Jak mrozić kopytka? Idealne mrożenie i rozmrażanie kopytek

Kopytka, pierogi i kluski śląskie to dla wielu z nas potrawy z dzieciństwa. W dorosłym życiu coraz rzadziej mamy czas na ich robienie. Podpowiadaliśmy już jak mrozić pierogi, dziś zdradzimy jak mrozić i rozmrażać kopytka.

Zjada się je szybo, ale robi dość długo. Kopytka to potrawa bardzo uniwersalna – delikatna i kremowa w smaku, dzięki różnym dodatkom może za każdym razem nabierać innego charakteru. Kopytka to idealne danie na szybki obiad. A mrożenie kopytek to idealna metoda na jego szybkie przygotowanie.

Czy kopytka można mrozić?

Ale od początku – podobnie jak inne potrawy mączne i właściwie większość produktów, kopytka można z powodzeniem mrozić. Dzięki temu oszczędzimy sporo czasu i w kilka chwil będziemy mogli cieszyć się sycącym i smacznym posiłkiem.

Dlatego kiedy znajdziemy czas na przyrządzenie kopytek, warto od razu zrobić ich więcej i mrozić. Spokojnie – odpowiednio mrożone kopytka nie stracą swojej konsystencji i walorów smakowych.

Więcej problemów może przysporzyć rozmrażanie – źle przygotowane lub źle zamrożone kopytka mogą zamienić się w bezkształtną masę albo siną breję. Ale dzięki kilku prostym trickom rozmrożone kopytka będą nie tylko smaczne, ale też apetyczne.

Jak mrozić kopytka?

Sposoby na mrożenie kopytek są dwa i każdy ma sporo zwolenników.

Sposób pierwszy – mrożenie kopytek surowych

Czyli coś idealnego dla wszystkich zabieganych, ale ceniących domowe smaki. Ten sposób jest zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy. Po zrobieniu kopytek po prostu zostawiamy je do delikatnego obeschnięcia i mrozimy.

Zanim kopytka trafią do docelowego woreczka lub pojemnika, konieczne jest ich staranne rozłożenie na desce lub talerzu podsypanym mąką. Podobnie postępujemy z frytkami przed mrożeniem.

Bardzo ważne jest, by przygotowane do mrożenie kopytka nie stykały się ze sobą – jeśli się skleją, nie będzie już ratunku. Po ugotowaniu zamiast zgrabnych kawałków otrzymamy bliżej nieokreślony, nieapetyczny kształt.

Dlatego zdecydowanie warto poświęcić chwilę i zadbać o odpowiednie rozłożenie kopytek. Tak przygotowane danie wkładamy na kilka godzin do zamrażarki, a kiedy kopytka zamarzną, dzielimy je na porcje i przekładamy do woreczków lub pudełek.

Każdy pojemnik warto opisać – informacja o zawartości, dacie przygotowania czy dacie spożycia jest szczególnie ważna, gdy mrozimy dużo i często.

Sposób drugi – mrożenie podgotowanych kopytek

Drugi sposób jest nieco bardziej czasochłonny, bo oprócz przygotowania samych kopytek i ich mrożenia, obejmuje również czas na obgotowanie i wystygnięcie. Nigdy nie wkładamy do lodówki czy zamrażarki ciepłego jedzenia.

Wybierając ten sposób trzeba pamiętać, że kopytka powinny znaleźć się we wrątku jedynie na chwilę – maksymalnie 2 minuty. Potem warto wrzucić je do miski zanurzonej w zimnej wodzie z dodatkiem kostek lodu. To hartowanie – podobnie do blanszowania stosowanego w przypadku mrożenia warzyw – ma sprawić, że w trakcie właściwego gotowania kopytka się nie rozpadną.

Podgotowane kopytka zostawiamy do całkowitego wystygnięcia. Następnie polewamy olejem i mieszamy, by dokładnie pokrył wszystkie kawałki.

Z tak przygotowanymi kopytkami postępujemy jak z tymi mrożonymi na surowo – rozkładamy na deskach lub talerzach, wstępnie mrozimy, a potem porcjujemy i umieszczamy w docelowych pojemnikach.

Jak rozmrozić kopytka?

Zamrożone kopytka powinniśmy zjeść w ciągu kilku miesięcy.

Gdy nadejdzie czas na ich spożycie, można wcześniej przełożyć je do lodówki (wyjście polecane w przypadku kopytek obgotowanych) albo zamrożone wrzucić bezpośrednio do osolonego wrzątku. Zwykle wystarczą 1-2 minuty, by kopytka były gotowe.

Gotując zamrożone kopytka warto pamiętać o tym, żeby nie umieszczać ich w garnku zbyt dużo – obniży to temperaturę wody i wydłuży czas przygotowania potrawy.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.