Charakterystyczny smak i zapach szczypiorku ma wielu fanów. Chętnie dodajemy go do jajecznicy, omletów, sałatek, ziemniaków czy past. Niestety szczypiorek nie jest zbyt trwały i dość szybko więdnie. Jak przechowywać szczypiorek, by dłużej pozostał świeży? Mamy na to sprawdzone triki.
To niepozorne zielone warzywo potrafi naprawdę wiele. Najczęściej wykorzystujemy go w kuchni, bo potrafi odmienić smak wielu potraw. Niewiele osób jednak wie, że w starożytnym Rzymie szczypiorek był bardzo popularnym środkiem na ból gardła.
Nie tylko smak
Oprócz tego, że szczypiorek jest smaczny, jego intensywny kolor często sprawia, że używamy go również do dekoracji. Tymczasem szczypiorek powinien znaleźć się wśród często spożywanych produktów również ze względu na swoje właściwości prozdrowotne.
Szczypiorek ma niewiele kalorii, ale całkiem sporo witamin i składników mineralnych. Znajdziemy w nim między innymi witaminę K, witaminę A, foliany mające pozytywny wpływ na układ nerwowy oraz miedź, magnez i żelazo.
Dodatkowo to zielone warzywo ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Zachowanie świeżości szczypiorku
Niestety mimo wszystkich swoich zalet, szczypiorek ma też jedną spora wadę. Nieodpowiednio przechowywany dość szybko się psuje. Na szczęście mamy sprawdzone triki, które pozwolą zachować jego świeżość w kuchni nawet do pół roku!
Ważne jest, by wiedzieć jak przechowywać szczypiorek. Dzięki temu nie tylko pozostanie dłużej świeży, ale także zachowa swój aromat i intensywny kolor.
Ze względu na swoje właściwości, szczypiorek najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu. Dobrze umieścić go w spiżarce lub w lodówce. Jednak przed schowaniem go w miejscu docelowym, konieczne jest przede wszystkim wyjęcie szczypiorku z folii, w jakiej dość często jest sprzedawany.
W foliowej torebce szczypiorek szybko straci jędrność, a także znacznie szybciej zaczyna również gnić.
Czysty dłużej smaczny
Drugim dość ważnym, a przede wszystkim przyspieszającym użycie szczypiorku krokiem jest jego umycie. Najlepiej myć szczypiorek w zimnej wodzie, pod bieżącym strumieniem.
Dobrze, by później pozwolić mu wyschnąć. Jeśli mamy więcej czasu, wystarczy umieścić go na ociekaczu lub sitku. Jeśli chcemy przyspieszyć ten proces, z pomocą przyjdą papierowe ręczniki, doskonale chłonące wilgoć.
Siła tkwi w prostocie
To właśnie papierowe ręczniki są kluczem do dłuższego cieszenia się świeżością warzywa. Doskonałym sposobem na przechowywanie szczypiorku w całości jest położenie go na lekko zwilżonym ręczniku papierowym.
Całość warto przykryć przykryć lub owinąć druga warstwą i umieścić w lodówce. Dzięki tej banalnej metodzie szczypiorek zachowa świeżość przez około 3 dni.
Posiekany – przechowany
Jeśli nie chcemy, by w lodówce roznosił się charakterystyczny, szczypiorkowy zapach, można wybrać sposób przechowywania uwzględniający użycie zamykanego pojemnika lub słoika.
Podobnie jak w pierwszej opcji wyjmujemy szczypiorek z plastikowego opakowania, myjemy go i osuszamy.
W dalszej części trzeba go dość drobno posiekać u umieścić we wnętrzu wybranego naczynia. Lepiej sprawdzą się pojemniki szklane, bo nie przesiąkną mocnym aromatem tego zielonego warzywa.
Po umyciu naczynia będzie można do niego włożyć mnóstwo innych produktów. W przypadku pojemnika wykonanego z plastiku takiej możliwości może nie być.
14 dni świeżości
Zabezpieczony w zamykanym naczyniu szczypiorek zachowa świeżość znacznie dłużej, niż po prostu umieszczony w lodówce. Posiekany i zamknięty będzie zdatny do spożycia w kuchni nawet przez dwa tygodnie.
Zaleta tego sposobu jest również to, że po otwarciu pojemnika możemy po prostu dosypać szczypiorek do przygotowywanego dania lub posypać nim sałatkę czy kanapkę.
Mrożenie szczypiorku
Czy szczypiorek można mrozić? Oczywiście, że tak! Podobnie jak większość ziół i produktów spożywczych szczypiorek z powodzeniem może znaleźć się w domowej zamrażarce.
Jest to sposób idealny zwłaszcza w sytuacji, kiedy szczypiorku mamy sporo i trudno będzie szybko go zużyć.
Zamrożony = smaczny?
Mrożenia nie trzeba się obawiać – nie wpływa ono negatywnie na smak, kolor czy właściwości odżywcze. A ponieważ zamrożony szczypiorek można przechowywać nawet sześć miesięcy, to idealny sposób by cieszyć się jego świeżym smakiem nawet w środku zimy.
W mroźne dni mrożony szczypiorek będzie idealnym dodatkiem do ulubionego dania, sałatek czy ziemniaków.
Jak przygotować szczypiorek do mrożenia?
Jeśli chcemy mrozić szczypiorek, postępujemy dokładnie tak jak w opisanych już sposobach. W tym jednak przypadku bardzo istotne jest, by dokładnie go osuszyć.
Zamrożony, mokry szczypiorek pokryje się kryształkami lodu i podczas rozmrażania może miejscami stracić intensywną barwę. Nie będzie również sypki – zamiast tego zbije się w większe grudy, uniemożliwiające precyzyjne dozowanie.
Kiedy już umyjemy i osuszymy szczypiorek, należy zastanowić się w jakiej formie będziemy go używać.
w pojemniku
Można go posiekać i umieścić w pojemniku. Pojemnik koniecznie musi być z pokrywką – bez tego proces mrożenia może się nie udać.
w woreczkach
Można też włożyć całe szczypiorkowe liście do foliowej torebki przeznaczonej do mrożenia artykułów spożywczych. Przed włożeniem jej do zamrażarki dobrze jest usunąć jak najwięcej powietrza.
Potem wystarczy umieścić szczypiorek w zamrażarce i można cieszyć się jego smakiem kiedy tylko chcemy.
w kostkach
Ciekawą opcją jest przechowywanie samego szczypiorku solo lub z dodatkiem innych ziół w formie kostek lodu.
Wystarczy posiekać go, zmieszać z ziołami (lub nie) i napełnić do ok. 2/3 pojemniki do robienia kostek lodu. Resztę uzupełniamy wodą i umieszczamy w zamrażarce.
Kiedy całość zamarznie, warto przełożyć kostki do worka. Pozwoli to zaoszczędzić sporo przestrzeni do przechowywania.
na tackach
Jeśli docelowo chcemy mrozić siekany szczypiorek w woreczkach, można wcześniej zamrozić go na plastikowych czy styropianowych tackach.
Wystarczy położyć na nich pocięte kawałki i owinąć całość folią spożywczą. Gdy zamarzną, trzeba przesypać je do woreczków. Idealne będą woreczki strunowe.
Jak rozmrażać szczypiorek?
Jeśli chodzi o szczypiorek jego rozmrażanie jest właściwie zbędne. Bardzo szybko odtaja już w momencie zetknięcia się z temperaturą pokojową.
Kiedy planujemy gotowanie i z wyprzedzeniem przygotowujemy składniki, mrożony szczypiorek możemy po prostu przełożyć do lodówki, a później dodać do finalnego dania.
Pamiętajmy jednak, by nigdy nie zamrażać go ponownie! Może to skutkować nieprzyjemnościami żołądkowymi, a nawet zatruciem.