Jak przechowywać ananasa? Sprawdź co lubi egzotyczny przysmak

jak przechowywać ananasa

Ananas to jeden z egzotycznych owoców, który zagościł w naszej kuchni i zadomowił się w niej na dobre. Choć jego obecność na pizzy jest dość kontrowersyjna, ananas jest świetnym dodatkiem nie tylko do deserów, ale też bardziej wytwornych dań. Jak przechowywać ananasa, by nie zmarnować jego wyjątkowego smaku?

ananasy na sklepowej półce

Ananas nie tylko dobrze smakuje, ale również ma wiele wartości odżywczych. Owoc ten jest cennym źródłem takich składników jak witaminy C, A, B1, B2, B5, B6, B9 i minerałów – wapnia, manganu, potasu oraz magnezu. Surowy jest niskokalorycznych owoców – w 100 g świeżego ananasa zawarte jest tylko około 50 kilokalorii.

Z kolei przetworzone ananasy z puszki to prawdziwa bomba kaloryczna pozbawiona wielu cennych wartości. Ale najbardziej wyjątkowym składnikiem, jaki kryją w sobie te słoneczne owoce, jest bromelaina.

Cudowna bromelaina

To właśnie bromelaina sprawia, że ananas wpiera starania o spadek wagi, a nawet łagodzi stany zapalne jelita grubego. Sok z ananasa pomoże zwalczyć kaszel, a jedzenie tego owocu ma potwierdzone działanie w łagodzeniu bólu i zmniejszaniu obrzęków. Warto pomyśleć o nim jeśli cierpimy na bóle mięśni po operacjach, zabiegach stomatologicznych oraz po wysiłku fizycznym.

Wszystko to sprawia, że zdecydowanie warto jeść ananasy. Tymczasem choć można je bez problemu kupić w większości popularnych dyskontów, wciąż traktujemy je jako coś egzotycznego, co idealnie sprawdzi się jako oryginalny, jadalny prezent.

Często przyczyną takiego podejścia jest szybkie psucie się kupionych owoców, spowodowane nieumiejętnym przechowywaniem ananasów. Jak przechowywać dojrzałe ananasy?

pokrojony ananas

Egzotyczny gagatek

To, czy w naszym domu znajdzie się dojrzały ananas czy może wciąż niedojrzały owoc, ma kluczowe znacznie dla jego przechowywania.

Ananasy, w przeciwieństwie do np. jabłek, przestają dojrzewać w momencie zbioru. Dlatego lepiej poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego egzemplarza, niż kupować zielone ananasy. Jest szansa, że lekko niedojrzały ananas w odpowiednich warunkach stanie się „zjadliwy”, ale o wspaniałym smaku ananasa możemy niestety zapomnieć.

Jak wybrać dojrzałe owoce? Kryteriów jest kilka:

po pierwsze – kolor

dojrzałe ananasy mają intensywne kolory, zarówno skórka jak i liście wręcz wołają do nas ze sklepowej półki. Jeśli kupujemy rozkrojonego ananasa również jego żółte wnętrze powinno być jednolicie i intensywnie wybarwione.

po drugie – zdrowa skórka

wybierając ananasa warto sprawdzić, czy na skórce nie ma widocznych brązowych plam lub białego nalotu. I jedne i drugie są wyraźną oznaką gnicia i pleśni.

ananas w całości i w kawałkach

po trzecie – waga

smakosze twierdzą, że najlepszy smak mają ciężkie ananasy. Ich waga jest oznaką pełnej dojrzałości w naturalnych promieniach słońca. Cięższe ananasy mają również więcej soku.

po czwarte – zapach

kiedy już obejrzymy dokładnie cały owoc, na koniec warto powąchać jego podstawę. Warto wybrać ananasa, który pachnie delikatnie i słodko. Zapach przypominający sfermentowane winogrona lub ocet winny oznacza zwykle, że ananas jest przejrzały.

Po ogólnych oględzinach czas na finalny test. Trzeba znaleźć najmniejszy liść w ananasowej koronie i spróbować go wyrwać. Jeśli można go usunąć delikatnie i bez problemu, ananas jest dojrzały i gotowy do zjedzenia. Jeśli w usunięcie liścia trzeba włożyć więcej siły, ananas jest niedojrzały. A jeśli łatwo odrywają się pozostałe liście, owoc niestety jest już przejrzały.

ćwiartka ananasa

Jak przechowywać ananasa?

Sposobów przechowywania ananasa jest co najmniej kilka, a wybranie tego najlepszego zależy przed wszystkim of jego formy i stopnia dojrzałości.

W temperaturze pokojowej

Zdecydowanie najdłużej można przechowywać ananasa w całości. Dojrzały ananas powinien wytrzymać ok. 5 dni, choć trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki.

Jak większość egzotycznych owoców ananas nie lubi chłodu. Choć można przechowywać do przez krótki czas w lodówce, najlepiej będzie czuł się w temperaturze pokojowej.

Idealnie będzie, jeśli przechowamy go w zacienionym miejscu z odpowiednią wentylacją. Znacznie lepiej trzymać go po prostu na blacie, niż w szafce kuchennej.

Przechowywanie owoców w całości wiąże się z koniecznością dość częstego ich obracania, by na skórce nie powstały nieestetyczne, brązowe plamy (podobne jak na sałacie przy dłuższym przechowywaniu).

W przypadku przechowywania większej ilości całych ananasów pamiętajmy o tym, by umieścić owoce w odległości ok. 10 cm od siebie.

ananasy na stoisku

W lodówce

Jeśli zdecydujemy się przechowywać całego ananasa w lodówce, warto zapewnić mu temperaturę między 8 a 10 stopni Celsjusza. Przy niższej smak owoców pogarsza się, a poniżej 4 stopni Celsjusza miąższ zaczyna brązowieć.

Dojrzałego ananasa w specjalnej szufladzie do przechowywania warzyw i owoców można trzymać ok. 12 dni. Niedojrzałe owoce wytrwają ok. 3 tygodni, ale na mniej więcej 3 dni przed planowanym spożyciem warto umieścić je temperaturze pokojowej. Choć nie będą tak smaczne jak te dojrzałe w warunkach naturalnych, smak owoców zacznie przypominać ten najlepszy.

Ananasa przechowywanego w lodówce dobrze owinąć w papier lub włożyć do papierowej torby. Dzięki temu inne produkty spożywcze nie przenikną jego zapachem. Jeśli tylko zauważymy mokry papier, trzeba go jak najszybciej wymienić, by uniknąć powstawania pleśni.

W kawałkach

Od momentu pozbawienia owocu skórki zmienia się zarówno sposób jego przechowywania, jak i czas, kiedy ananas pozostaje smaczny.

Jak odpowiednio obrać ananasa? Najlepiej zacząć od odcięcia liści i spodu owocu. Następnie stawiamy owoc na desce i ostrym nożem odetnij skórkę zdecydowanym ruchem od góry do dołu. Żółte wnętrze kroimy wzdłuż owocu lub dzielimy je na krążki. Ważne, by w każdym przypadku pozbyć się włóknistego środka.

fit sałatka, krojony ananas

Pokrojonego ananasa zawsze przechowujemy w lodówce, uprzednio posypując miąższ cukrem. Dzięki temu nie wyschnie tak szybko. Całość można umieścić w pojemniku lub miseczce i zjeść w ciągu 2-3 dni.

Jeśli chcemy przechowywać ananasa przekrojonego na pół, lepiej przykryć go na wierzchu folią spożywczą. Już 2-3 godziny w lodówce wystarczą, żeby niewiele zostało z soczystego miąższu.

W puszce

Ananasy w puszce to jeden z popularnych dodatków, którym urozmaicamy świąteczne menu. Choć w formie przetworzonej ananasy tracą mnóstwo właściwości, zyskując w ich miejsce puste kalorie, zdarza nam zastępować nimi świeże owoce.

Po otwarciu puszki jej zawartość najlepiej spożyć w ciągu 2-3 dni. Ananasa dobrze jest przełożyć z puszki do szklanego naczynia, by nie nabrał metalicznego posmaku. Do przechowywania pierścieni dobrze wykorzystać zalewę, którą po prostu zalewamy całość przed przykryciem folią spożywczą.

W zamrażarce

Czy można mrozić ananasa? Można, choć po rozmrożeniu nie będzie miał soczystego miąższu i charakterystycznej konsystencji. Mrożony owoc z powodzeniem nada się jednak do przygotowania kompotu czy dodania do smoothie.

kawałek ananasa na widelcu

Mrożenie ananasów nie jest zbyt skomplikowane – po obraniu ze skórki i pokrojeniu w pierścienie lub na kawałki, ananasa należy przede wszystkim osuszyć. By nie posklejał się w trakcie mrożenia, przed umieszczeniem w docelowych woreczkach lub pudełkach można najpierw porozkładać cząstki na tackach lub talerzach i umieścić w zamrażarce na kilka godzin.

Mrożonego ananasa najlepiej wykorzystać w ciągu 3 miesięcy.

W formie suszonej

Przechowywania ananasa w formie suszonej jest dość popularne. Choć w tej formie owoce tracą sporo swoich właściwości, zyskuje na aromacie i jest chętnie wykorzystywany w wypiekach. Sporo jest również fanów kandyzowanych owoców ananasa, którzy często zastępują nimi słodycze.

Najlepiej suszyć dojrzałe, najlepsze owoce. Idealnie sprawdzą się do tego suszarki do owoców lub warzyw. Pokrojone kawałki ananasów umieszcza się w urządzeniu i po prostu ustawia odpowiedni program.

ananas w całości, krojony ananas

Nie wyrzucaj liści!

W trakcie przygotowywania ananasa do spożycia często wyrzucamy do kosza liściastą koronę. Jeśli jednak mamy nieco ogrodniczego zacięcia, można pokusić się o wyhodowanie własnych owoców.

Odciętą górę ananasa wystarczy umieścić w doniczce z ziemią, regularne podlewać i bardzo cierpliwie czekać. Proces wzrostu jest bowiem dość długi, ale bywa również bardzo satysfakcjonujący.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.