Jak suszyć grzyby w suszarce? Suszenie grzybów krok po kroku

  • dodał 6 grudnia 2022
  • Polubień!

Mimo że znamy całkiem sporo dobrych sposobów na suszenie grzybów, naszym ulubionym jest zdecydowanie suszenie na suszarce spożywczej.

To nie tylko najszybszy, ale i najłatwiejszy sposób.

Korzystanie z suszarki zapewnia bardzo dobre rezultaty praktycznie przy każdym użyciu. W dodatku możemy suszyć dużą ilość grzybów naraz, nie martwiąc się o to, czy część nie będzie wysuszona bardziej, a część mniej.

W sezonie grzybowym to naprawdę ważne!

Jesteście ciekawi, jakie rady mamy dla posiadaczy suszarek elektrycznych?

Jak przygotować grzyby do suszenia?

W temacie przygotowywania grzybów do suszenia napisaliśmy już naprawdę sporo!

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak we właściwy sposób czyścić grzyby przed suszeniem, marynowaniem i mrożeniem, sprawdź artykuł. Przydatne informacje znajdziesz również w artykule „Jak suszyć grzyby w piekarniku?”.

Przygotowanie grzybów do suszenia właściwie nie różni się w zależności od stosowanej przez nas metody. Zawsze należy pamiętać o tych samych zasadach:

  • zbieramy tylko i wyłącznie grzyby jadalne, zdrowe i świeże. Podejrzane, robaczywe i nadpsute egzemplarze od razu wyrzucamy!
  • czyszczeniem i obróbką grzybów zajmujemy się jak najszybciej po ich zebraniu,
  • grzyby trzeba posortować, bo nie wszystkie nadają się do suszenia. Odkładamy grzyby przeznaczone do marynowania lub gotowania (mniejsze podgrzybki czy prawdziwki i grzyby blaszkowe),
  • przed suszeniem nie myjemy grzybów! Czubek ogonka odcinamy ostrym nożykiem, a następnie oskrobujemy trzon z zanieczyszczeń (piasku, liści, mchu, igieł). Miękką szczoteczką wymiatamy piasek. Możemy również użyć wilgotnej ściereczki lub gąbki, jeśli nasze grzyby są mocniej zanieczyszczone,
  • decydując się na umycie grzybów, musimy pamiętać o tym, żeby robić to po bieżącą wodę. Moczenie w misce czy zlewie nie jest wskazane, bo grzyby chłoną wodę jak gąbka, co wydłuża proces suszenia! Grzyby myjemy szybko i sprawnie, a następnie osuszamy na papierowym ręczniku,
  • oczyszczone grzyby kroimy na kawałki o mniej więcej tej samej grubości, żeby czas ich suszenia był zbliżony. Najlepiej jest kroić grzyby w plastry. Możemy potraktować w ten sposób zarówno ich kapelusze, jak i trzonki, choć w większości przypadków trzonek wystarczy przekroić na pół.

Tak przygotowane grzyby są gotowe do umieszczenia w suszarce, suszenia w piekarniku albo – tradycyjnie – na nitce zawieszonej nad kuchenką.

Kucharz krojący grzyby

Zacznij od sprawdzenia suszarki!

Żeby suszyć grzyby w suszarce elektrycznej potrzebujemy: przygotowanych do suszenia grzybów, suszarki oraz (oczywiście) prądu w gniazdku.

Przed przystąpieniem do suszenia warto skontrolować sprzęt.

Jeśli suszarka nie była wcześniej dokładnie umyta, należy ją wyczyścić. Najprościej umyć sitka suszarki na mokro płynem do mycia naczyń i gąbką lub szczoteczką, wypłukać pod bieżącą wodą i wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym.

Dół suszarki czyścimy wilgotną ściereczką. Warto wyrobić sobie nawyk wykonywania tych czynności od razu po użyciu zamiast chować suszarkę do szafki z pozostałościami suszonych na niej produktów!

Powinniśmy również sprawdzić, czy suszarka na pewno działa. To ważne zwłaszcza jeśli korzystamy z niej po raz pierwszy od dłuższego czasu. Warto upewnić się, że sprzęt funkcjonuje prawidłowo jeszcze przed wypełnieniem sitek suszarki grzybami. Jeśli coś z naszą suszarką byłoby nie tak, będziemy mieć czas na reakcję – naprawę, wymianę albo wybór innego sposobu suszenia.

Zobacz również inne metody na suszenie grzybów w domowych warunkach.

Suszarka do żywności

W jakiej temperaturze suszyć grzyby na suszarce?

Niezależnie od tego, czy używamy do suszenia grzybów elektrycznej suszarki, piekarnika z termoobiegiem czy innego urządzenia, które generuje ciepło, powinniśmy zwracać baczną uwagę na temperaturę. Jeżeli będzie zbyt wysoka, istnieje ryzyko, że na powierzchni grzybów powstanie sucha warstewka, która utrudni dalsze odparowywanie wody.

Temperatura powinna więc być (zwłaszcza na początku) dość niska.

Najbezpieczniej zacząć od niższej temperatury (ok. 30-40 stopni Celsjusza) i stopniowo ją zwiększać. Optymalna temperatura suszenia grzybów w suszarce to 50 stopni.

Niektórzy dopuszczają większy zakres, zaznaczając jednocześnie, że 70 stopni to absolutne maksimum!

Jak suszyć grzyby w suszarce spożywczej?

Pokrojone grzyby układamy jedną warstwą na sitkach suszarki. Zwróćmy uwagę, żeby nie stykały się ze sobą, co zapobiega sklejaniu. Istotna jest również ilość grzybów na każdym z poziomów suszarki – jeśli będzie podobna, grzyby będą schły bardziej równomiernie.

Można wstępnie podsuszyć grzyby na świeżym powietrzu, ale nie jest to konieczne. Żeby to zrobić, wystarczy rozłożyć przygotowane do suszenia grzyby na papierze w ciepłym i przewiewnym miejscu (np. na balkonie albo ogrodowym stole).

Dzięki temu przyspieszymy proces suszenia – z grzybów odparuje nawet kilka procent zawartej w nich wody! Niestety dużo zależy od warunków atmosferycznych – deszczowa pogoda nie sprzyja odparowaniu wody.

Tacki z przygotowanymi do suszenia grzybami ustawiamy w odpowiednim miejscu i włączamy urządzenie. Najlepiej suszyć grzyby początkowo w niższej, później – nieco wyższej temperaturze.

W trakcie suszenia warto od czasu do czasu zamieniać tacki miejscami. Dzięki temu suszenie będzie bardziej równomierne. Pamiętajmy, że co jakiś czas należy obracać grzyby. Obserwujmy, jak przebiega suszenie grzybów. Jeśli któreś kawałki wysuszyły się szybciej, możemy je wyjąć, pozostawiają w środku te, które wymagają dosuszenia. Suszenie grzybów kończymy wtedy, kiedy wszystkie grzyby są odpowiednio wysuszone.

Mamy nadzieję, że teraz jest dla Was jasne, jak suszyć grzyby w suszarce. Poniżej odpowiadamy na pytanie, jak długo suszyć grzyby oraz po czym poznać, że grzyby suszone są już gotowe?

Jak długo suszyć grzyby w suszarce elektrycznej?

Czas suszenia grzybów na suszarce będzie zależał od kilku czynników.

Suszone produkty mają różną zawartość wody. Jeśli chodzi o grzyby, najkrócej będziemy suszyć kurki i suche borowiki czy podgrzybki, najdłużej – mokre maślaki. Czas suszenia zależy też od wielkości kawałków, na które pokroimy grzyby. Cienkie paski wyschną zdecydowanie szybciej niż grube plastry grzybów! Należy zwrócić uwagę na to, żeby grzyby przed suszeniem nie miały kontaktu z wodą. Im bardziej nasiąkną, tym dłużej zajmie odparowywanie wody.

Suszenie grzybów w suszarce zajmuje 2 godziny (przy suchych, pokrojonych na cienkie plasterki grzybach) aż po 8-10 godzin w przypadku suszenia grzybów mokrych, które pokroimy dodatkowo w grube plastry.

Ważne, żeby nie przerywać procesu w trakcie! Może to niestety obniżyć jakość końcowego produktu.

Jak sprawdzić, czy suszone grzyby są już gotowe?

To ważne, żeby umieć rozpoznać moment, kiedy suszone grzyby są już gotowe. Idealnie wysuszone dobrze się przechowują, nie tracą smaku ani zapachu. Niedosuszone grzyby mogą pleśnieć, ponieważ w ich zakamarkach dalej znajduje się woda. W dotyku są gumowate. Pozwalają się wyginać w różne strony, nie pękając. Po naciśnięciu niedosuszonego grzyba czuć wilgoć.

Dobrze wysuszone grzyby są dość twarde, ale wciąż elastyczne. Jeśli spróbujemy je złamać, pękną, ale dopiero przy dość mocnym nacisku.

Jeśli grzyby przy próbie wygięcia pękają z trzaskiem, to najprawdopodobniej zostały przesuszone. Jest pewne rozwiązanie dla takich grzybów – możemy je zmielić i przechowywać w formie proszku. Taka przyprawa sprawdza się wyśmienicie przy gotowaniu sosów, zup i przygotowywaniu farszu do pierogów.

Jak przechowywać suszone grzyby?

Przechowywać suszone grzyby powinniśmy zawsze w szczelnie zamykanym pojemniku. Najbezpieczniej wybierać słoiki z uszczelką, które następnie stawiamy w suchej, ciemnej spiżarni albo piwnicy. Szafka kuchenna również będzie odpowiednia, o ile temperatura w pomieszczeniu nie jest zbyt wysoka.

Przez pierwszych kilka miesięcy warto regularnie zaglądać do swoich zapasów. Jeśli zauważymy wilgoć na ściankach słoja, będzie trzeba dosuszyć grzyby. Woda, która pozostała wewnątrz, sprzyja niestety rozwojowi pleśni, a jak wiadomo spleśniałe jedzenie nie nadaje się do spożycia.

Dowiedz się więcej o tym, jak przechowywać suszone grzyby.

Jaka suszarka do grzybów będzie najlepsza?

Suszarka do owoców i warzyw, nazywana też suszarką do grzybów, działa na dość prostej zasadzie. Jej najważniejszym elementem jest źródło ciepła, które najczęściej znajduje się na dole. Wyżej ustawiamy zwykle sita, na których układa się produkty poddawane suszeniu. Ciepłe powietrze jest wydmuchiwane w górę i przedostaje się przez kolejne „piętra” suszarki spożywczej, powodując szybsze odparowywanie wody niż w przypadku tradycyjnych metod, takich jak suszenie na sznurku albo na słońcu. Nadmiar pary wodnej jest odprowadzany przez specjalny otwór, który na ogół znajduje się nad sitami suszarki.

Suszarki do suszenia owoców i warzyw nie są drogimi urządzeniami.

Najtańsze kupimy już za ok. 100-150 zł. Zachęcamy jednak, żeby zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale też na specyfikację techniczną. Im większą moc będzie miała nasza suszarka, tym lepsza będzie jej efektywność.

Sprawdźmy też koniecznie, ile sit ma suszarka i dopasujmy ich ilość do naszych potrzeb. Niektóre systemy pozwalają na dokupienie z czasem kolejnych, ale nie jest to reguła. Bardzo ważna jest regulacja temperatury. Odpowiedni zakres to 30-70 stopni Celsjusza. Polecamy również sprawdzić, czy suszarka ma zabezpieczenie przed przegrzaniem, co chroni przed uszkodzeniem i zepsuciem urządzenia.

Bonusowa rada dla osób suszących grzyby w suszarce

Wydostająca się z suszarki para wodna zwiększa niekiedy znacząco poziom wilgoci w pomieszczeniach. Skraplającą się wodę najszybciej zauważymy na szybach okiennych.

Latem łatwo sobie z tym poradzimy, otwierając okna w pomieszczeniu, w którym suszymy grzyby. Jesienią i zimą odpowiednim rozwiązaniem może okazać się pochłaniacz wilgoci.

Nadmiar pary wodnej jest przez niego skutecznie wyłapywany, a my nie musimy się martwić o pleśń, która mogłaby pojawić się na naszych ścianach czy uszczelkach okiennych.

Kategorie:
Grzyby leśne

Comments are closed.