Jak mrozić kopytka? Idealne mrożenie i rozmrażanie kopytek

Kopytka, pierogi i kluski śląskie to dla wielu z nas potrawy z dzieciństwa. W dorosłym życiu coraz rzadziej mamy czas na ich robienie. Podpowiadaliśmy już jak mrozić pierogi, dziś zdradzimy jak mrozić i rozmrażać kopytka.

Zjada się je szybo, ale robi dość długo. Kopytka to potrawa bardzo uniwersalna – delikatna i kremowa w smaku, dzięki różnym dodatkom może za każdym razem nabierać innego charakteru. Kopytka to idealne danie na szybki obiad. A mrożenie kopytek to idealna metoda na jego szybkie przygotowanie.

Czy kopytka można mrozić?

Ale od początku – podobnie jak inne potrawy mączne i właściwie większość produktów, kopytka można z powodzeniem mrozić. Dzięki temu oszczędzimy sporo czasu i w kilka chwil będziemy mogli cieszyć się sycącym i smacznym posiłkiem.

Dlatego kiedy znajdziemy czas na przyrządzenie kopytek, warto od razu zrobić ich więcej i mrozić. Spokojnie – odpowiednio mrożone kopytka nie stracą swojej konsystencji i walorów smakowych.

Więcej problemów może przysporzyć rozmrażanie – źle przygotowane lub źle zamrożone kopytka mogą zamienić się w bezkształtną masę albo siną breję. Ale dzięki kilku prostym trickom rozmrożone kopytka będą nie tylko smaczne, ale też apetyczne.

Jak mrozić kopytka?

Sposoby na mrożenie kopytek są dwa i każdy ma sporo zwolenników.

Sposób pierwszy – mrożenie kopytek surowych

Czyli coś idealnego dla wszystkich zabieganych, ale ceniących domowe smaki. Ten sposób jest zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy. Po zrobieniu kopytek po prostu zostawiamy je do delikatnego obeschnięcia i mrozimy.

Zanim kopytka trafią do docelowego woreczka lub pojemnika, konieczne jest ich staranne rozłożenie na desce lub talerzu podsypanym mąką.

Bardzo ważne jest, by przygotowane do mrożenie kopytka nie stykały się ze sobą – jeśli się skleją, nie będzie już ratunku. Po ugotowaniu zamiast zgrabnych kawałków otrzymamy bliżej nieokreślony, nieapetyczny kształt.

Dlatego zdecydowanie warto poświęcić chwilę i zadbać o odpowiednie rozłożenie kopytek. Tak przygotowane danie wkładamy na kilka godzin do zamrażarki, a kiedy kopytka zamarzną, dzielimy je na porcje i przekładamy do woreczków lub pudełek.

Każdy pojemnik warto opisać – informacja o zawartości, dacie przygotowania czy dacie spożycia jest szczególnie ważna, gdy mrozimy dużo i często.

Sposób drugi – mrożenie podgotowanych kopytek

Drugi sposób jest nieco bardziej czasochłonny, bo oprócz przygotowania samych kopytek i ich mrożenia, obejmuje również czas na obgotowanie i wystygnięcie. Nigdy nie wkładamy do lodówki czy zamrażarki ciepłego jedzenia.

Wybierając ten sposób trzeba pamiętać, że kopytka powinny znaleźć się we wrątku jedynie na chwilę – maksymalnie 2 minuty. Potem warto wrzucić je do miski zanurzonej w zimnej wodzie z dodatkiem kostek lodu. To hartowanie – podobnie do blanszowania stosowanego w przypadku mrożenia warzyw – ma sprawić, że w trakcie właściwego gotowania kopytka się nie rozpadną.

Podgotowane kopytka zostawiamy do całkowitego wystygnięcia. Następnie polewamy olejem i mieszamy, by dokładnie pokrył wszystkie kawałki.

Z tak przygotowanymi kopytkami postępujemy jak z tymi mrożonymi na surowo – rozkładamy na deskach lub talerzach, wstępnie mrozimy, a potem porcjujemy i umieszczamy w docelowych pojemnikach.

Jak rozmrozić kopytka?

Zamrożone kopytka powinniśmy zjeść w ciągu kilku miesięcy.

Gdy nadejdzie czas na ich spożycie, można wcześniej przełożyć je do lodówki (wyjście polecane w przypadku kopytek obgotowanych) albo zamrożone wrzucić bezpośrednio do osolonego wrzątku. Zwykle wystarczą 1-2 minuty, by kopytka były gotowe.

Gotując zamrożone kopytka warto pamiętać o tym, żeby nie umieszczać ich w garnku zbyt dużo – obniży to temperaturę wody i wydłuży czas przygotowania potrawy.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.