Jak przechowywać wędlinę by zapewnić jej dłuższą trwałość?

jak przechowywać wędlinę

Dobrej jakości wędlina zachwyca smakiem i aromatem. W sklepie. A po krótkim czasie w domowej lodówce robi się oślizgła i ma nieprzyjemny zapach. Jak temu zaradzić? W bardzo prosty sposób – wystarczy ją odpowiednio przechowywać. Jak przechowywać wędlinę i dłużej cieszyć się jej smakiem? Sprawdź nasze sposoby.

Sposób przechowywania wędlin zależy właściwie od jednego – od ich trwałości. Często nie zwracamy na to uwagi i wszystkie rodzaje wędlin po prostu wkładamy do lodówki.

Tymczasem okazuje się, że wędliny suszone czy surowe wymagają zupełnie innych warunków, bo w lodówce często twardnieją i szybko stają się zbyt suche. Sprawdź jak przechowywać wędlinę, by dłużej pozostała świeża.

szynka prosciutto, parmezan, czerwone wino

Wędlina wędlinie nierówna

Pod względem trwałości wędliny można podzielić na dwa rodzaje:

  • długotrwałe, takie jak kiełbasy suche i szynki długo dojrzewające, kabanosy, wyroby typu kindziuk oraz wędliny wędzone, zaliczane jednak do nieco mniej trwałych wędlin
  • krótkotrwałe, czyli wędliny surowe, wędliny parzone i gotowane

Produkty z pierwszej grupy powinny zainteresować osoby, którym zależy na rzadszym robieniu zakupów, ale które nie chcą rezygnować z jedzenia dobrej jakości. W odpowiednich warunkach pozostają świeże nawet do miesiąca, ponieważ zawierają najmniej wody i są mało przetworzone.

Wędlinę z drugiej grupy należy zjeść maksymalnie w ciągu 3 dni, a jeśli jest w naturalnej osłonce – najlepiej w ciągu 2 dni. Zepsuta wędlina może prowadzić do naprawdę przykrych dolegliwości i poważnego zatrucia pokarmowego.

W obu przypadkach pamiętać należy, że dłużej świeża pozostanie wędlina kupiona w jednym kawałku, niż ta pokrojona na plasterki. Jeśli w krojoną wędlinę zaopatrujemy się bezpośrednio w sklepie, najlepiej byłoby kupować ilość odpowiednią do zjedzenia na raz.

Kupując wędlinę warto wybierać sprawdzone sklepy i producentów. Zaopatrywanie się w odpowiednie produkty pomoże uniknąć przykrych dolegliwości.

Gdzie przechowywać wędliny?

Zdecydowana większość wędlin wymaga przechowywania w temperaturze niższej niż pokojowa. Dlatego też standardowo przechowujemy je w lodówce. Jednak w przypadku wędlin długo dojrzewających i obsuszanych, równie dobrym miejscem przechowywania może być sucha i chłodna spiżarnia. Zwłaszcza, jeśli w przewiewnym miejscu przechowywać będziemy nie kilka plasterków, a większy kawałek.

Zadbaj o dobre miejsce w lodówce

Jeśli jednak chcemy przechowywać wędliny w lodówce, warto wybrać dla nich odpowiednie miejsce. Nowe modele mają zwykle różne strefy temperatur z jasnym określeniem gdzie przechowywać dane produkty. Jeśli tego nie wiemy, do przechowywania wędlin najlepsza będzie środkowa półka lodówki, w okolicach której panuje temperatura od 4 do 7 stopni Celsjusza.

szynka prosciutto, salami, deska wędlin

Nie kupuj na zapas

Niestety nawet ona nie gwarantuje, że wędlina będzie w lodówce dłużej świeża, jeśli będziemy trzymać ja w niej zbyt długo. Dlatego zawsze warto kupować taką ilość wędliny, którą będziemy w stanie szybko zjeść. Jeśli na powierzchni wędliny pojawi się pleść, stanie się ona śliska albo zacznie nieprzyjemnie pachnieć, niestety konieczne będzie wyrzucenie tak zepsutej żywności.

W czym przechowywać wędliny?

Na stoiskach najczęściej kupujemy wędliny zapakowane w foliowe reklamówki lub worek. Wędliny paczkowane dostępne w sklepach również opakowane są w plastik. Tymczasem plastikowe opakowanie wcale nie rozwiązaniem gwarantującym dłuższą świeżość wędlin.

To pergamin doskonale sprawdzi się w roli najlepszego opakowania dla wędliny każdego rodzaju. Papier pergaminowy pozwala zapewnić dostęp powietrza, dzięki czemu będziemy mogli najdłużej cieszyć się świeżością wyrobów wędliniarskich.

Folia spożywcza nie przepuszcza powietrza, co już po kilku dniach skutkuje zepsuciem wędliny.

plasterki wędliny

Uwaga na wędliny parzone i surowe

Znacznie mniej trwałe od wszystkich wędlin są wędliny surowe i parzone. Jak przechowywać wędlinę tego rodzaju? Najlepiej włożyć ją do specjalnych pojemników zapobiegających przenikaniu się zapachów lub wykorzystać specjalne, plastikowe woreczki. Powinny być one wykonane z dobrej jakości plastiku.

W przypadku miękkich wędlin świetnie sprawdzą się również pojemniki próżniowe.

Wędlina w… słoiku?

Wędliny suszone pokrojone w plasterki można nawet przechowywać w zwykłym słoiku. Nie zakręcamy go jednak, a przykrywamy niezbyt szczelnie. Takie warunki zapewnią dostęp powietrza i przedłużą świeżość wędliny nawet do trzech tygodni.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.