Jak przechowywać imbir? Sposoby na przechowywanie imbiru

Imbir stosuje się w kuchni całego świata. Smak i aromat tej przyprawy doceniany jest pod każdą szerokością geograficzną. Kiedyś rzadki, dostępny właściwie tylko w suszonej formie, dziś czeka na nas w każdym większym sklepie. I choć nie warto kupować go na zapas, warto wiedzieć jak przechowywać imbir.

Choć imbir po raz pierwszy pojawił się jako środek płatniczy, szybko znalazł swoje zastosowanie w kuchni. Charakterystyczny, silny zapach i palący, a nawet lekko gorzki posmak sprawiają to zasługa i dużej ilości olejków eterycznych.

Młode kłącza zalicza się do warzyw i dodaje jako składnik wielu dań, starsze korzenie suszy się i dodaje samodzielnie, lub stosuje w mieszankach, np. w curry.

Wszystkie twarze imbiru

Jeśli spojrzymy na właściwości imbiru, jego ogromna popularność nie powinna dziwić. Najczęściej używamy go jesienią i zimą, bo świetnie pomaga w walce z infekcjami i przeziębieniem. Herbatki i wywary z imbiru lub z imbirem to sprawdzone domowe sposoby na szybkie i skuteczne rozgrzanie organizmu.

Suszony imbir to doskonały składnik słodkich dań i przekąsek. Marynowany imbir chętnie dodawany jest np. do sushi. A ten surowy pomaga znakomicie wydobyć smak tłustych mięs.

Imbir jest również stosowany jako dodatek do napojów takich jak kawa czy drinki.

Jednak żeby w pełni wykorzystać jego właściwości i smak, warto wiedzieć jak przechowywać imbir i na co zwrócić uwagę kupując korzeń imbiru. Poznaj sprawdzone sposoby na przechowywanie imbiru.

Po pierwsze – selekcja

Kiedy kupujemy świeży imbir, kluczowe jest dokładne sprawdzenie jego wyglądu i budowy. Zdecydowanie lepiej wybierać korzeń o zwartej budowie, bez bocznych przyrostów.

Najlepiej, by korzeń imbiru był jędrny i soczysty, a jego skórka sprężysta. Jeśli skórka się łuszczy, jest sucha lub pomarszczona, imbir wykazuje oznaki starzenia i nie sprawdzi się w długim przechowywaniu, podobnie jak egzemplarze z widocznymi plamami, przebarwieniami czy pleśnią.

Uwaga!

Aby sprawdzić świeżość korzenia imbiru, możemy ułamać jego niewielki kawałek. Jeśli wydzielać się będzie mocny aromat, a w miejscu złamania widoczny będzie sok, imbir idealnie nada się do mrożenia.

Po drugie – odpowiednie przechowywanie

Jak przechowywać świeży imbir? Ze względu na charakterystyczną budowę i dość grubą skórkę, świeży imbir można przechowywać w temperaturze pokojowej. Bez zbędnych zabezpieczeń najlepiej zużyć go w ciągu tygodnia.

Ważne jest, by trzymać świeży imbir w miejscu, w którym będzie zapewniony dostęp powietrza. Zadbajmy jednak, by korzeń nie był wystawiony na promienie słoneczne, które przyspieszają wysychanie i sprawiają, że imbir straci swój smak i zapach.

A może przechowywać imbir w lodówce?

Świeży imbir można z powodzeniem przechowywać po prostu na talerzyku czy w pojemniku, o ile go nie obierzemy. Obrane kawałki trzeba koniecznie włożyć do lodówki.

Najlepiej trzymać w lodówce cały korzeń i odcinać kawałki bezpośrednio przed użyciem. Ten sposób na przechowywanie imbiru najlepiej zadziała, kiedy korzeń owiniemy w papierowy ręcznik i włożymy do woreczka lub pojemnika próżniowego. Dzięki temu jego świeżość przedłuży się nawet do kilku tygodni.

Jak szybko obrać imbir?

Ze względu na specyficzną budowę korzenia imbiru oraz jego liczne krzywizny, obranie tego niezwykłego kłącza może sprawić nieco trudności.

Dlatego polecamy obieranie świeżego imbiru za pomocą… łyżeczki do herbaty. Należy wbić ją korzeń i delikatnie oskrobać fragment, którego chcemy użyć.

Nie warto obierać więcej imbiru niż to potrzebne. Roślina pozbawiona skórki szybko zasycha i nie nadaje się do spożycia.

Jak przechowywać imbir suszony?

Świeży imbir jest zdecydowanie bardziej aromatyczny niż jego mielona i suszona wersja. Jeśli jednak szkoda nam czasu na jego każdorazowe przygotowywanie, spokojnie możemy użyć go w suszonej postaci.

Suszony imbir najlepiej przechowywać w szklanym słoiczku lub szczelnym pojemniku. Wszystko po to, by zachować jego właściwości i aromat.

Należy pamiętać o tym, by nie kupować suszonego imbiru na zapas. Jeśli nie zużyjemy go szybko, najpewniej zwietrzeje i nie da oczekiwanego efektu.

Przechowywanie imbiru mrożonego

Oprócz surowej i suszonej formy, imbir spokojnie można przechowywać w zamrażarce. Sposobów na to jak przechowywać imbir w formie mrożonej jest co najmniej kilka.

Mrożenie imbiru:

– w całości

Najprościej zamrozić całe korzenie imbiru. Wystarczy owinąć je folią aluminiową i włożyć do woreczka strunowego. Dobrze wypuścić z niego jak najwięcej powietrza, dzięki czemu po rozmrożeniu dłużej pozostanie świeży.

– w kawałkach

Mrożąc imbir w całości, przed użyciem konieczne będzie jego rozmrożenie i obranie. Dlatego dużo szybszym sposobem jest mrożenie imbiru w kawałkach.

Przechowywanie imbiru pociętego na plastry to również idealne rozwiązanie, kiedy mamy mało miejsca w zamrażarce.

Świeży imbir trzeba obrać, pokroić na plastry o podobnej grubości, a następnie rozłożyć je na talerzach lub tackach i umieścić w zamrażarce.

Po kilku godzinach wstępnego mrożenia przekładamy imbir do docelowych woreczków lub pojemników.

Imbir przygotowany w ten sposób można przechowywać przez ok. 3 miesiące. W tym czasie możemy cieszyć się przyprawą, która zachowa dokładnie te same walory smakowe, jak świeży korzeń.

– w formie startej

Jeśli imbir najczęściej stosujemy w kuchni jako składnik herbat lub napojów, można przechowywać go w postaci startej lub zmielonej.

Po obraniu świeżego imbiru wystarczy zblendować go lub zetrzeć na tarce. Potem trzeba równomiernie rozprowadzić go na folii aluminiowej i zamrozić.

Gdy przyjmie już formę stałą, łamiemy go na mniejsze kawałki i przekładamy do pojemników, a których docelowo ma być przechowywany.

Szczegółowe informacje o tym jak mrozić i rozmrażać imbir, znajdziecie klikając tutaj

Marynowanie imbiru

Choć nie jest to sposób powszechnie znany i stosowany, spodoba się miłośnikom sushi przygotowywanego w domu. Marynowany imbir to bardzo popularny składnik orientalnych przekąsek, a przy okazji kolejny sposób na to, jak przechowywać imbir.

Kupując imbir z myślą o jego marynowaniu, kierujemy się dokładnie tymi samymi wytycznymi, co w każdym innym przypadku. Zdrowy, soczysty korzeń obieramy ze skórki i kroimy, a następnie wrzucamy do wrzącej wody.

Gotowanie musi być krótkie, by imbir nie stracił swoich właściwości. Następnie wyjmujemy przyprawę z wody i przekładamy do wyparzonych słoiczków.

Zalewamy go miksturą sporządzoną z octu ryżowego, cukru i soli i zostawiamy na 3-4 dni. Po tym czasie nadaje się już do jedzenia i świetnie sprawdzi się do oczyszczenia kubków smakowych między kęsami różnego rodzaju sushi.

Nie wyrzucaj, wykorzystaj!

Jeśli korzeń imbiru wyschnie i nie będziemy mogli lub chcieli go wykorzystać, można go… zasadzić! Wystarczy umieścić korzeń w doniczce z ziemią do kwiatów i regularnie podlewać.

Po kilku tygodniach powinien wypuścić pędy i liście, a roślina stanie się niecodzienną ozdobą domu.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.