Szparagi szturmem podbiły nasze talerze. Wśród ich miłośników są tacy, którzy w sezonie szparagi jedzą niemal na każdy posiłek. Ale wszyscy, którzy choć raz próbowali je przyrządzić wiedzą, że szybko tracą one świeżość. Jak przechowywać szparagi, by dłużej pozostały jędrne i smaczne?
Jak rozpoznać świeże szparagi?
Świeżość szparagów najłatwiej ocenić oglądając ich łodyżkę. Gdy jest jędrna, ale mamy wrażenie, że złamie się nawet pod lekkim naciskiem, wybraliśmy idealny egzemplarz i można kupować go bez obaw o smak i świeżość.
Polecanym sposobem na sprawdzenie świeżości szparagów jest przełamanie ich łodygi. Jeśli w miejscu złamania pojawi się sok to znak, że roślina jest świeża i będzie smakować pysznie.
Nie tylko łodygi
Trudno jednak łamać wszystkie szparagi dostępne w sklepie. Dlatego wybierając idealne egzemplarze czy pęki warto zwrócić uwagę na kilka innych rzeczy:
- końcówki powinny być dorodne i nierozwarstwione. Jeśli na ich twardych końcach widoczne są ślady pleśni to znak, że szparagi były źle przechowywane.
- warto, by łodygi były jędrne i elastyczne, a przy pocieraniu powinny wydawać charakterystyczny, skrzypiący dźwięk, przypominający pocieranie palcami o szybę
- ważna jest również grubość łodygi – te zbyt grube będą niezbyt smaczne. Z kolei łodygi zbyt cienkie będą problematyczne zwłaszcza w przypadku białych szparagów, które przed spożyciem trzeba obrać.
Kolor ma znaczenie?
Okazuje się, że w przypadku szparagów kolor wpływa na sposób przechowywania.
Najpopularniejsze w Polsce są szparagi białe i szparagi zielone. Różnią się między sobą tym, że te pierwsze wymagają obrania ze skórki, co jest bardzo istotne zwłaszcza w kontekście mrożenia.
Zielone szparagi są mniej problematyczne i najczęściej dostępne w większości sklepów.
Jak przechowywać zielone szparagi?
Zacznijmy od tych najpopularniejszych – jak przechowywać szparagi zielone? Oczywiście im świeższe, tym dłużej będzie można je przechowywać i tym lepiej zniosą ten proces.
Szparagi zielone najlepiej przechowywać w lodówce. Przechowywanie szparagów nie przypomina jednak tego jak w większości przechowujemy warzywa czy owoce. Szaragom musimy zapewnić odpowiednie warunki, z których najważniejsza jest wilgotność.
Zimno, mokro, świeżo
Przed włożeniem szparagów do lodówki warto sprawdzić gdzie możliwe będzie zapewnienie im optymalnej temperatury, jaką są ok. 1-2 stopnie Celsjusza. , bezwzględnie należy obciąć ich twarde końce. Dzięki temu prostemu zabiegowi będą mogły pobrać więcej wody i dłużej zachować świeżość.
Jeśli szparagi posiadają widoczne zabrudzenia, najlepiej delikatnie je usunąć. Następnie – oczywiście po odcięciu końcówek – umieszczamy je w szklance lub w słoiku z wodą. Zielone szparagi zanurzone w zimnej wodzie pozostaną świeże ok. 3-5 dni. Odważni trzymają je tak nawet tydzień, ale takie eksperymenty radzimy przeprowadzać jedynie z bardzo świeżymi szparagami.
Jak przechowywać białe szparagi?
Jeśli kupimy jasne szparagi możemy wybrać kilka sposobów na ich przechowywanie. Oczywiście wszystkie przewidują wykorzystanie lodówki, różnią się jednak dalszymi krokami.
Sposób 1
Możemy więc jasne szparagi – dokładnie tak jak te zielone – trzymać zanurzone w słoiku z zimną wodą.
Sposób 2
Można również zastąpić słoik wilgotną, lnianą lub bawełnianą ściereczką, którą owija się szparagowy pęk.
Sposób 3
Trzecia opcja również zakłada wykorzystanie wody, słoika i lodówki, ale wymaga również użycia foliowej reklamówki. Zakłada się ją tak, by szczelnie okrywała słoik, dodatkowo zwiększając wilgotność i wydłużając świeżość szparagów. Nie zaleca się jednak, czy czas przechowywania szparagów był dłuży niż 5 dni.
Trudny wybór
Która z opcji jest najlepsza? To w dużej mierze zależy od tego z jakimi szparagami mamy do czynienia. Im bardziej świeże, tym łatwiej je przechowywać.
A co z mrożonymi szparagami?
W kwestii tego, czy szparagi można mrozić, zdania są bardzo podzielone.
Wielu miłośników tej niezwykłej rośliny twierdzi, że ze względu na dużą zawartość wody szparagi źle znoszą mrożenie i tracą smak i konsystencję.
Inni twierdzą zaś, że o ile mrożone szparagi nie będą głównym składnikiem potrawy, a jedynie dodatkiem, spokojnie można poddać je mrożeniu. Jak to zrobić?
Mrozimy zielone szparagi
Jak przygotować do mrożenia szparagi zielone? Wystarczy je umyć, dokładnie osuszyć, odkroić twarde końce i umieścić w zamrażarce. Można wstępnie zamrozić je na talerzach lub tackach, a dopiero po kilku godzinach umieścić w docelowych pojemnikach czy workach.
Mrozimy białe szparagi
Jeśli chcemy zamrozić jasne szparagi oprócz umycia i odcięcia końcówek należy również obrać wszystkie łodygi, a następnie umieścić rośliny w zamrażarce.