Czy można mrozić brukselkę? Instrukcja krok po kroku

Mrożenie brukselki to nic trudnego. Zobacz jak zrobić to szybko i fachowo.

Mrożenie warzyw i owoców to nic dziwnego – chętnie jemy świeże przysmaki nawet poza sezonem.

Ale zamiast stawiać tylko na tradycyjne smaki, warto poeksperymentować! I zamrozić np. brukselkę.

Brukselka – miniaturowa kapusta

Dzieci jej nie lubią, a i niektórzy dorośli nie przepadają.

A brukselka to niezwykłe i bardzo zdrowe warzywo.

Wyglądem przypomina kapustę i nie powinno to dziwić. Brukselka to po prostu jedna z odmian kapusty warzywnej. Powstała prawdopodobnie w wyniku skrzyżowania jarmużu i kapusty głowiastej i to im zawdzięcza niezwykły smak. A ponieważ tej krzyżówki dokonano w Belgi, nadano jej nazwę pochodzącą od stolicy tego państwa, czyli Brukseli.

Brukselka – choć niewielkich rozmiarów – to źródło wielu witamin i minerałów. Jest zaliczana do warzyw młodości, które blokują rozwój nowotworów i mają dobry wpływ na odbudowę DNS. Brukselka zawiera wapń, potas, magnez, witaminę A, beta-karoten i witaminy z grupy B. Ma też najwięcej witaminy C ze wszystkich kapustowatych. Tak jak szpinak i szcza zawiera kwas foliowy, więc powinny o niej pamiętać kobiety w ciąży. Do diety dodadzą ją chętnie osoby dbające o linię – ma tylko 37 kcal na 100 gram i wysoką zawartość błonnika.

Mrożenie brukselki – porcja zdrowia na talerzu

Odpowiednio mrożona brukselka zachowuje wszystkie walory smakowe i znaczną część składników odżywczych. W przypadku mrożonej kapusty trzeba jednak pamiętać, że po rozmrożeniu straci swoją gęstość. Będzie bardziej miękka i mniej chrupiąca niż surowa. Może też mieć nieco jaśniejszy i lekko żółty kolor.

Mrożenie brukselki – przygotowania

Choć sezon na brukselkę trwa od jesieni do wczesnej wiosny, tą najsmaczniejszą trzeba zbierać na początku roku. Od stycznia do marca smak tego niewielkiego warzywa jest zdecydowanie najlepszy.

W czasie zbierania brukselki trzeba zwrócić uwagę na jej wygląd. Do mrożenia najlepiej nadają się zielone, twarde i małe główki. Te żółte, z ciemnymi plamami i większe niż ok. 2 cm średnicy lepiej zużyć od razu. Zdrowe brukselki powinny wyglądać jak małe, białe kapusty.

Po wstępnej selekcji czas na oddzielanie główek brukselki od łodygi. Najlepiej użyć do tego ostrego noża. Potem kapustkę namaczamy w ciepłej wodzie – wystarczy 10 minut. Pozwoli to pozbyć się niechcianych lokatorów. Po odsączeniu na durszlaku lub sitku, usuwamy wszystkie ciemniejsze liście.

Kolejnym krokiem jest blanszowanie brukselki.

Zanim jednak zanurzymy ją we wrzątku, dobrze podzielić główki pod względem wielkości. Im większa główka, tym dłużej będziemy ją blanszować. Najmniejsze rośliny zanurzamy we wrzątku na ok. minutę, średnie potrzebują 4 minut, a największe ok. 5.

Po wyjęciu z gotującej się wody brukselki wrzucamy do pojemnika z wodą zimną. Można do niej wrzucić kilka kostek lodu.

Po wyjęciu z zimnej wody, pozwalamy brukselce obeschnąć. Warto osuszyć ją papierowym ręcznikiem, który doskonale wchłania wodę i przyspieszy cały proces.

Brukselka na zimno

Po tym czasie możemy w końcu przystąpić do mrożenia.

Ze względu na kształt brukselka zajmuje dość dużo miejsca w zamrażalniku. Najlepiej przechowywać ją w woreczkach strunowych. Ale żeby się w nich nie sklejała, wstępnie najlepiej mrozić ją rozłożoną na plastikowych tackach. Później wsypać do woreczków i wycisnąć z nich jak najwięcej powietrza.

Ponieważ raz rozmrożonej brukselki nie można mrozić ponownie, najlepiej mrozić ją w porcjach możliwych do zużycia na jeden raz.

Rozmrażanie brukselki

Mrożoną blanszowaną brukselkę możemy przechowywać maksymalnie 12 miesięcy. Jednak najlepiej zużyć ją przed upływem tego czasu. Kiedy zechcemy dodać ją do swojego dania, nie trzeba jej rozmrażać. Wystarczy wrzucić do wrzątku lub na patelnię i poddać obróbce termicznej.

Warto pamiętać o doprawieniu brukselki – lubi być gorzkawa i powodować wzdęcia. Ale i na to jest sposób – majeranek, koperek, kminek, zioła prowansalskie i imbir pomogą zniwelować wzdęcia. Z kolei odrobina cynamonu lub gałki muszkatołowej dodana podczas gotowania zneutralizuje zbyt wyrazisty smak.

Kategorie:
Warzywa

Comments are closed.