachowały swój smak i sprężystość na długie dni? Sprawdź nasz poradnik krok po kroku.

Zanim zamrozisz rydze, wykorzystaj ten krótki sezon na grzyby i nazbieraj ich jak najwięcej.

Choć suszone rydze zachwycają swoim aromatem, tylko poddane mrożeniu zachowują smak i formę najbliższą swojej surowej postaci, świeżo zebranej z lasu. Po suszeniu niestety często zostaje z nich bezkształtna masa, a jeśli chcemy, by danie zachwycało nie tylko podniebienie, ale i oczy, musisz odpowiednio rydze zamrozić.

Jak prawidłowo mrozić rydze – etap przygotowania

Od czego zacząć przygotowania do mrożenia rydzy, żeby zrobić to jak najlepiej?

Od tego samego, co w przypadku mrożenia kurek czy dowolnych innych grzybów, czyli od ścisłej selekcji.

Do mrożenia nadają się jedynie grzyby w pełni zdrowe – wszystkie miękkie, podgniłe lub zarobaczone najlepiej zużyć od razu lub wyrzucić. Jeśli przeprowadzisz dokładną selekcję, odrzucając wszystkie nadpsute egzemplarze. Grzyby psują się bardzo szybko i ich psucie rozpozyczna się zaraz po zerwaniu.

Dodatkową, ważną czynnością jest oczyszczenie rydzów. Pozbądź się i pookrawaj wszystkie fragmenty grzyba, który nie wygląda dobrze.

Nie zaleca się ich mycia – wystarczy oczyścić je na sucho – szczoteczką, ściereczką lub zwykłym papierem. Jeśli jednak nie będziesz w stanie ich tak doczyścić, możesz umyć je pod bieżącą wodą. Pamiętaj jednak, by bardzo dokładnie je osuszyć przed mrożeniem. Wyłóż je najlepiej na ręczniki papierowe i pozwól wilgoci się wchłonąć.

Blanszowanie rydzy przed mrożeniem

Rydz jest grzybem, który należy bezwzględnie zblanszować. Bez tego może nabrać gorzkiego posmaku i może nie nadawać się do spożycia po rozmrożeniu. Do tego samo blanszowanie bardzo pozytywnie wpływa na trwałość grzyba i czas jego przydatności do spożycia.

Jak wygląda blanszowanie grzybów?

Mam tutaj na myśli lekkie poddanie grzybów wyższej temperaturze i soli. Wystarczy 10-minutowa kąpiel w osolonym wrzątku, a potem solidne przepłukanie zimną wodą i wysuszenie na papierowych ręcznikach, które szybko pomogą pozbyć się wilgoci.

Podczas blanszowania grzyby staną się nieco mniejsze, co zaoszczędzi też zajmowanej przez nie przestrzeni w Twojej zamrażarce.

Rydze najlepiej mrozić w całości, chyba, że od razu wiesz, że skończą w zupie. Wtedy możesz je rozdrobnić wedle własnego uznania. W przypadku rydzów warto pozbyć się trzonka lub mocno go skrócić.

Przygotowanie rydzy do mrożenia

Jeśli dysponujesz dobrej jakości zamrażarką, która jest w stanie schłodzić zawartość szybko i do bardzo niskich temperatur, możesz mrozić rydze bezpośrednio po osuszeniu.

Jednak, dla trwalszego efektu i utrzymania rydzy w dobrej kondycji, możesz przesmażyć je lekko z każdej strony. Grzyby przesmażone będą trzymać się znacznie dłużej i lepiej, pozbywając się jeszcze większej ilości wody i zmniejszając swój rozmiar.

Pamiętaj, by każdy kawałek przesmażyć z osobna ze wszystkich stron.

W czym mrozić rydze?

Do zamrożenia i przechowywania rydzy możesz użyć pojemników, jak i foliowych woreczków. Podobnie jak w przypadku mrożenia grzybów innego gatunku, warto w pierwszym etapie umieścić je na tackach. Dopiero gdy wstępnie zamarzną, wrzucić je do finalnego pojemnika – dzięki temu nie posklejają się i zachowają pierwotny kształt.

Rydze są dość kompaktowych rozmiarów (szczególnie po zblanszowaniu i przesmażeniu) stąd możesz je śmiało mrozić w całości. Jeśli nie zależy Ci na kształcie rydzy po rozmrożeniu, możesz je wymieszać ze sobą przed mrożeniem. Jeśli jednak chciałbyś łatwo oddzielać od siebie pojedyncze grzyby, możesz zamrozić je osobno, po czym po kilku godzinach przesypać do wspólnego pojemnika.

Aha, pamiętaj o podpisaniu woreczka czy pojemnika gatunkiem grzyba, który jest w nim mrożony. Pewnie, poza rydzami, będziesz mrozić też inne grzyby. Gdy już zamarzną, naprawdę trudno będzie je między sobą rozróżnić.

Jak długo przechowywać mrożone rydze?

Gwarancja na to, że rydze będą zdatne do spożycia po rozmrożeniu, to ok. 6 miesięcy. Później należy grzyby sprawdzić w smaku, ale może się okazać, że będą w porządku nawet przez rok.

Optymalna temperatura do przechowywania mrożonych grzybów to -18 o C.

Kiedy już zdecydujesz się przyrządzić mrożone rydze, pamiętaj, że nie musisz ich rozmrażać! Możesz wrzucić je bezpośrednio do garnka czy na patelnię.

Raz rozmrożonych rydzy nie wolno zamrażać ponownie – ich zjedzenie może nieść bardzo niebezpieczne skutki dla Twojego zdrowia. Dodatkowo unikaj rozmrażania grzybów w mikrofali – zamienisz je w bezkształtną papkę.

Kategorie:
Grzyby leśne

Dodaj komentarz