Jak mrozić imbir? 3 sposoby na przechowywanie imbiru

Imbir stymuluje procesy trawienne, niweluje uczucie przejedzenia, łagodzi skutki choroby lokomocyjnej. Ale i tak najczęściej stosujemy go, by rozgrzać się w chłodniejsze dni. Jak mrozić imbir? Czy da się go tak przechowywać? Sprawdźcie!

Imbir ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Niegdyś wykorzystywany jako środek płatniczy, dziś kojarzy nam się głównie z sypką przyprawą dodawaną do dań kuchni Dalekiego Wschodu lub wchodzącą w skład mieszanki curry.

Tymczasem również imbir w korzeniu może przydać się w naszej kuchni jako podstawa lub uzupełnienie smaku napojów czy drinków a nawet jako dodający niezwykłego smaku element sałatki.

Świeży imbir jest zdecydowanie bardziej aromatyczny niż jego mielona i suszona wersja. Jeśli jednak szkoda nam czasu na każdorazowe przygotowywanie tego składnika, można po prostu imbir zamrozić.

Dzięki mrożeniu imbir zachowa wszystkie swoje właściwości, a my oszczędzimy sporo czasu.

Jak mrozić imbir?

Każdy, kto choć raz mroził warzywa, grzyby, owoce czy zioła wie, że pierwszym krokiem do mrożenia jest selekcja.

Zanim zaczniemy mrozić imbir, musimy mu się dokładnie przyjrzeć. Oględziny zaczynamy już w sklepie, gdzie sprawdzamy, czy skóra imbiru jest jędrna. Jeśli się łuszczy, jest sucha lub pomarszczona, imbir wykazuje oznaki starzenia i nie sprawdzi się w roli mrożonki.

Podobnie jak egzemplarze z widocznymi plamami, przebarwieniami czy pleśnią – te lepiej zostawić do szybkiego wykorzystania.

Aby sprawdzić świeżość korzenia imbiru, możemy ułamać jego niewielki kawałek. Jeśli wydzielać się będzie mocny aromat, a w miejscu złamania widoczny będzie sok, imbir idealnie nada się do mrożenia.

Jak mrozić imbir w całości

Imbir można mrozić na co najmniej kilka sposobów. Najprostszym jest mrożenie imbiru w kawałku.

Przygotowany do mrożenia korzeń należy zawinąć w folię aluminiową, a następnie włożyć do woreczka strunowego.

Warto pamiętać o usunięciu jak największej ilości powietrza, co przedłuży czas przechowywania imbiru.

Mrożenie imbiru w kawałkach

Jak mrozić imbir w kawałkach? Zaczynamy od dokładnego obrania korzeni. Można to zrobić:

– za pomocą łyżki, którą delikatnie zdrapujemy wierzchnią część skórki. Warto uważać, by nie zdrapać najbardziej obfitej w wartości odżywcze miazgi

– za pomocą noża. W ten sposób najlepiej obierać niedojrzałe korzenie, których nie da się obrać łyżką. Ważne, by nóż był bardzo ostry i czysty.

– za pomocą metalowej myki. Bardzo ważne jest, by była nowa i nie miała resztek innych substancji czy potraw. Przed obieraniem z użyciem myjki korzeń zanurzamy na ok. 5 minut w zimnej wodzie. Po tym czasie wyjmujemy go i przez 15-20 minut czyścimy.

Gdy skórka zostanie już zdjęta z imbiru kroimy go na dość cienkie plastry lub słupki. Następnie rozkładamy je na deskach, talerzach czy tacach i umieszczamy w zamrażarce na ok 2 godziny.

Po zakończeniu wstępnego mrożenia przekładamy specjał do woreczków lub pudełek, w którym chcemy go dłużej przechowywać.

Mrożenie tartego imbiru

Jeśli imbir najczęściej wykorzystujemy do robienia herbat czy napojów, można go zamrozić również w formie tartej.

Obrane korzenie mielimy w blenderze lub ścieramy na tarce. Następnie rozkładamy dość cienką (maks. 1 cm) warstwę na folii spożywczej i umieszczamy go w zamrażarce.

Po wstępnym zamarznięciu łamiemy imbirową papkę na mniejsze kawałki i umieszczamy w pojemnikach lub słoikach, które wkładamy do zamrażarki.

Jak rozmrażać imbir?

Zamrożony imbir można bezpiecznie przechowywać ok 3 miesiące. Po tym czasie najlepiej go zużyć.

Przed użyciem mrożonego imbiru musi on całkowicie się rozmrozić. W tym celu wyjmujemy go z zamrażarki i umieszczamy na kilka godzin w temperaturze pokojowej.

Można też przyspieszyć rozmrażanie umieszczając zmrożony imbir w naczyniu z ciepłą wodą. Powinien być gotowy do użycia po ok 15-20 minutach.

Raz rozmrożonego imbiru nie można już mrozić ponownie! Jego spożycie może być przyczyną problemów żołądkowych.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.