Jak przechowywać grzyby suszone? Podpowiadamy

  • dodał 13 listopada 2021
  • Polubień!

Na przechowywanie grzybów można znaleźć co najmniej kilka sposobów. Jednak ani marynowanie ani mrożenie tych wyjątkowych przysmaków nie ma tylu zwolenników, co suszenie. Jak przechowywać suszone grzyby, by długo cieszyć się ich smakiem, a przy okazji ich nie zmarnować?

Grzyby, choć smaczne właściwie w każdej formie, są niestety bardzo nietrwałe. Im szybciej od zebrania poddamy je obróbce, tym lepszy będzie finalny efekt. W zależności od tego jaki rodzaj grzybów zbieramy, ich przygotowanie do przechowywania będzie nieco inne.

Z daleka od wody

Jest jednak jedna rzecz, o której warto pamiętać zbierając grzyby. Żadne grzyby nie lubią wody. Jeśli mamy je oczyścić, dużo lepsze będzie przetarcie papierem, użycie pędzelka lub szczoteczki, które pozwolą dotrzeć do najmniejszych zakamarków, a w ostateczności zastosowanie wilgotnej ściereczki.

Jeśli jednak mycie okaże się konieczne, przed dalszym przechowywaniem grzyby trzeba bardzo dokładnie wysuszyć. Najpierw warto rozłożyć je na sitku, a potem na papierowych ręcznikach, które szybko i bardzo skutecznie wchłoną wilgoć.

Dlaczego suszenie?

Suszenie grzybów na wiele zalet. Przede wszystkim pozwala zachować wyrazisty aromat, który podkreśla ich walory smakowe. Między innymi to sprawia, że suszone grzyby są doskonałym dodatkiem do zup i sosów. Suszenie jest również prostsze i wymaga mniej zabiegów, niż marynowanie czy mrożenie.

Grzyby przygotowywane do mrożenia trzeba nie tylko oczyścić i poporcjować, ale także blanszować jak np. kanie, kurki czy maślaki. Do tego dochodzi czas potrzebny na ich bardzo dokładne osuszenie i wstępne mrożenie.

W przypadku suszenia grzybów również trzeba zrobić ich selekcję, a następnie poporcjować je lub pokroić. Jednak po umieszczeniu w specjalnej suszarce lub tradycyjnym nawleczeniu na nitki i pozostawieniu w temperaturze pokojowej, można o nich właściwie zapomnieć.

O tym warto pamiętać!

O czym trzeba pamiętać susząc grzyby? Przede wszystkim o tym, że suszone grzyby tracą smak kiedy w ich otoczeniu jest zbyt wilgotno, zbyt ciepło i zbyt jasno. Dlatego pojemnik z suszonymi grzybami należy postawić w suchym miejscu, przewiewnym i zaciemnionym. Lepiej w kuchni lub spiżarni niż np. w piwnicy, w której jest stanowczo zbyt wilgotno.

Choć kiedyś suszone grzyby przechowywało się po prostu na nitkach, na które były nawleczone, dziś wiemy, że to niezbyt dobry sposób. Przede wszystkim dlatego, że tak przechowywane suszone grzyby szybko wietrzeją. Ale również dlatego, że na suszonych grzybach szybko osadza się kurz, z którego właściwie nie da się oczyścić.

By prawidłowo przechowywać suszone grzyby lepiej nie wkładać ich do foliowej torebki czy woreczka. Nie tylko szybko stracą aromat, ale również mogą zapleśnieć.

Pojemnik na wagę złota

Warto dokładnie przemyśleć w czym będziemy przechowywać odpowiednio wysuszone grzyby. Wszystko przez to, że wyrazisty aromat suszonych grzybów podoba się nie tylko ludziom. Uwielbiają go jedne z najpopularniejszych szkodników, grasujących w domowych zapasach, czyli mole spożywcze.

Mole spożywcze to niewielkie owady, który chętnie zamieszkują domowe szafki i spiżarnie. Najczęściej przynosimy ze sklepu makarony, kasze czy mąki ze złożonymi jajami, z których wylęgają się larwy. Kiedy osiągną dorosłą formę, potrafią zniszczyć nawet całkiem spore zapasy. Jednym z ich przysmaków są również suszone grzyby.

Szczelna pokrywka gwarancją sukcesu

Dlatego po wysuszeniu grzyby należy bezwzględnie przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku lub w szczelnym pojemniku plastikowym. Pomoże również przechowywanie suszonych grzybów w przewiewnym miejscu, nie sprawdzą się za to foliowe torebki. Larwy moli z łatwością poradzą sobie z przegryzieniem folii.

Szklane pojemniki mają tę zaletę, że ani nie chłoną, ani nie oddają żadnych zapachów. Warto mieć to na względzie, bo zdarza się, że pudełka plastikowe czasem wpływają na zapach i smak przechowywanych w nich substancji.

Uwaga!

Zanim umieścimy suszone grzyby w szczelnym pojemniku, koniecznie trzeba sprawdzić, czy nie są wilgotne. Jeśli umieścimy niedosuszone grzyby w zamkniętym pojemniku, mogą dość szybko spleśnieć.

Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, lepiej odczekać kilka godzin lub dni, a jeśli nie mamy na to czasu, dosuszyć grzyby w piekarniku.

Zwycięstwo liści laurowych

Jeśli mamy problem z molami, warto w miejscu przechowywania suszonych grzybów porozkładać pęki liści laurowych. Ich zapach skutecznie odstraszy szkodniki. Niektórzy proponuje umieszczanie liści laurowych również we wnętrzu pojemników, w których trzymamy ususzone grzyby. Trzeba jednak pamiętać, że dość łatwo chłoną one zapachy z otoczenia, a nie każdy lubi smak i aromat, jaki maja liście laurowe.

Jak długo przechowywać suszone grzyby?

Jeśli nasze grzyby są dobrze wysuszone i szczelnie zamknięte, można je przechowywać naprawdę długo. Powinny zachować swój smak i aromat nawet 2-3 lata po umieszczeniu w pojemnikach!

Zaleca się, by zużyć grzyby suszone przed nadejściem kolejnego sezonu na te leśne skarby.

Kategorie:
Grzyby leśne · Jedzenie

Comments are closed.