Jak przechowywać awokado? Sprawdź nasze wskazówki

Awokado szturmem podbiło nasze podniebienia i talerze. Ten egzotyczny owoc rozgościł się na sklepowych półkach i coraz chętniej dodajemy go do sosów, sałatek czy kroimy na kanapki. Jak przechowywać awokado, by dłużej pozostało smaczne i świeże?

Jedni zalecają, by awokado przechowywać w lodówce. Inni smarują cytryną lub olejem. Jeszcze inni niemal do samego podania nie pozbywają się pestki. Które z tych sposobów są skuteczne, jeśli chodzi o przechowywanie awokado? Sprawdzamy wszystkie teorie mówiące o tym jak przechowywać awokado i obalamy mity.

Jak przechowywać pokrojone awokado.

Awokado idealne

W przypadku awokado kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego egzemplarza jeszcze w sklepie. Ze względu na długi transport owoce te trafiają do nasz albo zupełnie niedojrzałe, albo już przejrzałe, dlatego tak ważna jest selekcja.

Nie liczy się jednak waga ani wielkość, niezbyt istotny jest kształt owocu. Najważniejsze jest wybranie awokado, które nie będzie ani niedojrzałe, ani zbyt dojrzałe.

Jak wybrać dobre awokado?

W popularnych sieciówkach najczęściej znajdziemy dwie odmiany awokado – Haas i Fuerte.

Awokado Haas

Pierwsze ze wspomnianych charakteryzuje dość ciemną skórką z charakterystycznymi nierównościami. Owoce odmiany Haas są zwykle nieco mniejsze niż Fuerte. W porównaniu z Fuerte egzemplarze Haas mają również nieco inny, bardziej orzechowy smak.

Awokado Fuerte

Z kolei odmiana Fuerte kształtem i wyglądem przypomina nieco gruszkę, choć jest zdecydowanie większa od tego owocu. Jest zdecydowanie łatwiej dostępna i tańsza od Haas, a miąższ awokado Fuerte jest przez wielu uznawany za bardziej kremowy i smaczny.

Najważniejszy jest dotyk

Żeby wybrać dojrzałe awokado, przede wszystkim trzeba dotknąć jego skórki. Niestety przeciwnicy dotykania i odkładania owoców z powrotem na sklepowe półki będą niepocieszeni.

Awokado w koszyku

W przypadku awokado to właśnie dotyk najlepiej pozwoli ocenić stan egzotycznego owocu, niezależnie od odmiany, którą chcemy kupić.

Pro tip

Zobacz, czy pod naciskiem Twojego palca awokado lekko się ugnie, ale wróci do pierwotnej formy. Jeśli tak, owoc jest dojrzały.

Niedojrzałe awokado będzie twarde, a awokado przejrzałe będzie bardzo miękkie i podda się naszemu naciskowi.

Skórka prawdę Ci powie

Drugim bardzo ważnym elementem, na których powinniśmy zwrócić uwagę kupując awokado, jest jego wygląd zewnętrzny. Przed zakupem dobrze zwrócić uwagę na ogólną kondycję owocu.

Dojrzałe awokado Haas ma ciemnozieloną skórkę, wpadającą w odcienie fioletu. Z kolei gdy dojrzeje odmiana Fuerte, owoce pokrywa intensywnie i równomiernie zielona skórka bez ciemnych plam.

Przygotowując się do zakupu zobacz, czy na wybranym awokado nie ma przypadkiem plam- jeśli zauważysz je na owocu, oznacza to, że w środku jest on zepsuty. Awokado były prawdopodobnie źle lub za długo przechowywane i szybciej dojrzały.

Zielona skórka awokado

Sprawdź oczko

Jeszcze jedną z popularnych metod rozpoznawania dojrzałości awokado jest usuwanie zdrewniałej pozostałości pędu owocu.

„Oczko” widoczne na górze awokado powinno łatwo dać się usunąć, odkrywając przed nami jasnozielone miejsce na skórce.

Jeśli udało nam się bez problemu usunąć ten element, a widoczny pod nim miąższ jest jasny i zdrowy, awokado jest dojrzałe.

W przypadku trudności z oderwaniem „oczka”, lepiej poszukać innego owocu lub zabrać go do domu ze świadomością, że możesz go jeść po upływie kilku dni.

Z kolei gdy ten fragment owocu jest miękki lub widać pod nim pleśń, awokado niestety nie nadaje się już do zjedzenia.

Jak przechowywać dojrzałe awokado?

Dojrzałe awokado najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej. Spokojnie wytrzyma kilka dni nawet w dość ciepłym miejscu, o ile zapewnimy mu cień.

Bardzo ważne jest, by na awokado nie padały na nie promienie słoneczne, które przyspieszają proces dojrzewania.

Warto również pamiętać, że tak jak jabłka czy banany awokado dość szybko przejrzewa, więc nie warto zbyt długo zwlekać ze zjedzeniem dojrzałego owocu i przyspieszyć w czasie przygotowanie z niego ulubionego dania.

Jak przechowywać awokado gdy dojrzeje.

Jak przechowywać niedojrzałe awokado?

Jeśli po przyjściu do domu okaże się, że nasze awokado potrzebuje jeszcze trochę czasu, by dojrzeć lub celowo kupiliśmy nieco twardszy owoc, by zjeść go dopiero za kilka dni, w domowych warunkach można bez problemu przyspieszyć proces dojrzewania egzotycznego przysmaku.

Niedojrzały owoc przechowuj w temperaturze pokojowej, umieszczony w papierowej torbie. Metoda przechowywania w zamknięciu przyspieszy proces uwalniania etylenu, odpowiedzialnego za dojrzewanie owoców.

Czas dojrzewania awokado

Awokado przechowywane w papierowej torbie powinno być gotowe do spożycia w ciągu ok. 7 dni.

Włożenie do torby jabłka lub banana sprawi, że nasze awokado dojrzeje jeszcze szybciej – będzie dojrzałe nawet w 2 -3 dni.

W pełni dojrzałe awokado możemy przechowywać w lodówce, by nie stało się za miękkie zbyt szybko.

Przechowywanie przekrojonego awokado

O ile przechowywanie całego owocu awokado nie jest specjalnie problematyczne, to utrzymanie go w świeżości po przekrojeniu zwykle jest bardziej kłopotliwe.

Wszystko przez to, że awokado jest jednym z owoców, które właściwie od razu ciemnieją. Działanie światła i kontakt z powietrzem sprzyja utlenianiu. Utlenianie zaś sprawia, że na miąższu przekrojonej połówki awokado błyskawicznie pojawiają się charakterystyczne, brązowo-szare miejsca.

Jeśli nie zadbamy o ograniczenie dostępu światła i powietrza, nieestetyczne plamy w ciągu kilku dni obejmują wszystkie pokrojone powierzchnie.

I choć nie ma to żadnego wpływu ani na smak, ani na konsystencję awokado, nasz mózg odbiera sczerniałe jedzenie jako to niezdatne do spożycia. Przez to nierzadko wyrzucamy całkiem dobre awokado, które spędziło w naszej lodówce o kilka dni za długo.

Brązowieniu powiedz NIE! Czyli jak przechowywać awokado po rozkrojeniu

Co więc robić, by maksymalnie opóźnić proces utleniania się przekrojonego owocu? Wystarczy przechować awokado tak, żeby miało jak najmniej dostępu do powietrza i światła. Tym razem jednak użycie papierowej torby to za mało – zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie lodówki.

Rozkrojone awokado z pestką.

Jeśli chcesz jak najdłużej zachować świeżość awokado, po przekrojeniu na pół nie obieraj go ze skórki. To zawsze zdążysz zrobić przed podaniem. Zdejmowanie skórki z dojrzałego owocu nie jest trudne – często odchodzi właściwie sama.

Jak kroić awokado?

Jeśli w przygotowywanej potrawie wykorzystamy od razu całą połówkę awokado, możemy po przekrojeniu wydrążyć miąższ łyżeczką. Sprytnym i szybkim sposobem jest również pocięcie wnętrza owocu w kratkę i wywinięcie skórki. Jej zawartość wypadnie wtedy do przygotowanego naczynia.

Krojąc awokado na połówki koniecznie zachowaj w owocu pestkę. Jej pozostawienie opóźnia zmianę koloru miąższu i spowalnia proces utleniania. Dlatego wiele osób pestkę wyrzuca dopiero w momencie, kiedy zużyje ostatnie kawałki awokado.

Pokrojone na pół awokado nie może znajdować się w temperaturze pokojowej – najlepiej przechowuj je w lodówce. Tam owoc najdłużej zachowa świeżość.

Posmaruj owoc sokiem z cytryny

Zanim jednak rozpoczniemy przechowywanie w lodówce, awokado należy dość szczelnie owinąć folią spożywczą, która skutecznie ograniczy dostęp powietrza do środka owocu. Ważne, by usunąć spod folii wszystkie pęcherzyki powietrza, mogące przyspieszyć utlenianie i dojrzewanie owocu.

Przed owinięciem folią spożywczą warto posmarować przekrojone na pół awokado sokiem z cytryny lub limonki. Niektórzy polecają również użycie oleju, jest to jednak mniej skuteczny sposób.

Kwas zawarty w soku z cytryny sprawi, że utlenianie będzie zachodziło wolniej, w związku z czym miąższ zachowa swoją jasną barwę nawet przez kilka dni po przekrojeniu. To sposób skutecznie działający również w przypadku np. krojonych jabłek.

Pasta guacamole.

Dodatkowa ochrona

Kiedy nasz owoc awokado będzie już pokryty odrobiną soku z cytryny, otulony folią i gotowy do włożenia do lodówki, warto umieścić go w woreczku strunowym lub włożyć do pojemnika.

Ta dodatkowa warstwa uchroni owoc przed dostępem powietrza – to kolejny sposób na zachowanie smaku i apetycznego wyglądu awokado przechowywanego w lodówce.

Woreczki strunowe pozwalają na ręczne usunięcie maksymalnej ilości powietrza. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza w lodówkach, w których jest mało miejsca, bo łatwo dopasować je do przestrzeni, którą dysponujemy. Tak zapakowane awokado pozostanie zielone przez 2-3 dni.

Jeszcze dłużej można przechowywać przekrojone awokado wkładając je do pojemnika. Polecamy zwłaszcza użycie pojemników próżniowych, które doskonale przedłużają świeżość wszystkiego, co znajdzie się w ich wnętrzu. W odpowiednio odpowietrzonym pojemniku próżniowym awokado powinno zachować świeżość nawet po upływie tygodnia.

Gdy owoc ściemnieje

A co, jeśli mimo wszystkich podjętych wcześniej wysiłków awokado włożone do lodówki jednak ściemnieje? Nic straconego – na szczęście nawet pokryte nieestetycznym nalotem awokado dalej smakuje doskonale.

Zanim zabierzemy się do jedzenia, trzeba po prostu delikatnie usunąć wierzchnią, zbrązowiałą warstwę z połówki, którą będziemy jeść. To bardzo proste -wystarczy lekko oczyścić ją nożem i swobodnie można dodać awokado do sałatek czy innych przygotowywanych dań.

Wolę guacamole!

Nic nie stoi na przeszkodzie, by przechowywać awokado poddane obróbce. Możesz po prostu rozgnieść owoce na papkę za pomocą widelca, zmienić w puree używając blendera lub przygotować guacamole.

W przypadku puree lub miazgi najlepiej przechowywać je w lodówce, w plastikowym pojemniku odpowiednim do przechowywania żywności. Powierzchnię warto skropić sokiem z cytryny lub limonki, a całość przykryć folią spożywczą tak, by dotykała przygotowanego musu. Dzięki temu ograniczymy dostęp powietrza i opóźnimy w czasie ciemnienie awokado.

Pestka z awokado.

Cudowne właściwości pestki

Jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć przechowywany w lodówce mus przed ciemnieniem i zachować wszystkie jego właściwości, pamiętaj o dodaniu pestki.

Jeśli wrzucisz pestkę pojemnika czy pudełka, w którym będziesz przechowywać rozdrobnione owoce, efekty przechowywania będą zdecydowanie najlepsze.

Dzięki obecności pestki możesz jeszcze dłużej cieszyć się świeżością owoców. Pestkę możesz również dodać do misy z gotowym guacamole. Nie zmieni jego smaku, a pozwoli wydłużyć estetyczny wygląd dania , które chcemy przechowywać w lodówce.

Jak przechowywać awokado w zamrażarce?

Jak większość produktów spożywczych awokado można bez problemu przechowywać w formie mrożonej. Niska temperatura nie zmieni smaku owoców, a zamrozić możesz nawet bardzo dojrzałe awokado, chroniąc owoce przed wyrzuceniem.

Mrożenie awokado jest w pełni akceptowalne. Czy awokado można trzymać w lodówce? – tak, tak samo jak w zamrażarce. Tym sposobem wiesz już, gdzie trzymać awokado.

W przeciwieństwie do awokado, które zamierzamy przechowywać w lodówce, przed zamrożeniem tych egzotycznych owoców należy koniecznie usunąć z nich pestki. Najłatwiej zrobić to za pomocą noża.

Pół owocu, w którym została pestka, weź w dłoń i bezpiecznie wbij w nią nóż. Trzymając awokado, poruszaj nożem w różnych kierunkach – jeśli owoc jest dojrzały, pestka wyjdzie właściwie sama.

Awokado na talerzu.

Mrożone tylko rozdrobnione

Musisz również pamiętać, że ze względu na sporą ilość tłuszczu, dojrzałe awokado może się rozwarstwiać. Dlatego awokado należy zamrozić w formie rozdrobnionej.

Przygotowane puree powinno być przechowywane w pojemnikach lub woreczkach. Warto dodać do niego sok z cytryny lub limonki.

Jeśli interesuje Cię więcej wskazówek, sprawdź ten wpis na temat mrożenia warzyw i owoców.

Rozmrażanie awokado

Przed użyciem mrożone owoce awokado nie potrzebują żadnej obróbki. Po prostu wyjmujemy je z zamrażarki i czekamy aż osiągną temperaturę pokojową.

Najlepiej zużyć je w ciągu maksymalnie kilku miesięcy.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.