Jak przechowywać rzodkiewkę? Poznaj sprawdzone sposoby

  • dodał 16 października 2021
  • Polubień!

Pojawienie się w sklepach rzodkiewki to wyraźny znak nadejścia wiosny. To niepozorne warzywo o wyjątkowym smaku gości na naszych talerzach często i chętnie. Zdarza się jednak, że pęczek pięknej, dorodnej rzodkiewki wprost marnieje w oczach po przyniesieniu do domu. Jak przechowywać rzodkiewkę, by dłużej zachowała świeżość?

Zdrowe warzywa korzeniowe

Najlepsza jest ta chrupiąca, z jędrną i gładką skórką. Pokrojona na kanapkach albo jedzona jako przekąska świetnie uzupełnia nasz jadłospis o duże ilości potasu, wapnia, żelaza, witaminy C, A i kwas foliowy.

Rzodkiewki szczególnie poleca się osobom dbającym o linię, bo dzięki bardzo niskiej kaloryczności – tylko 16 kcal w 100 g – doskonale zastępują bardziej kaloryczne przekąski. Wszystko za sprawą wysokiej zawartości błonnika, który zapewnia uczucie sytości i pozwala skutecznie zmniejszyć podjadanie.

Smaczna i… brzydka

Często zdarza się, że po kupieniu pęczka pięknej rzodkiewki kilka główek zjadamy tego samego dnia, a resztę zostawiamy na później. I choć rzodkiew smakuje tak samo dobrze niezależnie od czasu, jaki upłynie od zakupu czy zerwania, jedzenie pomarszczonych rzodkiewek to już nie to samo. Dlatego jeśli chcemy dłużej cieszyć się jej chrupkością, musimy zadbać o odpowiednie przechowywanie rzodkiewki.

Chłodno, ale nie za zimno

Zdarza się, że kupione rzodkiewki kładziemy na kuchennym blacie. Tymczasem optymalna temperatura ich przechowywania to 0-1 stopni Celsjusza. Oprócz temperatury ważna jest także wilgotność względna, które powinna sięgać powyżej 90%. To właśnie w takich warunkach rzodkiewki będą mieć gładką skórkę i będą apetyczne przez długi czas.

Rzodkiewka idealnie przechowywana

Idealnym miejscem do przechowywania rzodkiewki wydaje się być lodówka. Okazuje się jednak, że podobnie jak źle przechowywana sałata, nawet w lodówce rzodkiewka szybko więdnie. Dlatego dobrze wiedzieć jak przechowywać rzodkiewkę i przestrzegać kilku istotnych zasad.

Przede wszystkim zanim umieścimy rzodkiewkę w lodówce, musimy usunąć jej liście. Jeśli nie są gorzkie warto wstrzymać się z ich wyrzuceniem. Mogą bowiem stać się bazą do przygotowania pysznego pesto, być idealnym składnikiem zdrowego koktajlu, nadają się też do zupy.

Zielone = mrożone

Nie trzeba zużywać ich od razu – można je z powodzeniem zamrażać. Umyte i osuszone liście rzodkiewki wystarczy włożyć do plastikowego pojemnika lub woreczka strunowego i umieścić w zamrażarce.

Wróćmy jednak do rzodkiewki. Kiedy usuniemy już liście czas zająć się chrupiącą częścią warzywa.

Tutaj opcje przechowywania są dwie – jedna wykorzystująca wilgotne ściereczki, druga wymagająca pojemnika z wodą.

Opcja 1

Opcja pierwsza, czyli ta uwzględniająca ściereczkę, zajmuje w lodówce mniej miejsca. Ale tak przechowywane rzodkiewki pozostaną świeże i chrupiące maksymalnie przez 4-5 dni.

Umyte i osuszone rzodkiewki należy zawinąć w bawełnianą ściereczkę lub kilka warstw papierowych ręczników. Zawinięty pakunek trzeba zwilżyć np. spryskiwaczem i umieścić w lodówce.

Odpowiednie warunki

Codzienne trzeba sprawdzać, czy materiał, którym owinęliśmy rzodkiewki nie wysechł. Jeśli tak się stanie, należy go ponownie zwilżyć, by zapewnić rzodkiewkom odpowiednią wilgotność.

Opcja 2

Opcja numer dwa, czyli przechowywanie rzodkiewki w pojemniku z zimną wodą, pozwala przedłużyć czas przechowywania nawet do 7 dni!

Podobnie jak w przypadku pierwszej opcji musimy oddzielić od pęczka liście. Następnie rzodkiewkę trzeba umyć i osuszyć. Potem pozostaje przejście do najważniejszego kroku, czyli umieszczenia rzodkiewki w zimnej wodzie.

Hop do wody

W tym sposobie przechowywania przydadzą się zarówno plastikowe pojemniki, miseczki, szklane salaterki i półmiski, jak i słoiki. Polecamy zwłaszcza te ostatnie, bo dzięki przykryciu nasze podwodne rzodkiewki w żaden sposób nie wpłyną na inne produkty przechowywane w lodówce.

Fani rzodkiewkowego smaku są podzieleni co do tego, w jakiej ilości wody przechowywać to niezwykłe warzywo. Niektórzy twierdzą, że wystarczy tylko trochę wody na dnie naczynia. Przeciwnicy tej opcji zauważają jednak, że bez całkowitego zanurzenia egzemplarze z górnej warstwy mimo wszystko marszczą się i więdną.

Pełne zanurzenie

Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest całkowite zalanie zimną wodą. Niezależnie od tego, jak postanowimy przechowywać rzodkiewki zaleca się, by podczas ich wkładania do naczynia nie upychać główek, a pozostawić im nieco wolnego miejsca dookoła. Dzięki temu woda będzie mogła swobodnie otoczyć wszystkie główki.

Uwaga na szczegóły

W przypadku przechowywania w słoiku trzeba też pamiętać, by nie zakręcać słoika do końca, a jedynie lekko go przykryć. Ważne jest również wymienianie wody – powinno się to robić codziennie. W przeciwnym razie rzodkiewka może się zepsuć.

Mniej niż zero

A co w przypadku, kiedy rzodkiewki mamy tak dużo, że nie zjemy jej w całości nawet w ciągu siedmiu dni? Czy rzodkiewkę można mrozić?

Zdecydowanie tak! Mrożenie to bardzo popularny sposób na przechowywanie warzyw, bardzo dobrze znoszą je także owoce. Ujemna temperatura sprawia, że produkty są znacznie dłużej przydatne do spożycia, a przy tym tracą niewiele witamin czy innych właściwości odżywczych.

Długo dobra, długo smaczna

Podobnie jest z rzodkiewką – odpowiednio przygotowaną i głęboko zamrożoną rzodkiewkę możemy przechowywać nawet do 9 miesięcy. Najlepiej i najsmaczniej będzie mrozić późne odmiany rzodkiewek.

Grunt to dobre przygotowanie

Zanim jednak nasze rzodkiewki trafią do krainy lodu, konieczne są pewne przygotowania. Jak przechowywać rzodkiewkę w zamrażarce?

Zaczynamy od usunięcia liści. Jeśli chcemy, je również możemy zamrozić, ale nie w tym samym pojemniku co same rzodkiewki.

Korzenie musimy umyć i bardzo dokładnie osuszyć. Warto sięgnąć po papierowe ręczniki, które szybko i skutecznie wchłoną całą wilgoć.

Krok po kroku

Kiedy odsączymy wodę, możemy przejść do kluczowego kroku, czyli umieścić rzodkiewkę w woreczkach strunowych lub plastikowych pojemnikach. Pojemniki powinny być dopuszczone do przechowywania i mrożenia żywności. Nie wszystkie się do tego nadają, ale jeśli tak, to odpowiednie oznaczenia znajdziemy na etykiecie lub na spodzie pudełka.

Teraz wystarczy umieścić rzodkiewki w zamrażarce. Idealnym sposobem przechowywania jest głębokie mrożenie, czyli w temperaturze poniżej -15 stopni Celsjusza. Daje to gwarancję, że rzodkiewka nie zepsuje się, a jej korzenie nawet po rozmrożeniu będą soczyste i dobre w smaku.

A może w piwnicy?

Miłośnicy, którzy hodują rzodkiewkę w przydomowych ogródkach zwykle mają jej trochę więcej. Nie mogąc zamrozić tak dużych partii ulubionego warzywa, mają jeszcze jeden sposób na to, jak przechowywać rzodkiewkę.

Zamiast mrozić jej duże ilości, trzymają w piwnicach, spiżarniach czy schowkach miejsce na specjalne pojemniki i skrzynie.

Idealnie sprawdzą się wiklinowe kosze i drewniane skrzynki. Są tak skonstruowane, że rzodkiewka będzie mieć stały dostęp do świeżego powietrza i wytrzyma w dobrej kondycji nawet całą zimę.

Delikatnie i ostrożnie

W przeciwieństwie do sytuacji, w której przechowujemy rzodkiewkę w domu, tej przechowywanej w spiżarni nie myje się przed umieszczeniem w docelowym miejscu. Nie powinno się również zbyt mocno ścierać ziemi czy innych zabrudzeń, by nie uszkodzić delikatnej skórki. Najlepiej zbierać rzodkiew w suche i słoneczne dni, wtedy będzie najczystsza.

Kiedy rzodkiewka będzie już zebrana, odcinamy listki pozostawiając tylko około 2 cm łodygi. Następnie układamy rzodkiewkę warstwami i zasypujemy ją wilgotnym piaskiem. Można zastąpić go trocinami lub torfem.

Uwaga na wilgotność

Decydując się na przechowywanie rzodkiewek poza lodówką, musimy pamiętać o zapewnieniu optymalnej temperatury i wilgotności. Dlatego też substancję, którą zasypujemy wszelkie odmiany rzodkiewki należy regularnie zraszać by była stale wilgotna.

Same korzenie dobrze jest regularnie przeglądać, by usunąć wszystkie psujące się czy gnijące egzemplarze.

Tak zgromadzone i przechowywane warzywo będzie cieszyć swoim smakiem nawet przez całą zimę.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.