Jak przechowywać rosół? Sprawdzone sposoby na kultową zupę

jak przechowywać rosół

Rosół to niekwestionowany król polskiej kuchni. Choć obecny jest w niemal każdym domu, próżno szukać na niego jednego przepisu. Na szczęście na pytanie jak przechowywać rosół jest znacznie więcej jednoznacznych odpowiedzi.

rosół w garnku, gar rosołu

Niedzielny rosół to pewniak podczas rodzinnych spotkań – trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez tej zupy. Jego obecność jest dla nas tak oczywista, że nie zastanawiamy się skąd wziął się ten złocisty wywar o wyjątkowych właściwościach. A już sama jego historia jest dość niezwykła.

Historia płynnego złota

Nazwa „rosół” pochodzi bowiem od słowa „rozsól”. Bo rosół wziął się nie z chęci przygotowania pysznego i sycącego dania, a z potrzeby… rozmiękczenia i odsolenia mięsa. Zanim w naszych domach zagościły lodówki, substancją przedłużająca świeżość produktów była sól. To właśnie w niej przechowywano mięsiwo w domach czy podczas wypraw wojennych, a długie namaczanie tak zakonserwowanego mięsa pozwalało przywrócić mu walory smakowe.

Z czasem wywar uzyskiwany z odsalanego mięsa zaczęto wzbogacać warzywami. Do garnka zaczęły trafiać marchew, por, podsmażana cebula i zioła. Liść laurowy czy ziele angielskie dodają rosołowi wyjątkowego smaku.

Nic dziwnego, że rosół ze słonej wody awansował do rangi potrawy, która na stałe wpisała się w nasze menu.

warzywa w rosole, rosół, gotowanie rosołu

Nie tylko dla smaku

Wartości odżywcze rosołu sprawiają, że często gotujemy go nie tylko na obiad, ale także w trakcie choroby. I nie jest to tylko babciny sposób na katar czy przeziębienie. Świetnie rozgrzewa, stymuluje układ odpornościowy i łagodzi stany zapalne, co potwierdziły badania naukowe.

Samo gotowanie rosołu jest jednak mocno czasochłonne, dlatego warto mieć w zanadrzu chociaż jedną porcję rosołu. Nie wiemy kiedy się przyda, ale dobrze znać sposoby na przechowywanie rosołu, by móc użyć go w razie potrzeby. A jak długo można przechowywać rosół? I co decyduje o jego smaku?

Rosołowe must have

Sekretem pysznego rosołu w tradycyjnej wersji jest odpowiednie mięso. Dziś najczęściej używamy kurczaka, dodajemy wołowinę i cielęcinę. Dawniej dorzucano dziczyznę, a nawet ryby. Jedynym mięsem, z którego rosołu się nie robi, jest wieprzowina.

Choć rosół jest dobry do zjedzenia jest już po mniej więcej godzinie gotowania na wolnym ogniu, najlepiej na jego przyrządzenie poświęcić znacznie więcej czasu. Im dłużej gotujesz rosół, tym lepszy będzie jego smak. 2-3 godziny to optymalny czas dla osiągnięcia najlepszego efektu.

składniki rosołu, gotowanie rosołu

Właśnie ta czasochłonność sprawia, że rosół zwykle gotujemy w dość dużym garnku. Takie podejście dyktuje również praktyka – w wielu domach jeszcze przez kilka dni jest on podstawą do kolejnych zup, np. pomidorowej czy ogórkowej, a także niektórych sosów.

Jeśli jednak nastawiamy się na przygotowanie większej ilości rosołu z myślą o jego dłuższym przechowywaniu, musimy wziąć pod uwagę kilka elementów.

Temperatura pod kontrolą

Przede wszystkim rosół lubi dość szybko kisnąć. Gotowany w ciepłe dni, albo według przesądów w czasie burzy, potrafi zmienić smak i zapach już w kilka godzin po przygotowaniu.

Dlatego gotowego rosołu lepiej nie trzymać na kuchence czy blacie, a jak najszybciej zamknąć w lodówce. Oczywiście należy pamiętać o tym, by doprowadzić do całkowitego wystygnięcia, bo wstawienie garnka ciepłego rosołu do lodówki może źle się skończyć dla chłodziarki.

Koniecznie powinniśmy również pamiętać o odcedzeniu warzyw. Ten krok jest szczególnie ważny, jeśli wśród składników znalazła się podpalana cebula. To ona oraz por lubią szybko psuć smak i zapach rosołu. Pamiętajmy o tym, kiedy następnym razem będziemy przygotowywać kuchenny klasyk.

surowe mięso, mięso na rosół, gotowanie rosołu

Po ugotowaniu rosołu i pozbawieniu go dodatków, musimy zastanowić się jak długo chcemy go przechowywać. Jeśli maksymalnie tydzień, możemy włożyć go do lodówki, pozostawiając go po prostu w garnku.

Jeśli chcemy przechowywać rosół dłużej, warto pomyśleć o przygotowaniu weków.

Sposób 1 – weki

Wekowanie jedzenia to jeden ze sposobów na przedłużenie smaku i świeżości jedzenia, który z powodzeniem stosowały nasze babcie.

Do wykonania weków potrzebne będą odpowiednio szczelne i dość duże słoiki. Przed wekowaniem rosołu konieczne trzeba go raz jeszcze zagotować. Następy krok polega na przelaniu gorącego rosołu do wcześniej umytych i suchych słoików. Tak przygotowane słoiki trzeba bardzo szybko zakręcić i odwrócić do góry dnem.

Jeśli wszystko jest szczelne i nie przecieka, całość przykrywamy kuchenną ściereczką lub kocem. Zostawiamy do całkowitego wystygnięcia, nawet na całą noc, a następnie umieszczamy w lodówce.

bulion, rosół w słoiku

Jak długo można przechowywać rosół po zawekowaniu? W tej formie będzie dobry nawet przez kilka tygodni.

Sposób 2 – mrożenie

Podobnie jak zdecydowaną większość produktów, rosół również z powodzeniem można mrozić. Jego zamrożenie nie wpłynie na

Zanim umieścimy naszą zupę w zamrażarce, trzeba ją przestudzić i odcedzić. Kolejnym krokiem jest przelanie zimnego rosołu do specjalnych torebek lub plastikowych pojemników przeznaczonych do mrożenia żywności.

Teoretycznie do mrożenia można również użyć słoików, ale nie są one najlepszym wyborem, ze względu na to, że łatwo się tłuką.

talerz rosołu, rosół

Niezależnie od tego, w czym zdecydujemy się mrozić rosół, trzeba pamiętać, że w wyniku zamrażania zwiększa on swoją objętość. Dlatego żadnych pojemników nie wolno napełniać w 100%. Może to skutkować rozerwaniem naczynia i zalaniem zamrażarki.

Takiego obrotu sprawy unikniemy również wcześniej sprawdzając szczelność przygotowanych pojemników czy torebek. Lepiej poświęcić dłuższą chwilę na przygotowania, niż później dać się zaskoczyć i sprzątać całą zamrażarkę.

Sposób 3 – rosołowe kostki

Mrożąc rosół warto pomyśleć o jeszcze jednym, bardzo przydatnym tricku. A mianowicie o wlaniu części rosołu do pojemników służących do przygotowywania kostek lodu. Dzięki temu otrzymamy domowe kostki bulionowe, które z powodzeniem zastąpią sklepowy bulion.

Do pojemników najlepiej wlewać zredukowany rosół, czyli samą esencję. Uzyskuje się ją gotując rosół na dość dużym ogniu, tak, by zmniejszyć objętość rosołu o połowę. W ten sposób pozbędziemy się wody, pozostawiając samą esencję. A to właśnie ona jest w rosole najbardziej aromatyczna i pełna smaku.

kostka rosołowa, bulion, warzywa, marchew, cebula, brokuł

Pojemniki wystarczy umieścić w zamrażarce i poczekać aż kostki stężeją. Potem można przełożyć je do pojemników czy specjalnych torebek. Będą doskonałą bazą do sosu czy innych potraw. Wzbogacą również smak zup bez zbędnych konserwantów i sztucznych substancji.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.