Jak przechowywać olej lniany? Sprawdź zanim zrobisz to źle

jak przechowywać olej lniany

Naturalne oleje już jakiś czas temu szturmem podbiły nasze kuchnie i kosmetyczki. Wśród nich jest również olej lniany, którego właściwości w dużej mierze zależą od odpowiedniego przechowywania. Sprawdź jak przechowywać olej lniany, dlaczego warto po niego sięgnąć i jakie zastosowanie może znaleźć w Twoim domu.

Dlaczego olej lniany?

Olej lniany charakteryzuje się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych . Kwasy omega-3 i omega-6 korzystnie wpływają na nasz organizm, a regularne przyjmowanie oleju lnianego:

  • reguluje poziomu cholesterolu we krwi
  • chroni przed powstawaniem nowotworów piersi, jajników, jelita grubego czy prostaty
  • redukuje stany zapalne w organizmie
  • przyspiesza metabolizm i pomaga utrzymać prawidłową masę ciała
  • wspomaga trawienie i usuwa zbędne produkty przemiany materii z organizmu
  • wspiera pracę układu nerwowego.

Olej lniany czasem występuje również pod nazwą „olej budwigowy” i również tak można go wyszukać np. w Internecie. Określenie to pochodzi od nazwiska dr Johanny Budwig – autorki tezy mówiącej o tym, że niedobór kwasów omega-3 w diecie prowadzi do rozwoju chorób cywilizacyjnych.

siemię lniane, olej lniany

Dr Budwig stworzyła własną dietę, której głównym składnikiem jest olej lniany. Jej stosowanie ma łagodzić objawy i wspomagać profilaktykę wielu chorób, w tym nowotworowych. Przed jej zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Jak przechowywać olej lniany?

Wszystkie te niezwykłe właściwości oleju lnianego może szybko zniweczyć jego złe przechowywanie.

Cenne właściwości złotego płynu najszybciej niszczą dwa elementy – światło słoneczne oraz nieodpowiednia temperatura.

Uwaga na butelki

Olej lniany to olej tłoczony na zimno. Już we wstępnym etapie produkcji bardzo istotne jest zachowanie odpowiednich warunków oraz umieszczenie oleju lnianego w ciemnej butelce. To właśnie butelka z ciemnego szkła może przedłużyć jego trwałość. Należy jednak zwracać uwagę na to, by butelka zawsze była dokładnie zamknięta.

Zadbaj o temperaturę

Optymalna temperatura przechowywania oleju lnianego to między 4 a 10 stopni Celsjusza. Im chłodniej, tym lepiej, bo niższa temperatura spowalnia utlenianie się cennych kwasów omega 3.

olej lniany, siemię lniane

Zdecydowanie nie powinno się przechowywać oleju lnianego w szafce kuchennej ani w temperaturze pokojowej. Olej lniany należy przechowywać w lodówce i maksymalnie ograniczyć dostęp światła słonecznego.

Nawet używając go w kuchni najlepiej wyjąć go tuż przed dodaniem, a potem szczelnie zamknąć i schować do lodówki. Dobrze, by nie przebywał poza lodówką dłużej niż 20-30 minut.

Uwaga! Olej lniany należy trzymać w lodówce nie tylko w domu! Ten produkt powinien być przechowywany w odpowiedniej temperaturze również w miejscu, w którym go kupujemy!

Do czego używać oleju lnianego?

Olej lniany w kuchni

Oleju lnianego nie można używać do smażenia ani do gotowania. Jako olej tłoczony na zimno zawsze powinien być stosowany właśnie w chłodnej formie. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do różnych potraw: surówek, sałatek, a nawet marynowania ryb. Również różnego rodzaju pasty twarogowe zyskają sporo wartości odżywczych po dodaniu do nich oleju.

ziarna siemienia lnianego

Olej lniany dla zdrowia

Oprócz stosowania oleju lnianego jako dodatku, warto wprowadzić go w formie samodzielnej lub w formie płukanki.

W pierwszym przypadku zaleca się wypicie łyżki oleju lnianego codziennie na czczo. W drugim przypadku wykorzystywany jest do tzw. ssania oleju. Polega ono na przecedzaniu przez zęby 1-2 łyżek oleju lnianego. Całość powinna trwać 10-15 minut, a na koniec olej, który przybierze formę białego płynu, należy wypluć i przepłukać usata wodą.

Regularne ssanie oleju oczyszcza zatoki i jamę ustną, eliminuje krwawienie dziąseł oraz wybiela zęby.

Olej lniany na skórę

Uwagę na olej lniany powinny zwrócić przede wszystkim osoby borykające się z problemami z cerą. Ten niezwykły, złoty płyn składa się bowiem z tych samych kwasów tłuszczowych, jakie wchodzą w skład sebum. Jeśli substancja ta jest produkowana w nadmiarze, prowadzi do tworzenia się zaskórników i zmian trądzikowych.

buteleczka z olejem

Stosowanie oleju lnianego nie tylko przywraca równowagę w skórze, ale także dzięki obecności witaminy E pozwala odzyskać odpowiednią elastyczność i spłycić drobne zmarszczki.

Co ciekawe olej lniany można stosować bezpośrednio na skórę lub dodawać go do kremów czy masek.

Olej lniany na włosy

Nakładany na włosy poprawia ich elastyczność i domyka łuski włosowe. Tworzy delikatną otoczkę na włosach, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi, także przed promieniowaniem UV. Dodatkowo nabłyszcza i regeneruje włosy. Olej może być stosowany przed myciem włosów jako maska lub po umyciu jako do zabezpieczenia końcówek. 

Kto nie może przyjmować oleju lnianego?

Ponieważ spożywanie oleju lnianego wpływa na motorykę jelit oraz usuwanie mas kałowych z jelit, osoby cierpiące na nadwrażliwość jelit oraz borykające się z częstymi lub przewlekłymi biegunkami powinny dawkować go bardzo ostrożnie.

ziarna siemienia lnianego, olej lniany w butelkach

W grupie osób, które nie mogą przyjmować oleju lnianego bez ograniczeń są również kobiety w ciąży. Wszystko przez to, że olej lniany wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu, więc dla pewności przyszłe mamy powinny skonsultować jego użycie ze swoim lekarzem.

Jaka jest data ważności oleju lnianego?

Tak jak każdy produkt tak i olej powinien mieć na opakowaniu wyszczególnioną datę ważności. Jednak warto pamiętać, że olej lniany, podobnie jak każdy olej tłoczony na zimno, ma krótki termin przydatności.

Najczęściej termin przydatności do użycia określa się jako 3 miesiące przy fabrycznie zamkniętej butelce lub 4 tygodnie od momentu otwarcia butelki.

Uwaga na źródło

Kupując olej lniany warto zwrócić uwagę na jego źródło. Dobrze kupować go bezpośrednio z tłoczni, bo mamy większą szansę na to, że czas od wytłoczenia do momentu sprzedaży będzie krótszy niż w sklepie.

oleje w butelkach

Żadnego oleju nie warto kupować „na zapas”, bo kiedy się przeterminuje i dość szybko nie nadaje się do spożycia. Nie wyrzucajmy go jednak – zamiast w kuchni, spokojnie możemy wykorzystać go w kosmetyce.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.