Jak przechowywać koperek? Sprawdź cztery sprawdzone sposoby

jak przechowywać koperek

Choć koperek dostępny jest w sklepach cały rok, tylko ten dostępny w sezonie jest źródłem wapnia, żelaza, fosforu, witaminy A, D, E, K, B1, B2, B6, B12, H i witaminy C. Dlatego warto wykorzystać świeży koper i dowiedzieć się jak przechowywać koperek, żeby przedłużyć jego przydatność do spożycia.

Mały, a warty uwagi

Choć jest mały i niepozorny, świetnie wzbogaca smak wielu potraw. Sos koperkowy to idealny dodatek do mięs, a młode ziemniaczki posypane koperkiem to prawdziwy wiosenny rarytas. Niestety koperek szybko więdnie i trudno zachować jego świeżość. Na szczęście jest kilka sposobów na to jak przechowywać koperek.

Zanim zabierzesz do domu

Zanim umieścimy koperek w wybranym miejscu i formie, przyjrzyjmy mu się już na etapie zakupu.

Szukając świeżego koperku zwracajmy uwagę na jego kolor i kondycję. Pożółkłe, zwiędłe gałązki trudno będzie długo przechowywać.

świeży koperek, gałązki kopru

W sklepach koperek często pozbawiony jest korzeni, a obcięta natka zawinięta jest w folię. Choć jest to odpowiednie zabezpieczenie na czas transportu, po przyjściu do domu trzeba ją jak najszybciej zdjąć, by koperek dłużej pozostał świeży.

Przechowywanie w wodzie

Jeśli mamy pewność, że zużyjemy koperek w ciągu 2-3 dni, wystarczy włożyć go do szklanki lub słoiczka z wodą.

Ważne jest, by wody nie było zbyt dużo i by żadne liście nie były w niej zanurzone. Dla lepszego efektu warto obciąć końcówki łodyg, a całość umieścić w lodówce.

Tak przechowywany koperek nie może być mokry – wysoka wilgotność panująca w lodówce w połączeniu z mokrymi roślinami może szybko doprowadzić do psucia.

Przechowywanie w słoiku

Innym sposobem przechowywania koperku jest umieszczenie go w czystych i suchych, małych słoikach.

świeży koperek na desce do krojenia

Nie trzeba niczego do nich dodawać ani wsypywać – wystarczy, że zarówno koperek jak i słoik będą suche. Po odcięciu grubszych łodyżek, umyciu i dokładnym osuszeniu gałązek umieszczamy koperek świeży w docelowym pojemniku, zamykamy zakrętkę i trzymamy w lodówce.

Tak przechowywany koperek zachowa smak i aromat nawet przez okres dwóch tygodni.

Koper solony

Modyfikacją powyższego sposobu przechowywania jest koper solony, czyli również przechowywany w małych słoikach, ale z dodatkiem sporej ilości soli. Sól doskonale konserwuje koperek, przedłużając jego przydatność do spożycia nawet do roku czasu.

Podstawą zrobienia solonego kopru jest suchy słoik. Do słoiczka wsypujemy najpierw soli, warstwa powinna mieć około 5 mm grubości. Następnie dość ciasno układamy warstwę koperku, wcześniej umytego, osuszonego i drobno pokrojonego. Umieszczamy kolejne warstwy soli i kopru na przemian, pamiętając o tym, by na ostatnią warstwą na górze była sól.

Koper solony przechowujemy w lodówce, pamiętając o tym, by dodawać go do niezbyt słonych potraw lub dosalać je później.

suszony koperek na łyżce, świeży koperek

Mrożony koper

Podobnie jak większość ziół również koper można mrozić. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na to jak przechować koperek, oczywiście oprócz suszenia. Pozwala zachować aromat kopru i większość jego właściwości odżywczych.

Jak mrozić koperek? Umyty koperek drobno kroimy i umieszczamy w foliowych torebkach lub wkładamy do plastikowych pojemniczków. Ważne jest, by pozbawić go jak największej ilości wilgoci i dobrze ubić usuwając powietrze, a wyjmując nie doprowadzać do rozmrożenia.

Tak przygotowany koper można przechowywać ok. 3-4 miesiące.

Kategorie:
Jedzenie · Zioła

Comments are closed.