Jak przechowywać czosnek? Najlepsze sposoby przechowywania czosnku

Czosnek pełni na całym świecie niebagatelną rolę. Ząbki czosnku chętnie dodajemy to przeróżnych potraw, a całe główki czosnku ciągle jeszcze pełnią rolę dekoracyjną w niektórych domach. Często jednak zastanawiamy się jak przechowywać czosnek by długo pozostał świeży i aromatyczny. Zdradzamy sprawdzone sposoby na przechowywanie czosnku.

Swojskie superfood

Czosnek to przyprawa bardzo uniwersalna. Można go ścierać, można z niego przygotować zalewę, a nawet aromatyczną oliwę. Ale czosnek ceniony jest również w medycynie i farmacji. To prawdziwy naturalny antybiotyk, który wspomaga leczenie infekcji. Ma silne działanie antynowotworowe i antybakteryjne. A dodatkowo obniża ciśnienie krwi i chroni przed zawałem.

Warto wiedzieć jak przechowywać czosnek, bo możemy szybko pozbawić go dobroczynnych właściwości.

Jak przechowywać czosnek?

Przechowywać czosnek możemy na przynajmniej kilka różnych sposobów. Np. zalać oliwą lub owinąć folią spożywczą i mrozić. Popularne jest również suszenie czosnku, jego pieczenie czy trzymanie w odpowiedniej zalewie.

Sekretem przechowywania czosnku jest trzymanie go w ciemnym miejscu, w pojemniku zapewniającym dopływ powietrza. Świetnie sprawdzą się papierowe torebki z otworami oraz wszelkiego rodzaju koszyczki czy siateczki. Dzięki temu opóźnimy proces kiełkowania i zapobiegniemy gniciu ząbków czosnku.

O tym koniecznie pamiętaj!

By poprawnie przechowywać czosnek warto przestrzegać kilku prostych reguł. Najważniejsze jest to, by unikać niskich temperatur. Trzymanie główki czosnku w lodówce sprawia, że czosnek stanie się miękki, utraci swój charakterystyczny smak, a wilgotne środowisko będzie sprzyjać powstaniu pleśni.

Zdecydowanie lepiej przechowywać główki czosnku w temperaturze pokojowej, wśród innych przypraw lub w suchym pomieszczeniu, takim jak spiżarnia. W ten sposób zachowamy najcenniejsze składniki odżywcze i zapewnimy optymalne warunki.

Suszenie czosnku

Jeśli przechowywać chcemy zbiory z przydomowej uprawy, konieczne trzeba będzie wysuszyć czosnek. Świeży czosnek można suszyć w całości, a można również umieścić cienkie plastry czosnku w suszarce do żywności lub w piekarniku. 30 minut i 45° C powinno w zupełności wystarczyć, by nie utracić smaku czosnku i zyskać bardzo smaczny dodatek do oleju.

Pamiętajmy również, że czosnek najlepiej przechowywać w postaci całych główek czosnku. Po pęknięciu główki żywotność zmniejsza się do około 10 dni.

Czosnek pieczony

Dobrym pomysłem na przechowywanie tego niezwykłego warzywa jest także pieczenie czosnku. To proces bardzo prosty – wystarczy wysmarowane olejem naczynie, w którym umieszczamy całe główki czosnku. Wkładamy je do piekarnika i pieczemy ok. 45 minut w temperaturze 175 ° C.

Po tym czasie wyjmujemy czosnek, odkrawamy jego górną część i wyciskamy do pojemnika. Ważne, by pojemnik był szczelny – w innym przypadku cała lodówka lub zamrażarka niemal od razu nabierze charakterystycznego aromatu.

Pieczony czosnek można przechowywać w lodówce maksymalnie tydzień, a w zamrażarce właściwie przez czas nieokreślony.

Czosnkowe plastry

Ciekawa opcją jest również pieczenie cienkich plastrów czosnku. Obrane ząbki kroimy na plasterki, a następnie układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Suszenie czosnku przez pół godziny w 45° C sprawi, że nasze plastry staną się chrupiące i aromatyczne.

Będą świetnym dodatkiem to potraw, a także idealną bazą do mielenia. Można również dodać do nich nieco oleju lub oliwy z oliwek. Po miesiącu uzyskamy miksturę, która z pewnością nada smaku każdej kuchni.

Czosnek marynowany

Innym równie skutecznym sposobem na przechowywanie czosnku jest jego marynowanie. To nieco bardziej pracochłonna opcja, wymagająca szczelnego pojemnika, ale warta jest wkładanego w nią wysiłku. Obrany czosnek należy umieścić w uprzednio wyparzonych słoikach, a potem wlać do nich zalewę octową. Tak przygotowany czosnek można przechowywać kilka miesięcy.

Mrożenie czosnku

A jaka jest najlepsza metoda na przechowywanie czosnku nie tylko obranego, ale również pokrojonego? Podobnie jak w przypadku większości warzyw i owoców, czyli mrożenie.

Mrożenie czosnku w całości nie jest zbyt popularne, ponieważ wiele osób twierdzi, że traci on swoje właściwości. Nie brakuje jednak kucharzy, którzy mimo wszystko umieszczają w zamrażarce całe główki szczelnie owinięte folią spożywczą, a potem z sukcesem używają w swojej kuchni. System ten z pewnością najlepiej sprawdzi się, jeśli czosnku używamy dużo i jesteśmy w stanie szybko wykorzystać całą główkę. Raz wyjętej z zamrażarki lepiej nie wkładać tam z powrotem, a po rozmrożeniu czosnek może się psuć nieco szybciej niż zwykle.

Mrożenie siekanego czosnku

Dlatego zdecydowanie bardziej popularne jest mrożenie czosnku w postaci siekanej. Zmielony lub posiekany czosnek wystarczy pomieszać z odrobiną oliwy lub wody i zamrozić w pojemnikach wykorzystywanych do robienia kostek lodu. Tak przygotowanymi kostkami wypełniamy zakręcone słoiki lub hermetyczne pudełka. Najlepiej wykorzystać je w ciągu miesiąca od przygotowania.

Z kolei czosnek przechowywany w oleju nie tylko zachowa swój smak, ale także pozwoli stworzyć niezwykle aromatyczny dodatek do sałatek czy sosów. Do mieszanki możemy dodać również inne ulubione przyprawy, które dodatkowo wzmocnią i urozmaicą smak i zapach czosnkowego oleju.

Posiekany czosnek można również mrozić w woreczkach strunowych. Jeśli ułożymy w woreczku równomierną, cienką warstwę, po zamrożeniu będzie można połamać go na takie kawałki, jakich akurat potrzebujemy. Ten sposób sprawdzi się szczególnie dobrze jeśli mamy niezbyt dużą zamrażarkę. Woreczki strunowe nie zajmują dużo miejsca i można je dopasować do właściwie każdej przestrzeni.

Przechowywanie czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej wersji czosnku. Nie posiada ząbków, a jedynie niewielkie cebulki uwielbiane przez niedźwiedzie, czemu zawdzięcza swoją nazwę.

W przyrodzie rośnie w wilgotnych lasach liściastych, z których nie wolno go wynosić, ponieważ jest pod ochroną. Można jednak jego pęki z powodzeniem hodować w przydomowym ogródku.

Ta wyjątkowa bylina o licznych właściwościach prozdrowotnych i leczniczych obumiera pod koniec lata. Warto więc wcześniej zrobić zapasy by długi czas korzystać z jego smaku.

Tym razem w chłodzie

Częścią jadalną czosnku niedźwiedziego, najczęściej wykorzystywaną w potrawach, są jego liście. W przeciwieństwie do „normalnego” czosnku najlepiej przechowywać je w lodówce. Wstawione do szklanki z zimną wodą zachowają swój smak nawet do kilku dni od momentu zebrania.

Choć można spotkać się z suszonym czosnkiem niedźwiedzim, zdecydowanie lepszą metodą jego przechowywania jest przechowywanie w odpowiedniej zalewie i sporządzenie nalewki.

Zebrane liście czosnku trzeba oczyścić i pokroić, a następnie umieścić w butelce lub w uprzednio wyparzonych słoikach i zalać alkoholem. Miksturę zostawiamy na dwa – trzy tygodnie, przecedzamy i zlewamy do docelowych pojemników.

Czosnkowe pesto

Innym sposobem na to jak przechowywać czosnek niedźwiedzi jest również przygotowanie z niego pesto. Najlepiej wykorzystać do niego liście zbierane w kwietniu, kiedy roślina posiada najcenniejsze składniki odżywcze.

Zebrane liście dokładnie myjemy, suszymy na papierowych ręcznikach lub w wirówce do sałaty, a następnie bardzo dokładnie kroimy. Można je także zmielić lub zmiksować. Następnie dodajemy sól i olej i mieszamy aż do momentu rozpuszczenia się soli.

Całość musimy następnie umieścić w hermetycznym pojemniku lub słoiczku i lekko ugnieść – tak, by na powierzchni pokazała się warstwa oleju.

Ta metoda przechowywania czosnku niedźwiedziego pozwala cieszyć się jego smakiem przez długi czas – nawet do roku od momentu zrobienia pesto. Ważne jest, by zrobione pesto stale znajdowało się w lodówce.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.