Jak przechowywać parmezan? My już wiemy, sprawdź i Ty

jak przechowywać parmezan

Niezwykła historia, unikatowy proces produkcji i przede wszystkim wyjątkowy smak sprawiły, że parmezan to jeden z najpopularniejszych serów na świecie. Dodawany do wielu dań włoskiej kuchni, przez spore grono osób traktowany jest jako jej podstawa. Dlatego jeśli kochasz przysmaki słonecznej Italii, koniecznie sprawdź jak przechowywać parmezan.

Właściwa i pełna nazwa parmezanu to Parmigiano Reggiano. Pochodzi od nazw dwóch miejsc, z których wywodzi się historia produkcji tego wyjątkowego sera. Zapoczątkowali ją benedyktyńscy i cyterscy mnisi zamieszkujący w Parmie i Reggio Emilia, którzy pierwowzór parmezanu stworzyli jeszcze w średniowieczu.

parmezan, kawałek parmezanu, tartyparmezan

Dzięki ich wysiłkom od XII wieku możemy rozkoszować się pikantnym, ale również nieco owocowym smakiem parmezanu. Choć receptura została opracowana przed wiekami, do dziś nie uległa zmianie, a prawdziwy parmezan powstaje w ściśle określony sposób.

Właśnie to zapewnia oryginalność, niepowtarzalny smak i zapach sera tak chętnie używanego na całym świecie. Zastanawiasz się jak przechowywać parmezan, by go nie zepsuć? Sprawdź nasze podpowiedzi.

Sekret smaku parmezanu? Krowy na diecie!

Produkcją Parmigiano Reggiano zajmują się lokalni producenci w zaledwie kilku regionach Włoch. Jest tak wyjątkowym wyrobem, że dobrze wiedzieć jak przechowywać parmezan.

Rygorystycznym zasadom podlega nie tylko miejsce wytwarzania, ale także rodzaj wykorzystywanego mleka. Dające je krowy są na specyficznej diecie. Do jedzenia dostają trawę i siano o konkretnym składzie botanicznym. Nie mogą jeść rzepaku, buraków ani warzyw i owoców.

Gotowy krąg parmezanu waży ok. 38 kg, a do jego produkcji potrzebnych jest ok. 550 litrów niepasteryzowanego mleka. Parmigiano reggiano wyrabia się raz dziennie, wykorzystując ściśle określone procedury i narzędzia.

parmezan, dojrzewający parmezan, kręgi parmezanu

Wyjątkowy od samego początku produkcji

Po delikatnym podgrzaniu, pokrojeniu, powolnym gotowaniu, odsączeniu w muślinowych chustach i uformowaniu charakterystycznego dysku, parmezan na 20-25 dni trafia do solanki. Następnie leżakuje i dojrzewa na drewnianych półkach przez 12 do 36 miesięcy, a przez cały ten czas jest odwracany dokładnie co 7 dni.

Po upływie roku dojrzewania, Parmigiano Reggiano jest testowany przez Consorzio Parmigiano-Reggiano. To specjalnie wyznaczona osoba, która dokładnie ogląda każdy serowy krążek. Jeśli na jego powierzchni nie ma dziur ani pęknięć, na skórce umieszczane jest specjalne logo, będące symbolem najwyższej jakości sera.

Ser z charakterem

Finalnie uzyskuje się ser twardy i podpuszczkowy, o jasnożółtej, kremowej konsystencji. Ma on nieco grubszą skórkę, która nadaje się do jedzenia.

Parmezan charakteryzuje się grudkowatą, twardą strukturą i wyrazistym smakiem. Jest smaczny, aromatyczny oraz zdrowy. Zawiera znaczną ilość białka i łatwo przyswajalnych tłuszczów, a także duże ilości wapnia, fosforu, jodu, cynku i magnezu. Nie brak w nim witaminy A, B12 i B2.

Samo zdrowie

Parmezan jest nie tylko niezwykle smaczny i aromatyczny, lecz także posiada liczne wartości odżywcze. Ten włoski ser jest niezwykle zdrowy i optymalny dla wielu diet.

deska serów

W 100 g Parmigiano Reggiano znajduje się dużo białka (ok. 40 g) i tłuszczu (ok. 28 g). Ze względu na długi okres dojrzewania tłuszcze te stają się jednak łatwo przyswajalne dla organizmu.

Ponadto parmezan posiada także duże ilości wapnia – wystarczy jedynie 50 gramów włoskiego przysmaku, by pokryć dziennie zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Do tego doliczyć należy fosfor, magnez, cynk i jod. Pod kątem witamin parmezan zawiera sporo witaminy A, B12 i B2.

Przysmak idealny

Parmigiano reggiano można włączyć do właściwie każdej diety, choć szczególnie poleca się go sportowcom, osobom starszym i kobietom w ciąży. 100 gramów parmezanu dostarcza białka równoważnego 185 gramom wołowiny, 190 gramom wieprzowiny oraz 225 gramom pstrąga.

Parmezan nie zawiera laktozy i – mimo wysokiej zawartości białka i tłuszczu – jest serem chudym i ewidentnie korzystnym dla zdrowia. Do jego zalet należy zaliczyć również fakt, że nasz organizm trawi go w zaledwie 45 minut. Na strawienie innych protein odzwierzęcych potrzebujemy mniej więcej 4 godzin.

Z czym to się je?

Parmezan to dodatek chętnie dodawany do warzyw i mięsa. Risotto z parmigiano reggiano, makaron obsypany tartym parmezanem czy włoski przysmak rozsypany na ciepłej powierzchni zup to smaki, które lubimy powtarzać.

tarty parmezan, zupa z parmezanem

Parmezan to również idealny składnik deski serów. Jego smak świetnie komponuje się z suszonymi figami i śliwkami. W towarzystwie orzechów włoskich i laskowych będzie niebanalną przekąską.

Dobrze sprawdza się również jako dodatek do sosów. Sos z odrobiną parmezanu nie tylko stanie się gęstszy, ale również zyska nowy, bardziej wyrazisty smak.

Jak przechowywać parmezan w kawałku?

Parmezan z założenia miał być serem, który długo nie ulega zepsuciu i może być przechowywany na półkach dłuższy czas. I taki właśnie jest.

Dzięki niskiej zawartości wody parmezan w hermetycznym opakowaniu możemy przechowywać nawet przez kilka miesięcy od momentu zakupu. Dzięki temu możemy kupować go w trakcie wakacji we Włoszech lub podczas sklepowej promocji – będzie dobry do zjedzenia przez długi czas.

Chłodno i szczelnie

Po otwarciu oryginalnego opakowania czas przydatności do spożycia ulega skróceniu, jednak wciąż jest stosunkowo długi w porównaniu z innymi serami.

parmezan, kawałki parmezanu

Ważne jest, by trzymać parmezan w odpowiedniej temperaturze, czyli między 4 a 8 stopniami Celsjusza.

Z daleka od innych zapachów

Ze względu na właściwości parmezanu zaleca się trzymanie go z dala od innych, wonnych produktów. Żeby ser nie przesiąkł zapachami z naszej lodówki, dobrze jest włożyć go do szczelnego pudełka lub przechowywać w słoiku.

Owinięty z troską

Smak i aromat zostanie zachowany przez długi czas, jeśli przed włożeniem do pojemnika kawałki parmezanu owiniemy woskowanym papierem oraz folią aluminiową. Obie warstwy należy zmieniać za każdym razem, gdy wyjmujemy parmezan.

Za każdym razem zawiń ser bardzo dokładnie i szczelnie zamknij opakowanie, by odciąć dostęp powietrza.

Uwaga na wygląd skórki!

Ważna jest także obserwacja skórki parmigiano reggiano. Jeśli zauważymy na niej choćby najmniejsze ilości wilgoci, należy jak najszybciej wytrzeć je na przykład papierowym ręcznikiem. Konieczna będzie również wymiana warstw papieru i folii na nowe.

parmezan, parmezan w kawałkach

Lepiej w całości

Decydując się na zakup parmezanu warto wybrać duży kawałek. Powód jest bardzo prosty – ser w większym kawałku dłużej pozostanie świeży. Jeśli jednak wiemy, że nie uda się go zbyt szybko zużyć, warto przynieść ze sklepu niego mniejsze kawałki.

Przechowywanie tartego parmezanu

Sporo przepisów poleca użycie startego sera. Zaglądając do sklepu możemy od razu zdecydować się na starty parmezan, albo trzeć go bezpośrednio przed podaniem potrawy. Druga opcja jest znacznie lepsza, bo pozwala dłużej zachować prawdziwy smak i aromat parmezanu. Jak przechowywać parmezan po starciu?

Gdy trzesz samodzielnie

Jeśli chcemy trzeć parmezan już na gotowe dania, warto wyposażyć się w specjalną tarkę. Często są one połączone w całość z pojemnikiem, jednak przechowywanie parmezanu w ten sposób nie sprawdzi się na dłużej. Trudniej bowiem zawinąć ser w papier woskowany i folię, co wpłynie na jego szybsze wysychanie.

tarty parmezan, starty parmezan, tarka do parmezanu

Gdy kupujesz już starty parmezan

Jeśli jednak częściej używamy tartego parmezanu i taki właśnie kupujemy, warto spróbować przechowywania w specjalnych pojemnikach z miarką. Zwykle mają one dozownik, dzięki któremu w higieniczny sposób, bez otwierania, możemy odmierzyć wymaganą ilość sera.

Zawsze czyste sztućce

To bardzo ważne, by unikać wkładania rąk do pojemnika, w którym przechowujemy tarty parmezan.

Jeśli do jego przechowywania służy nam zwykły słoik, przy pobieraniu każdej porcji powinniśmy zawsze nabierać go czystą łyżeczką. Dzięki temu do środka nie dostaną się bakterie i wirusy przyspieszające psucie się sera.

Jak długo przechowywać starty parmezan?

Idealnie byłoby zużycie tartego parmezanu w ciągu 7 dni od kupienia lub starcia. Po tym czasie zaleca się użycie go jako dodatku do zup czy sosów, zamiast stosowania np. do sałatek.

deska serów

Czy da się uratować suchy parmezan?

Niestety na skutek działania powietrza i w efekcie złego przechowywania parmezan może zrobić się biały, a jego skórka znacznie grubsza i mniej smaczna.

Na szczęście w prosty sposób można skutecznie przywrócić świeżość zarówno skórce sera, jak i jego wnętrzu.

Wystarczy namoczyć gazę w wodzie, a następnie odsączyć ją by była tylko lekko wilgotna. Później należy dokładnie owinąć nią ser. Całość trzeba dodatkowo opatulić folią aluminiową i umieścić w lodówce na całą noc.

Po tym czasie należy wyjąć go z lodówki, usunąć warstwę folii i gazy i można cieszyć się świeżym parmezanem.

Czy parmezan można mrozić?

Tak, podobnie jak większość produktów spożywczych również prawdziwy parmezan można mrozić. Trzeba jednak mieć na uwadze, że po pobycie w zamrażarce będzie on bardziej suchy i kruchy.

Niektórzy miłośnicy parmezanu twierdzą również, że ujemne temperatury odbierają mu pełnię smaku i aromatu.

Jeśli zdecydujemy się mrozić parmezan, warto później zużyć go do dań na ciepło, z makaronem, w formie zapiekanki czy jako jeden z dodatków do zup.

parmezan, kawałek parmezanu, parmezan w kawałkach

Jak mrozić parmezan w kawałku?

Mrożenie parmezanu w kawałku pozwala zachować jego smak i aromat dłużej niż w przypadku tartej wersji.

Mrożone kawałki nie mogą być jednak zbyt duże. Dlatego większy blok sera należy podzielić, krojąc go na mniejsze kawałki lub plasterki. Dzięki temu możliwe będzie rozmrożenie jedynie takiej ilości parmigiano reggiano, jaka będzie nam potrzebna.

Podzielone kawałki najlepiej umieścić w zamykanej plastikowej torbie i usunąć z niej jak najwięcej powietrza. Świetnie sprawdzą się wszystkie pojemniki i woreczki próżniowe.

Szczelnie zamknięte pojemniki wystarczy umieścić w zamrażarce. Będą smaczne i zdatne do spożycia w ciągu 6 miesięcy od daty zamrożenia.

parmezan w kawałku

Jak mrozić tarty parmezan?

Mrożenie tartego parmezanu jest nieco bardziej czasochłonne. Jeśli mamy ser w kawałku, wcześniej należy do oczywiście zetrzeć na tarce. Jeśli mrozimy parmezan starty już na etapie kupna, ten krok możemy pominąć.

Zaczynamy od równomiernego rozłożenia startego parmezanu na tacach lub talerzach i umieszczenie go w zamrażarce na godzinę lub dwie. To pozwoli uniknąć sklejania się wiórków sera i ułatwi jego używanie po rozmrożeniu.

Po wstępnym mrożeniu najlepiej upewnić się, czy wiórki trzymają się razem. Te sklejone rozdzielamy palcami lub szpatułką. Zarówno ręce jak i szpatułka powinny być czyste.

Następnie starty parmezan dzielimy na porcje i wkładamy do szczelnie zamykanego lub hermetycznego pojemnika.

Podobnie jak w przypadku sera mrożonego w całości można również użyć zamykanych, plastykowych torebek, z których pozbywamy się jak najwięcej powietrza.

tarty parmezan, starty parmezan, jak mrozić tarty parmezan

Pojemniki lub woreczki z tartym parmigiano reggiano wkładamy do zamrażarki. Parmezan mrożony w tej formie powinno się zużyć w ciągu 2 miesięcy.

Jak rozmrażać parmezan?

Najlepszy i właściwie jedynym zalecanym sposobem na rozmrażanie parmezanu jest rozmrażanie powolne. Mrożony parmigiano reggiano i tak traci część swoich właściwości. Jego nieodpowiednie rozmrożenie spowoduje utratę smaku, inny będzie również zapach sera.

Porcję parmezanu przeznaczoną do rozmrożenia powinno się przełożyć z zamrażarki do lodówki co najmniej 24 godziny przed planowanym dodaniem do potraw.

Warto pamiętać, że im większe kawałki parmezanu zostały zamrożone, tym dłużej potrwa ich rozmrażanie.

W niektórych przypadkach tartego parmezanu w ogóle nie trzeba rozmrażać przed użyciem. Można dodać go bezpośrednio do swojego dania, zwłaszcza jeśli chcemy wzbogacić nim zupę, sos czy makaron.

makaron z parmezanem

Jak rozpoznać zepsuty parmezan?

Zarówno świeży jak i mrożony parmezan może się niestety zepsuć. Wskazuje na to zmiana konsystencji, koloru lub zapachu sera.

Jeśli parmigiano reggiano wydaje się bardziej żółty lub ciemniejszy niż zwykle, może nie nadawać się do spożycia. Podobnie w przypadku gdy dziwnie pachnie, wydaje się mokry, a na skórce sera widoczna jest woda albo inne plamy.

W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej będzie niestety wyrzucić włoski przysmak, niż narażać się na nieprzyjemności żołądkowe lub zatrucie pokarmowe.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.