Jak przechowywać chleb? Poznaj najlepsze sposoby

Niewiele rzeczy smakuje na śniadanie lepiej, niż świeży, chrupiący chleb z ulubionymi dodatkami. Jednak w praktyce nie mamy czasu na pójście do piekarni po jeszcze ciepłe pieczywo i kupujemy je nieco na zapas. A to niestety sprzyja utracie jego wyjątkowych cech. Jak przechowywać chleb, by dłużej pozostał świeży? Zobacz nasze sprawdzone porady na to, jak przechowywać pieczywo!

Chleb chlebowi nierówny

Kiedy mówimy „chleb”, w naszej głowie jako pierwszy pojawia się zwykle obraz pszennego bochenka o złocistej barwie.

Nic dziwnego – przez długi czas był to jedyny, powszechnie dostępny rodzaj chleba. Ale z czasem na sklepowych półkach zagościły inne, bardziej „wyszukane” i zdecydowanie zdrowsze opcje.

Czy każdy bochenek pieczywa powinno przechowywać się w ten sam sposób? Zdecydowanie nie. Zobacz jak przechowywać chleb w zależności od składników użytych do jego upieczenia.

Czy przechowywanie pieczywa ma sens?

Skoro pieczywo jest dziś tak łatwo dostępne, czy warto dłużej przechowywać chleb? Oczywiście że tak! Pieczywo kupione i przechowane w domu nawet przez kilka dni może wciąż cieszyć swoim smakiem.

Na szczęście istnieje sporo różnych opcji na przechowanie pieczywa. Niezależnie od tego, czy najczęściej kupujemy bułki, chleb na naturalnym zakwasie, czy wolimy bochenki wypiekane w domu, możemy dłużej zachować ich świeżość i cieszyć się smacznymi wypiekami nawet do 10 dni.

Sprawdźcie jak przechowywać chleb na zakwasie, chleb pszenny czy tostowy.

Chleb na zakwasie i wyroby z mąki żytniej

Chleby pełnoziarniste, wypiekane według tradycyjnych receptur i na naturalnym zakwasie są nie tylko dużo zdrowsze niż pieczywo pszenne. Wyroby z mąki żytniej, za sprawą naturalnego składu, zdecydowanie najdłużej zachowują swoją świeżość.

Odpowiednie warunku w połączeniu z brakiem sztucznych konserwantów sprawiają, że wyroby z mąki żytniej czy razowej, a także chleb na zakwasie pozostają świeże nawet 10 dni po zakupie czy upieczeniu w domu.

Chleby pszenne

Te najczęściej kupowane, jasne bochenki pieczone na drożdżach i z wykorzystaniem z mąki pszennej, szybciej tracą swoje właściwości niż te pieczone na zakwasie. Ich skórka twardnieje, a miąższ robi się gumowaty nawet w ciągu 1-2 dni.

Często to właśnie pszenne wypieki sprzedawane są w popularnych dyskontach jako pieczone na miejscu. W zdecydowanej większości są jednak wypiekane z ciasta głęboko mrożonego, które – ze względu na obecność konserwantów i sztucznych utrwalaczy – w niczym nie przypomina naturalnego wyrobu z piekarni.

Chleb tostowy

Chleb tostowy to pieczywo o wyjątkowym kształcie i właściwościach. W jego przypadku najczęstszym problemem nie jest wysychanie, tylko pleśnienie, bo pieczywo tostowe jako jedno z niewielu przechowujemy w folii.

Ze względu na specyficzną, idealną do zapiekania strukturę, przechowywanie chleba tostowego nieco różni się od przechowywania pozostałych rodzajów pieczywa – lubi on bowiem nieco niższą temperaturę. Więcej opowiemy o tym w dalszej części artykułu.

Chleb pieczony w domu

Najprostsze przepisy pomogą każdemu upiec prosty chleb na drożdżach i to zarówno na drożdżach świeżych, jak i na drożdżach suszonych. Mimo różnic w składzie, domowy chleb przechowujemy dokładnie tak samo, jak ten kupiony w piekarni.

Kluczowe jest to, by domowe pieczywo znajdowało się w temperaturze pokojowej i miało zapewnioną odpowiednią ilość wilgoci.

Sekrety przechowywania pieczywa

To właśnie wilgoć i różnica temperatur, a właściwie ich unikanie, jest z jednym z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać w przypadku wydłużania świeżości chleba. Jak przechowywać chleb, by dłużej był smaczny i świeży?

Wszystkie rodzaje naturalnego chleba oprócz pieczywa tostowego najdłużej zachowają swoją świeżość w temperaturze pokojowej – najlepiej między 18 a 22 stopniami Celsjusza.

Przechowywanie w niższej temperaturze sprawi, że chleb szybko pleśnieje, w wyższej wysycha i robi się czerstwy.

Chleb tostowy to jedyny rodzaj pieczywa, który dłużej zachowuje swoje właściwości w niższej temperaturze, oscylującej w okolicach 0 stopni.

Dlatego też radzimy, by przechowywać chleb tostowy w lodówce – w specjalnej szufladzie lub na półce najbardziej oddalonej od zamrażalnika. Dzięki temu dłużej zachowa dobry smak i świeżość.

Przechowywanie chleba w chlebaku

Chleb przyniesiony ze sklepu w foliowej reklamówce albo papierowej torbie lepiej jak najszybciej wyjąć. Zwłaszcza, jeśli kupiliśmy jeszcze ciepły bochenek bardzo ważne jest to, by nie zamykać folii. W przeciwnym razie chleb się zaparzy i będzie po prostu niedobry.

Teoretycznie chleb możemy przechowywać po prostu na kuchennym blacie, jednak w praktyce znacznie lepszym miejscem do tego jest chlebak.

Chlebak to nic innego niż specjalny pojemnik, który pozwala zapewnić optymalne warunki do przechowywania pieczywa. Ale skoro dostępnych jest tyle opcji, to jak wybrać najlepszy chlebak?

Rodzaje chlebaków

Chlebaki drewniane

W sklepach można kupić chlebaki wykonane z różnych materiałów. Te najbardziej popularne i stosowane od wieków to chlebaki drewniane. Od niedawna dołączył do nich również chlebaki bambusowe.

I to właśnie w takich chlebakach najlepiej trzymać chleb czy bułki, by dłużej zachował się ich dobry smak. Drewno i bambus zapewniają naszemu pieczywu idealną temperaturę i wilgotność, zapewniając optymalną cyrkulację powietrza. Dzięki niej opóźnimy proces powstawania pleśni, zachowując jednocześnie chrupkość skórki.

Chlebaki metalowe

Metalowe pojemniki do przechowywania chleba cieszą się sporą popularnością, ponieważ często przybierają designerskie formy i dobrze wyglądają w nowoczesnych wnętrzach.

Choć metal również nie sprzyja powstawaniu wilgoci, ma jedną dość sporą wadę – szybko się nagrzewa. Dlatego ważne jest, by chlebaki wykonane z metalu ustawiać daleko od źródła ciepła. Lepiej oddalić je od kuchenki, a nawet mocno grzejącego kaloryfera i postawić w niezbyt nasłonecznionym miejscu.

Chlebaki ceramiczne i gliniane

Najmniej popularne, choć obecne w wielu sklepach chlebaki ceramiczne i gliniane sprawdzą się równie dobrze jak te drewniane. Przechowywanie pieczywa w chlebaku wykonanym z tak naturalnych materiałów sprawi, że dłużej będziemy cieszyć się jego naturalnym smakiem.

Ani glina ani ceramika w żaden sposób nie reagują z żywnością, nie pochłaniają zapachów ani ich nie dodają. Zapewniają jednak odpowiednią cyrkulację powietrza i stwarzają optymalne warunki do przechowywania zarówno pszennego pieczywa, jak i chleba pieczonego na zakwasie.

Jak dbać o chlebak?

Niezależnie od tego jaki rodzaj chlebaka wybierzemy, najważniejsze jest dbanie o jego czystość. Należy regularnie sprawdzać, czy chleb umieszczony w chlebaku nie pleśnieje i czy nic nie blokuje przepływu powietrza.

Ponieważ nasz pojemnik ma bezpośredni kontakt z jedzeniem, lepiej nie stosować do jego umycia środków chemicznych.

Świetnie sprawdzi się za to woda z odrobiną octu. Taką mieszanką dobrze jest przetrzeć wnętrze chlebaka – wystarczy raz w tygodniu.

Dzięki temu w chlebaku nie będą się gromadzić bakterie sprzyjające psuciu się pieczywa.

Co zamiast chlebaka?

Jeśli mamy mało miejsca w kuchni albo po prostu żaden chlebak nie pasuje nam do wnętrza, szukamy alternatywnych rozwiązań, które ułatwią przechowywanie pieczywa.

Część osób wykorzystuje gotowe miejsca i przechowuje chleb w kuchennej szafce lub specjalnie wyznaczonej szufladzie.

Decydując się na taką formę przechowywania pieczywa musimy pamiętać, że chleb umieszczony w szafce musi mieć jakieś opakowanie.

W czym trzymać chleb w szafce?

Zdecydowanie odradzamy przechowywanie chleba w plastiku i wkładanie go w torebki foliowe, które błyskawicznie sprzyjają powstawaniu pleśni. Lepszym, choć wciąż nie idealnym rozwiązaniem będą torebki wykonane z bardziej naturalnego tworzywa, jakiem jest np. papier. Przechowując chleb w papierowej torbie pamiętajmy jednak o tym, że pieczywo dość szybko wysycha i robi się twarde.

Idealnym rozwiązaniem będzie przechowywanie pieczywa w materiałowych woreczkach, najlepiej wykonanych z lnu lub bawełny.

Najlepsze naturalne tkaniny

Zastosowanie lnu jest bardzo szerokie – lniane ubrania czy lniane worki, kiedyś bardzo popularne, został wyparte przez wszechobecny plastik. Ale właśnie wracają do łask.

Lniane wyroby mają właściwości antybakteryjne, które pozwalają m.in. spowolnić proces wysychania pieczywa, a jednocześnie jest na tyle przewiewny, że nie musimy obawiać się pleśni. Dlatego też woreczki naturalne wykonane z lnu sprawdzą się świetnie i sprawią, że pieczywo będzie mieć odpowiedni dostęp powietrza.

Woreczki lniane stosowane były już przez nasze babcie, zanim popularne stały się chlebaki. Później również nie traciły na popularności, jako świetne uzupełnienie pojemników pozwalające dłużej zachowywać świeżość pieczywa.

Materiałowe woreczki łatwo odświeżyć poprzez pranie, a trzymać w nich można i chleb pszenny i chleb na zakwasie.

Nasze babki dodatkowo skraplały woreczki wodą, by zapewnić lepszą wilgotność i dodatkowo poprawić przechowywanie wypieków.

Uwaga!

Wybierając szafkę czy szufladę przeznaczoną do przechowywania chleba i bułek wybierzmy tę oddaloną od piekarnika czy innego źródła ciepła, by nie przyspieszać wysychania specjałów.

Przechowywanie chleba w lodówce

Czy można trzymać chleb w lodówce? Ogólnie rzecz biorąc – tak. Musimy się jednak liczyć z tym, że chleb trzymany w niskiej temperaturze praktycznie od razu zrobi się gumowaty.

Dzieje się tak ze względu na specyficzne warunki, jakie panują w lodówce. Temperatura znacznie niższa, niż pokojowa w połączeniu z wysoką wilgotnością bardzo źle wpływają na miąższ chleba i sprzyjają jego pleśnieniu.

Jeśli musimy włożyć go do komory chłodziarki użyjmy do tego specjalnej szuflady. Generalnie jednak jedynym rodzajem chleba, który warto przechowywać w lodówce jest chleb tostowy.

Mrożenie chleba

Skoro lepiej nie trzymać chleba w lodówce, to czy można go mrozić? Jak najbardziej. Odpowiednie mrożenie chleba nie wpłynie na jego smak, a jeśli będziemy pamiętać o najważniejszych zasadach dotyczących jego rozmrażania, uzyskamy nawet chrupiącą skórkę.

O czym pamiętać mrożąc chleb?

W trakcie mrożenia chleba obowiązują bardzo proste zasady. Należy pamiętać o tym, że:

  • do zamrażarki powinno tracić jak najświeższe pieczywo. Najlepiej mrozić pieczywo kupione lub upieczone tego samego dnia. Świeży chleb najlepiej zniesie mrożenie i rozmrażanie.
  • mrożony chleb musi być świeży, ale nigdy nie mrozimy ciepłego chleba. Zarówno ten przyniesiony z piekarni jak i ten pieczony w domu musi porządnie ostygnąć.
  • mrożenie to jedyny moment, kiedy przechowujemy chleb w foliowym worku. W tym przypadku nie musimy obawiać się wilgoci, a trudno znaleźć inny materiał, który zabezpieczy chleb przed czynnikami zewnętrznymi.
  • zdecydowanie lepiej mrozić chleb pokrojony, niż w całości. Pozwoli to nie tylko rozmrozić odpowiednią ilość pieczywa, ale także szybciej odmrozić potrzebną jego ilość.

Jak rozmrażać chleb?

Zamrożone pieczywo możemy przechowywać przez okres 3 miesięcy. W tym czasie zachowa on wszystkie swoje właściwości i konsystencję.

Po upływie 3 miesięcy lepiej nie ryzykować i nie jeść przemrożonego chleba.

A jak odpowiednio rozmrażać pieczywo? Najlepiej uzbroić się w nieco cierpliwości i czasu i na noc przełożyć z zamrażalnika do lodówki lub zostawić na dłuższy czas w temperaturze pokojowej.

Jednym z popularnych sposobów jest również włożenie do piekarnika jeszcze zamrożonego chleba. Ta metoda pozwala rozmrozić chleb nieco szybciej niż w ciągu całej nocy.

We wszystkich przypadkach finalnym elementem powinno być podpieczenie chleba w piekarniku. Jeśli rozmrozimy go w lodówce lub na blacie wystarczy 10-15 minut w 175 stopniach Celsjusza i będziemy mogli cieszyć się miękkim chlebem w chrupiącej skórce.

Kiedy przypiekamy chleb całkowicie zamrożony, należy włożyć go do piekarnika na minimum 40 minut.

Nigdy jednak nie należy rozmrażać chleba w mikrofalówce – straci nie tylko dobry smak, ale także konsystencję i formę. Rozmrozimy go może szybciej, ale ale to nie wystarczy, by zachował swoje właściwości.

Jeśli chcesz poznać szczegółowe informacje o tym jak mrozić i rozmrażać pieczywo, zobacz nasze porady zawarte w poprzednim artykule

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.