Jak mrozić zioła? Sprawdź najlepsze sposoby na mrożenie ziół

Najlepsze i najbardziej aromatyczne są oczywiście zioła świeżo po zebraniu. Zdarza się jednak, że nie zużyjemy wszystkich kupionych łodyżek czy listków. Zamiast je wyrzucić i zmarnować, warto przedłużyć ich świeżość. Jak? Mrozić!

Dlaczego zioła warto mrozić?

Przechowywanie ziół „na później” najczęściej kojarzymy z ich suszeniem. I rzeczywiście jest to najpopularniejszy sposób przechowywania tych wyjątkowych dodatków. Ale tylko dzięki mrożeniu ziół zachowają one swój aromat. Odpowiadające za niego olejki eteryczne szybo ulatniają się w czasie suszenia. Jak więc najlepiej mrozić zioła?

Jak przygotować zioła do mrożenia?

Mrozić można praktycznie wszystkie zioła. Ważne jest, by świeże, a liście były zielone i zdrowe, pozbawione plam i przebarwień. Przed suszeniem warto też pozbyć się wszystkich ewentualnych lokatorów, piasku czy ziemi.

Zioła przeznaczone do mrożenia najlepiej zbierać w suchy i słoneczny dzień. Bazylię i majeranek obcinamy ok. 10 cm nad ziemią. Oregano, miętę czy tymianek tniemy mniej więcej w połowie rośliny. W przypadku szałwii lekarskiej zbieramy tylko górne partie pędów z rozwiniętymi liśćmi. Z kolei jeśli chcemy zamrozić rozmaryn lub nagietka, dobrze zbierać tylko pojedyncze, rozwinięte liście/

3 sposoby na mrożenie ziół

W zależności od tego, jakie zioła będziemy mrozić, możemy je zamrozić, w oliwie, w wodzie lub luzem.

Mrożenie w oliwie

Mrożenie w oliwie najlepiej sprawdza się, jeśli chcemy mrozić bazylię, oregano, szałwię, tymianek lub rozmaryn.

  1. Zaczynamy od umycia liści pod bieżącą, chłodną wodą. Następnie zioła trzeba wysuszyć – jeśli mamy więcej czasu wystarczy zostawić je na sitku lub kratce. Jeśli nie, możemy sobie pomóc i wykorzystać papierowe ręczniki, które świetnie chłoną wilgoć.
  2. Czyste i suche zioła drobno siekamy lub przecieramy przez sitko. Następnie umieszczamy je w foremkach do robienia kostek lodu.
  3. Delikatnie i bez pośpiechu zalewamy foremki oliwą z oliwek i zabezpieczamy folią spożywczą.
  4. Całość wstawiamy na kilka godzin do zamrażarki. Gdy oliwa zastygnie, możemy poprzekładać powstałe kostki do pudełek lub woreczków strunowych.

Mrożenie w wodzie

Jest to sposób analogiczny do tego z wykorzystaniem oliwy.

Powtarzamy krok 1 i 2 z powyższej instrukcji, a w kroku nr 3, zamiast oliwy, dolewamy do foremek wodę.

Czekamy aż zamarznie i przekłądamy do docelowych pojemników.

Mrożenie luzem

Jeśli mrożenie w formie kostek z jakiegoś powodu nam nie odpowiada, nic nie stoi na przeszkodzie, by mrozić zioła „luzem”.

Ten sposób idealnie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku koperku, natki pietruszki, lubczyka, szczypiorku czy mięty.

  1. Umyte i osuszone zioła siekamy w zależności od upodobań.
  2. Tak przygotowane kawałki umieszczamy w woreczkach strunowych lub w plastikowych pojemnikach do przechowywania żywności.

Warto pamiętać, by stosować tylko pojemniki nadające się do przechowywania w niskich temperaturach. Informacja o tym jest umieszczona na samym pudełku lub na etykiecie.

Ziołowe masło

Jeśli lubicie aromatyczne dodatki np. do ciepłych bagietek, albo kochacie smak jajecznicy z ziołami, przygotowanie masła ze smakowym dodatkiem to również świetny sposób na mrożenie tych aromatycznych dodatków do potraw. Bo masło również można bez problemu mrozić!

W połączeniu z masłem najlepiej smakują szczypiorek, lubczyk i koperek.

  1. Podobnie jak w przypadku innych sposobów, zebrane zioła czyścimy i suszymy. Następnie siekamy je i mieszamy z masłem. Będzie to łatwiejsze, jeśli masło będzie w temperaturze pokojowej.
  2. Do mieszanki możemy dodać np. sól lub posiekany ząbek czosnku, co dodatkowo urozmaici smak.
  3. Całość mikstury rozkładamy na papierze do pieczenia i formujemy. Najlepiej sprawdza się masłowo-ziołowa roladka.
  4. Roladkę wkładamy na chwilę do lodówki – wystarczy 30-60 minut. Po tym czasie wyjmujemy ją i kroimy na niezbyt grube plastry. Wystarczą takie na 1 cm.
  5. Plasterki owinięte pojedynczo w papier do pieczenia lub folię umieszczamy w zamrażarce i wyjmujemy w zależności od potrzeb.

Koniecznie spróbujcie jak będą smakować mrożone pierogi lub mrożone kopytka przesmażone na takim aromatycznym maśle!

Jak długo mrozić zioła?

W przeciwieństwie do większości mrożonek, które mogą być przechowywane nawet rok, zioła warto zużyć dość szybko. Najlepiej w ciągu 3-4 miesięcy.

Bardzo ważne jest także to, by opisać woreczki i pudełka. Po posiekaniu rozróżnienie zamrożonych ziół jest praktycznie niemożliwe. Dlatego nazwa mrożonej rośliny oraz data zamrożenia pozwolą szybko zużyć najstarsze zapasy bez szkody dla smaku i aromatu szykowanej potrawy.

Kategorie:
Zioła

Comments are closed.