Jak mrozić szpinak? Mrożenie szpinaku krok po kroku (poradnik)

  • dodał 11 grudnia 2021
  • Polubień!
Jak mrozić szpinak

Któż nie lubi pysznego szpinaku, uzupełnionego czosnkiem i serem.

Mrożenie szpinaku to świetny pomysł, by zachować jego świeżość na długi czas na chłodne zimowe dni.

Chcesz się dowiedzieć, jak mrozić szpinak, by zachował swoją świeżość i sprężystość na długie dni? Sprawdź koniecznie ten rzeczowy wpis na temat mrożenia.

Dowiedz się, jak mrozić szpinak, by był świeży na długi czas i abyś zawsze miała go pod ręką, gdy przyjdzie czas na gotowanie obiadu lub przygotowanie przekąsek na rodzinną imprezę.

Przygotowanie szpinaku do mrożenia

Szpinak to zielone warzywo jednoroczne, które świetnie nadaje się na dodatek do drugiego dania. Można go spożywać na surowo lub lekko sparzyć.

Świeże liście szpinaku
Świeże liście szpinaku

Na surowo szpinak świetnie też wypada jako główny składnik sałatek, na przykład z kurczakiem w ziołach lub z serem feta. Szpinak możesz też zblendować i przyrządzić przepyszną zupę lub upiec w cieście francuskim. Zastosowań kuchennych jest naprawdę dużo.

Ludzie cenią go za niezbyt intensywny smak oraz mnogość składników odżywczych i witamin.

Zanim zdecydujesz się na zamrożenie świeżego szpinaku, wybierz najpierw te najładniejsze listki. Jeśli Twój szpinak już przed mrożeniem będzie dawać oznaki zepsucia (czarne plamy na liściach, lekko podgnite brzegi) – po wyjęciu jej za kilka miesięcy z zamrażarki będzie tylko gorzej. Zrób generalną selekcję i odrzuć wszystkie pojedyncze sztuki, które straciły na swojej świeżości.

Do mrożenia wybieraj zawsze świeże i nieskazitelne liście.

W celu przygotowania szpinaku do mrożenia koniecznie dobrze go umyj i następnie bardzo dokładnie osusz (może być przy pomocy ręcznika papierowego lub na cedzaku). Następnie przesyp do woreczka strunowego lub specjalnego pojemnika na mrożonki.

Liście szpinaku trzeba bardzo dokładnie umyć przed zamrożeniem

Pozbądź się wszystkich nieczystości i brudu, który po zamrożeniu zlepi się z liśćmi i uniemożliwi jego usunięcie. W efekcie zjesz go w trakcie posiłku.

Umyty szpinak gotowy do mrożenia

Dlatego musisz dokładnie umyć szpinak przed mrożeniem.

Jeśli zależy Ci na tym, by liście się ze sobą nie posklejały i zachowały swój pierwotny kształt, umieść je na płaskiej tacce pojedynczo, a dopiero po wstępnym zamarznięciu przesyp je do woreczka.

Im bardziej suchy szpinak, tym mniejsza szansa, że pojedyncze liście się ze sobą posklejają i będzie je ciężko wyciągać partiami z zamrażarki.

Jak prawidłowo mrozić szpinak

Idealnie byłoby, zanim włożysz liście szpinaku do zamrażarki, żeby je na kilka godzin schłodzić w lodówce. Uzyskasz lepszy efekt i szpinak zachowa świeżość na dłużej.

Pamietaj też, by przed mrożeniem starannie wysuszyć szpinak i wyłożyć go na ręczniku papierowym. Im mniej wody i wilgoci zostanie na liściach, tym lepszy smak uzyskasz po rozmrożeniu. Mrożenie szpinaku to dość łatwy proces. Staraj się, by liście były jak najbardziej suche przed włożeniem do zamrażarki. Wtedy możesz zamrozić szpinak najbardziej skutecznie i unikniesz niemiłych niespodzianek.

Mrożenie szpinaku po zbiorach

Gdy już schłodziłaś zawartość, możesz włożyć spakowane liście do zamrażarki. Niektóre zamrażarki mają pojemniki oznaczone jako Fast Freeze – w tych miejscach produkty zamrożą się najszybciej. Jeśli akurat masz w nich miejsce, najlepiej wstawić szpinak właśnie tam.

Najważniejsza sprawa…

Jeśli szpinak Ci się rozmrozi (np. przez brak prądu lub awarię sprzętu) nie wolno mrozić go ponownie! Dotyczy się to wszystkich mrożonych owoców czy warzyw. Musisz go od razu wykorzystać lub ugotować maksymalnie na drugi dzień po rozmrożeniu.

Rozmrażanie liści szpinaku

Jeśli odpowiednio przygotowałaś szpinak do mrożenia, następnie prawidłowo go zamroziłaś, możesz go przechowywać nawet 12 miesięcy.

Będzie dobrze, jeśli wykorzystasz ją w tym czasie, jednak sam trzymam żywność w zamrażarce dużo dłużej, która wciąż bez problemów nadaje się do spożycia. Wszystko zależy od kondycji warzyw przed zamrożeniem oraz stałych warunków mrożenia.

Ludzie często zapominają, że proces rozmrażania jest nie raz ważniejszy niż proces zamrażania. Czasem możesz zepsuć efekt przechowywania szpinaku przez niewłaściwe jego rozmrożenie. Dlatego sprawdź, jak zrobić to prawidłowo.

Szpinak jest bardzo delikatny w rozmrażaniu.

Mrożenie szpinaku a jego rozmrażanie

Jeśli chcesz go spożyć w sałatce lub generalnie w formie surowej – rozmrażaj go bardzo długo, najlepiej w lodówce. Gdy nastawisz go na działanie zbyt wysokiej temperatury, szybko straci swoją chrupkość i stanie się miękki i nieprzyjemny w jedzeniu.

Jeśli chcesz go upiec lub ugotować, możesz wrzucić mrożony szpinak bezpośrednio na patelnię lub do garnka. Nie ma wobec tego przeciwskazań. Po prostu szpinak bardzo szybko zrobi się miękki.

Na koniec pamiętaj, że nie zaleca się rozmrażania szpinaku w kuchence mikrofalowej! Straci większość swoich witam i bardzo zmięknie, tracąc przez to zupełnie swoją konsystencję.

Kategorie:
Warzywa

Dodaj komentarz