Jak mrozić marchew? Mrożenie i blanszowanie marchewki (poradnik)

  • dodał 11 grudnia 2020
  • Polubień!
Jak mrozić marchew

Mrożenie marchewki od A do Z.

Chcesz się dowiedzieć, jak mrozić marchew, by zachowała swoją świeżość i nadawała się do spożycia przez bardzo długi czas? Sprawdź koniecznie tę krótką instrukcję.

Marchewka to chyba jedno z najbardziej popularnych warzyw na polskim stole. Dodaje się ją praktycznie do każdej zupy, można zjadać na surowo, ugotować, zetrzeć, pokroić na plasterki i tak dalej. Zastosowań jest mnóstwo.

Sprawdź koniecznie jak mrozić marchew, by była świeża na długi czas i abyś zawsze miała ją pod ręką, gdy przyjdzie czas na gotowanie obiadu czy przygotowanie smacznego podwieczorku.

Być może chcesz sobie zrobić pyszny marchewkowy sok w zimny, jesienny wieczór? Z mrożonymi marchewkami pod ręką możesz to zrobić.

Przygotowanie marchewki do mrożenia

Marchew to warzywo, z dodatkiem którego przyrządzisz przepyszne zupy, desery czy dania główne. Z resztą marchew chyba najbardziej popularna jest w formie ugotowanej, pływająca w niedzielnym rosole lub surowa, starta z jabłkiem, jako dodatek do drugiego dania. Bardzo często pojawia się też zasmażana z groszkiem, pokrojona w drobną kostkę.

Marchewkę śmiało można też jeść na surowo.

Zanim zdecydujesz się na zamrożenie marchwi, wybierz najpierw najładniejsze i najbardziej świeże warzywo. Jeśli Twoja marchewka już przed mrożeniem będzie dawać oznaki zepsucia – po wyjęciu jej za kilka miesięcy z zamrażarki będzie tylko gorzej.

Mrożenie tylko spowalnia proces psucia się, a nie zatrzymuje go całkowicie. Zrób generalną selekcję i wybierz w sklepie tylko te egzemplarze, które mają ładny, pełny kolor i nie mają widocznych przebarwień.

Do mrożenia wybieraj zawsze świeże i nieskazitelne egzemplarze.

W celu przygotowania marchewki do mrożenia koniecznie dobrze ją umyj i następnie bardzo dokładnie osusz (może być przy pomocy ręcznika papierowego lub na cedzaku). Dobrze będzie, jeśli przed mrożeniem obierzesz ją ze skórki. Skórka marchewki jest bardzo cienka i w młodych marchewkach praktycznie w niczym nie przeszkadza.

Jednak w starszych, bardziej dojrzałych sztukach skórka jest nieprzyjemna w jedzeniu i zazwyczaj trzeba ją wypluć. Jeśli chcesz zrobić z nią coś więcej, niż tylko ugotować w zupie, to najlepiej ją obrać.

Gdy już pozbędziesz się skórki, odetnij też koniec, gdzie znajdowała się zielona część warzywa.

Obcięte, obrane marchewki

Z racji swoich niewielkich rozmiarów, marchewkę można mrozić w całości.

Jednak dużo bardziej praktycznie będzie ją pokroić na plastry.

Jeśli chcesz przyrządzić placki z marchewki lub też użyć jej w postaci dodatku (np. z tartym jabłkiem) marchewkę możesz od razu zetrzeć na tarce i mrozić w bardzo drobnej postaci.

W jakiejkolwiek formie będziesz ją mrozić, możesz teraz przesypać ją do woreczka struninowego lub specjalnego pojemnika na mrożonki.

Blanszowanie marchewki

Marchewkę przed mrożeniem możesz wcześniej zblanszować – wystarczy 10-minutowa kąpiel w osolonym wrzątku, a potem solidne suszenie na papierowych ręcznikach, które szybko pomogą pozbyć się wilgoci.

Blanszowanie to również idealne rozwiązanie dla osób z ograniczonym miejscem do przechowywania – podczas blanszowania marchewki robią się odrobinę mniejsze, co pozwala zaoszczędzić nieco przestrzeni.

Blanszowanie marchewki to krok opcjonalny. Nie musisz tego robić, możesz wstawić zwykłą, surową marchewkę.

Jak prawidłowo mrozić marchew

Idealnie byłoby, zanim włożysz marchewkę do zamrażarki, żeby ją na kilka godzin schłodzić w lodówce. Uzyskasz lepszy efekt i zachowa on swoją świeżość na dłużej.

Pamietaj też, by przed mrożeniem starannie wysuszyć uzyskane plasterki czy wiórki, wykładając je na ręcznik papierowy. Im bardziej sucha marchew przed mrożeniem, tym lepszy smak po rozmrożeniu.

Zauważ, że niektóre zamrażarki mają pojemniki oznaczone Fast Freeze – w tych miejscach produkty zamrożą się najszybciej.

Najważniejsza sprawa…

Jeśli marchewka ulegnie rozmrożeniu (np. przez brak prądu lub awarię sprzętu) nie wolno mrozić jej ponownie! Dotyczy się to wszystkich mrożonych owoców czy warzyw. Musisz ją od razu wykorzystać lub, niestety, wyrzucić.

Rozmrażanie marchewki, na co zwrócić uwagę

Jeśli odpowiednio przygotowałaś marchewkę do mrożenia, następnie prawidłowo ją zamroziłaś, możesz ją przechowywać nawet przez 12 miesięcy.

Będzie dobrze, jeśli wykorzystasz ją w tym czasie, jednak sam trzymam żywność w zamrażarce dużo dłużej i wciąż bez problemów nadaje się do spożycia.

Zanim ugotujesz lub usmażysz marchewkę, w niektórych przypadkach warto ją rozmrozić. O ile przy gotowaniu marchew rozmrozi się samoczynnie i możesz wrzucać bezpośrednio do wrzątku, o tyle do smażenia wypada ją rozmrozić wcześniej.

Jest to dość istotne, by przy rozmrażaniu nie zepsuć efektu. 

Osobiście polecam rozmrażanie powolne, w temperaturze pokojowej lub w lodówce. Jednak najważniejszą kwestią jest to, na co chcesz przeznaczyć marchew po rozmrożeniu. Jeśli chcesz z niej zrobić zupę – możesz od razu wsypać mrożonkę do wrzątku i dodać resztę warzyw. Możesz nawet mieszać warzywa świeże z mrożonymi. Wszystko i tak wymiesza się w jednym garnku i przeniknie smakami.

Na koniec pamiętaj, że nie zaleca się rozmrażania marchewki w kuchence mikrofalowej! Straci większość swoich witam i bardzo zmięknie.

Kategorie:
Warzywa

Dodaj komentarz