Jak mrozić i rozmrażać buraki? Sposoby na mrożenie buraków

Buraki to pyszny dodatek do zup i mięsa. Ale gotują się długo, a przy obieraniu mocno brudzą. Dlatego zwykle nie serwujemy ich zbyt często. Można to jednak łatwo zmienić. Jak? Wystarczy buraki mrozić!

Czy warto mrozić buraki?

Zwykle w sklepach nie ma problemu z dostępnością tego wyjątkowego warzywa. Problem zaczyna się dopiero w naszej kuchni, gdzie najczęściej brakuje nam czasu. A ten w przygotowaniu buraków jest kluczowy – ich obróbka termiczna trwa niestety dość długo.

Dlatego właśnie warto mrozić buraki. Zamiast często szykować małe porcje znacznie lepiej i wygodniej przygotować jedną większą, a potem odpowiednio poporcjować i zamrozić. Dzięki temu szybko wyjmiemy dokładnie tyle buraków, ile potrzebujemy do zupy czy surówki.

Warto pamiętać, że mrożenie zachowuje wszystkie wartości smakowe i odżywcze produktów, więc wyjęte z zamrażarki dalej będą smakować jak świeże. A surowe buraki – nawet jeśli zrobimy ich zapas – mogą nie wytrzymać do momentu użycia. Nawet w chłodnych piwnicach i spiżarkach lubią bowiem kiełkować i się psuć.

Jak mrozić buraki?

Buraki możemy mrozić w bardzo różnej formie. Surowe, gotowane, pieczone, krojone, starte, w formie puree… Tak naprawdę wszystko zależy od tego do czego najczęściej je wykorzystujemy.

Niezależnie od tego którą sposób mrożenia wybierzemy, warto przeprowadzić wstępną selekcję warzyw. Zawsze lepiej wybrać mniejsze egzemplarze oraz te pozbawione charakterystycznych, drobnych korzonków tworzących jakby „brodę”. Są one zwykle twardsze i mniej smaczne.

Zwróćmy również uwagę na to, by warzywa nie były zgniłe, ponacinane czy chore.

Jak mrozić buraki surowe?

Mrożenie surowych buraków to zdecydowanie najszybsza metoda. Ale to również metoda niezbyt estetyczna. Wszystko przez to, że buraki mrożone na surowo tracą kolor w trakcie gotowania już po rozmrożeniu. Jeśli jednak nam to nie przeszkadza, wystarczy kilka chwil by buraki wylądowały w zamrażarce.

Surowe buraki przygotowane do mrożenia trzeba przede wszystkim obrać ze skórki. Ponieważ całe warzywa będą się długo rozmrażać i gotować, zdecydowanie lepie je pokroić. Najlepiej w kostkę lub w plastry.

Kawałki można od razu umieścić w woreczkach lub pudełkach do przechowywania. Uwaga! Nie każdy pojemnik nadaje się do mrożenia! Na szczęście na spodzie lub etykiecie łatwo znajdziemy informację o tym, czy plastik wytrzyma niską temperaturę.

Jeśli nie chcemy, by przygotowane kawałki się posklejały, można mrozić je w dwóch etapach. W pierwszym należy poukładać je na tackach lub deskach tak, by nie stykały się ze sobą i włożyć do zamrażarki na minimum 2 godziny. W drugim etapie wstępnie zamrożone kawałki przesypujemy do finalnych pojemników czy woreczków i poddajemy głębokiemu mrożeniu.

Surowe buraki można również mrozić po starciu na tarce. To metoda przydatna zwłaszcza wtedy, gdy mamy mało miejsca do przechowywania. Wiórki włożone do woreczków dobrze się układają i łatwo dopasować je do wymiarów czy kształtu zamrażarki.

Jak mrozić buraki gotowane?

Jeśli wolimy skrócić czas rozmrażania, można wcześniej buraki ugotować.

Tym razem nie obieramy ich ze skórki, ale myjemy, umieszczamy w garnku i zalewamy wodą. Gotujemy w niskiej temperaturze, by nie straciły koloru – można dodać odrobinę octu.

Kiedy buraki zmiękną, trzeba zdjąć je z ognia, zalać zimną wodą i pozostawić do ostygnięcia.

Kiedy będą już zimne, obieramy je ze skórki i dalej postępujemy jak z surowymi – kroimy lub ścieramy i mrozimy.

Jak mrozić buraki pieczone?

W tej wersji potrzebne będzie naczynie żaroodporne z pokrywką.

Układamy w nim umyte i osuszone buraki, których nie obieramy ze skórki.  Jeśli będą podobnej wielkości, upieką się w równym tempie. Najlepiej piec buraki małe – upieką się najszybciej.

Naczynie przykrywamy, a piekarnik nagrzewamy do 200oC bez termoobiegu. Dajemy warzywom czas – małe powinny być gotowe po ok. 45 minutach, większym może to zająć nawet 1,5 godziny.

Nożem lub widelcem nakłuwamy największy egzemplarz – jeśli jest miękki, pozostałe również będą gotowe.

Upieczone buraki wyjmujemy i studzimy. Gdy będą zimne, obieramy ze skórki, a potem kroimy lub trzemy i umieszczamy w zamrażarce powtarzając kroki z instrukcji dotyczących mrożenia surowych i gotowanych buraków.

Jak mrozić puree z buraków?

Mrożenie buraków w formie puree docenią zwłaszcza młode mamy, które mając niewiele czasu chcą zapewnić pociechom jak najzdrowsze rozszerzanie diety.

W tej formie najlepiej mrozić buraki wcześniej ugotowane. Wrzucamy więc umyte, ale nie obrane buraki do wody, gotujemy na wolnym ogniu do miękkości, wyjmujemy, studzimy i mielimy w blenderze.

Gotowe puree wkładamy do woreczków lub pojemników i umieszczamy w zamrażarce.

Jak rozmrażać buraki?

Jeśli chcemy rozmrozić buraki, najlepiej dzień wcześniej przełożyć je z zamrażarki do lodówki.

Można też rozmrażać je w temperaturze pokojowej.

Surowe buraki po rozmrożeniu wymagają dalszej obróbki cieplnej. Pieczone lub gotowane dorzucamy do dania na samym końcu. Mrożone buraki gotują się bowiem znacznie szybciej, niż surowe.

Starte buraki możemy dodawać do zupy lub dodać do placków warzywnych. Te w kawałkach świetnie sprawdzą się jako dodatek do barszczu czy past na kanapki.

Jednak niezależnie od sposobu mrożenia buraki najlepiej zużyć w ciągu 2-3 miesięcy.

Kategorie:
Jedzenie · Warzywa

Comments are closed.