Jak przechowywać natkę pietruszki? Sprawdź najlepsze sposoby

jak przechowywać natkę pietruszki

Świeżo posiekana natka pietruszki to bardzo smaczne uzupełnienie wielu potraw. Problem w tym, że zwykle jest ona dość nietrwała – w lodówce więdnie, na kuchennym blacie szybko żółknie. Zdradzamy sprawdzone sposoby na to jak przechowywać natkę pietruszki, by dłużej pozostała świeża.

Natka pietruszki to nie tylko smaczny dodatek – zdecydowanie warto docenić również jej zdrowotne właściwości. To również cenne źródło witaminy C, żelaza, kwasu foliowego, magnezu, potasu czy fosforu. Ta niepozorna roślina doskonale wzmacnia, łagodzi nerwobóle, działa moczopędnie i pomaga w leczeniu kamicy nerkowej.

natka pietruszki

Drobne zielone liście odtruwają organizm i przynoszą ulgę w trakcie problemów żołądkowych. Poprawiają stan cery i mają pozytywny wpływ na wzrok, a żucie świeżych liści pietruszki odświeża oddech.

Najcenniejsza jest oczywiście ta świeżo zebrana, ale nie każdy ma przydomowy ogródek lub warunki do domowej uprawy pietruszki. Na szczęście są sprawdzone sposoby na to jak przechowywać natkę pietruszki, by wydłużyć jej świezość.

Jak wybierać natkę pietruszki?

Zanim jednak skupimy się na przechowywaniu, przyjrzyjmy się pietruszce jeszcze w sklepie. Podobnie jak szczypiorek, bazylię czy inne popularne zioła, także pietruszkę możemy bez problemu kupić w sklepie i to przez cały rok.

Ważne jest, by wybierając ja zwrócić uwagę na to, czy liście są zielone oraz czy cały pęczek jest w dobrej kondycji. Jeśli ocenimy zieleninę jako przywiędłą, uschnięta lub zżółkniętą, lepiej wybrać inny pęczek.

Małe pęczki pietruszki najczęściej pakowane są w folię, którą po zakupie należy jak najszybciej zdjąć. Służy ona to transportu, a nie przechowywania zieleniny. A jak przechowywać natkę pietruszki?

umyta natka pietruszki, mokra natka pietruszki

Przechowywanie w słoiku

Po kupieniu lub zebraniu świeżej natki najpopularniejszym sposobem przechowywania jest włożenie jej łodyżek do słoika z wodą. Łodyżki dobrze jest podciąć, oberwać najniższe listki, tak, by żadne nie zanurzały się w wodzie i dbać o regularne wymienianie wody.

Można również zanurzyć całą roślinę w letniej wodzie, a po kwadransie wyjąć i osuszyć zanim umieści się końce łodyżek w słoiku. Tak przechowywana roślina może wytrzymać w dobrej kondycji kilka dni.

Dłuższa świeżość w lodówce

Korzystając z najprostszego sposobu na przechowywanie natki pietruszki warto pamiętać, by nie stawiać pietruszki w nasłonecznionym miejscu, bo szybko zżółknie. Z kolei umieszczenie jej w lodówce sprawi, że w ciągu dnia lub dwóch zwiędnie.

natka pietruszki w słoiku z wodą

Aby temu zapobiec można umieścić ją w dość dużym, plastikowym worku. Ważne, by włożyć do niego papierowy lub bawełniany ręcznik, który wchłonie nadmiar wilgoci.

Przechowywanie „do góry nogami”

Nieco mniej znanym, lecz skutecznym sposobem na dłużej świeżą pietruszkę czy koperek, jest włożenie pęczka do słoika, ale w całości. I to do góry nogami. Najlepszy będzie nieco większy, mniej więcej litrowy słoik.

Natka nie musi być umyta – możemy ją myć tuż przed użyciem. Jeśli jednak wolimy trzymać w ten sposób umyta zieleninę, trzeba ją bardzo dobrze osuszyć. Zarówno pietruszka jak i słoik muszą być bowiem całkowicie suche.

Przygotowaną natkę wkładamy do słoika w całości – można przyciąć lub całkowicie uciąć łodyżki. Następnie zakrywamy ją papierem śniadaniowym, gazą albo zakręcamy zakrętkę. Ostatni krok to zadbanie o odpowiednią temperaturę przechowywania – powinna być dość niska, dlatego całą konstrukcję wkładamy do lodówki.

Tak przechowywana pietruszka pozostanie świeża od 7 do nawet 10 dni.

mycie natki pietruszki, natka pietruszki pod strumieniem wody

Pietruszkowa roladka

Kolejny bardzo prosty i wygodny sposobów na przechowywanie nie tylko pietruszki, ale też innych kuchennych ziół, wymaga użycia papierowych ręczników i foliowego woreczka.

Natkę, koper czy szczypiorek trzeba najpierw dokładnie opłukać pod bieżącą wodą, a potem dokładnie osuszyć.

Czekając na wyschnięcie ziół przygotowujemy kilka listków ręcznika papierowego, na którym kładziemy rośliny. Zwijamy całość w coś na kształt rolady i umieszczamy w foliowym woreczku. W jednym worku mogą się znaleźć różnego rodzaju zioła, jednak każdy rodzaj powinien tworzyć osoby rulon.

Przechowywanie w folii aluminiowej

Inną wariacją na temat przechowywania natki pietruszki jest umieszczenie wilgotnych liści na folii aluminiowej. Całość należy zawinąć pamiętając o pozostawieniu odrobiny wody w jednym z końców pakunku. Ostatni krok to umieszczenie foliowego pojemniczka w lodówce.

pęczek natki pietruszki

Jeśli mamy zastrzeżenia co do kontaktu natki z folią, dodatkową warstwę może stanowić papierowy ręcznik.

Mrożenie natki pietruszki

Podobnie jak liczne artykuły spożywcze i zioła, również natkę można z powodzeniem mrozić. To idealne rozwiązanie, jeśli mamy jej dużą ilość, a wykorzystujemy najchętniej jako dodatek do zup czy sosów. Ta metoda pozwoli korzystać z pietruszki z własnych zbiorów przez całą zimę.

Natkę najczęściej mrozi się w formie posiekanej. Można po prostu wsypać ją do pojemników lub woreczków, pamiętając o usunięciu jak największej ilości powietrza.

Posiekaną pietruszkę można także wsypać do pojemników na kostki lodu i zalać oliwą. Na kilka godzin wkładamy je do zamrażalnika, a gdy oliwa zastygnie, kostki warto przełożyć do docelowych pojemników czy woreczków.

świeża natka pietruszki

Solona natka pietruszki

Na koniec sposób polecany również do przechowywania koperku, czyli przechowywanie w soli.

Podstawą zrobienia solonej natki pietruszki jest suchy słoik. Wsypujemy do niego najpierw sól – jej warstwa powinna mieć ok. 5 mm grubości. Następnie dość ciasno układamy warstwę umytej, osuszonej i posiekanej pietruszki. Warstwy powtarzamy aż do wypełnienia słoiczka, pamiętając i tym, że ostatnią warstwą na górze powinna być sól.

Soloną pietruszkę przechowujemy w lodówce i dodajemy do potraw niezbyt słonych lub tych doprawianych na samym końcu.

Kategorie:
Zioła

Comments are closed.