Jak przechowywać marchew? Przechowywanie marchewki krok po kroku

Przechowywanie marchewki

Marchew to jedno z najpopularniejszych warzyw korzeniowych. Zwykle kupujemy ją w niezbyt dużych ilościach, jeśli jednak mamy przydomowy ogródek lub lubimy np. robić warzywne soki i zaopatrujemy się na zimę w większą ilość marchewki, pojawia się pytanie o to jak prawidłowo przechowywać marchew. Sprawdź jak wykorzystać wszystkie dobrodziejstwa tego warzywa!

Marchewka znana i hodowana była już w starożytności. Najpierw doceniła ją medycyna – początkowo uprawiano ją nie ze względu na korzeń, a aromatyczną natkę stosowaną jako lekarstwo. Z czasem jednak wachlarz jej zastosowań znacznie się rozszerzył.

Małe warzywa o wielkim znaczeniu

Pomarańczowa marchew, obecnie najbardziej popularna wśród warzyw, to odmiana, która pojawiła się jako ostatnia, po swoich białych, fioletowych i żółtych kuzynach. Według ustaleń historyków, stworzyli ją Holendrzy, by uhonorować kolor flagi i przywódcę swojego kraju.

Dziś marchewka, hodowana nie tylko w ogródkach, ale również w coraz modniejszych przydomowych skrzynkach z warzywami, dodawana jest zarówno do tradycyjnych, jak i do nowoczesnych dań. Co więcej – nie dziwi nas już nawet ciasto zrobione z marchewki. Jednak przy całej swojej popularności, marchew wciąż jest warzywem nieco niedocenianym.

Zdrowie z wnętrza ziemi

Marchew jest bogatym i dobrze przyswajanym źródłem karotenoidów i przeciwutleniaczy. Działa przeciw wolnym rodnikom, zawiera spore ilości witamin i minerałów.

Z dobrodziejstw marchwi chętnie korzystają osoby dbające o linię. Sprzyja utracie kilogramów – jest niskokaloryczna i ma wysoką zawartość błonnika.

Dodatkowo marchew korzystanie wpływa na nasz wzrok i układ odpornościowy, wspomaga leczenie trądziku, opóźnia powstawanie zmarszczek, a także przyspiesza i utrwala opaleniznę.

Nadmiar marchewki może zaszkodzić!

Marchew zdecydowanie warto wprowadzić do codziennego menu, ale nie można z nią przesadzać. Nadmiar witaminy A, w którą obfituje marchewka, może powodować problemy zdrowotne. Z kolei zbyt duże stężenie beta-karotenu może wywołać problemy skórne.

Dlatego jedzmy marchew, ale z umiarem. A żeby na co dzień cieszyć się ze wszystkich dobrodziejstw, w jakie obfitują niepozorne marchewki, warto wiedzieć jak odpowiednio je przechowywać.

Jak przechowywać marchew?

Utarło się, że warzywa takie jak marchew, pietruszka czy seler najlepiej przechowywać w lodówce. I o ile prawdą jest, że marchew dłużej pozostanie świeża w dość niskiej temperaturze, o tyle trzymana w chłodnej lodówce może szybko zrobić się miękka.

Optymalna temperatura do przechowywania marchwi to od 0 do 2, maksymalnie 4 stopni Celsjusza. Dlatego też jeśli musimy przechowywać ją w lodówce, należy bezwzględnie wykorzystać specjalną komorę utrzymująca optymalną temperaturę i wskaźniki wilgotności.

Przechowywanie marchwi w lodówce

Jeśli jednak nasza lodówka nie ma takiego miejsca, umieszczoną w niej marchew dobrze jest przykryć wilgotnym ręcznikiem papierowym. Koniecznie trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej wilgotności roślin – marchew ma bardzo cienką skórą i jest narażona na szybkie wysychanie. Wilgotny ręcznik pomoże jej dłużej zachować świeżość.

Marchewkowe zapasy

Większe ilości marchewki należy przechowywać w miejscu chłodnym, ale o dużej wilgotności. Dlatego też najczęściej marchewki gromadzone na zimę przechowuje się w piwnicy, nieogrzewanych garażach czy ogródkowej altance. Tam znacznie łatwiej zachować optymalne warunki i optymalne temperatury, a jednocześnie uniknąć zabójczego dla warzyw etylenu.

Z daleka od owoców!

Ten organiczny związek chemiczny trafia do powietrza za sprawą psujących się owoców. Choć zastosowanie etylenu sprawia, że np. pomidory szybciej dojrzewają, jego obecność w pomieszczeniu, gdzie chcemy przez całą zimę przechowywać warzywa korzeniowe sprawia, że będą one szybciej gnić i zmieniać smak – marchewki staną się gorzkie.

I właśnie ze względu na procesy gnilne i zmianę smaku tak ważne jest, by planując przechowywanie marchewki zadbać, by obok jej korzeni w piwnicy nie znalazły się np. jabłka czy inne warzyw, jak np. ziemniaki.

Ostrożnie z wodą!

Marchew, którą chcemy przechowywać w piwnicy przez co najmniej kilka miesięcy najlepiej zbierać w pochmurne, ale bezdeszczowe dni. Dzięki temu uda się zachować odpowiednią wilgotność warzywa, a przy okazji uzyskać w miarę czyste korzenie bez konieczności ich obmywania z ziemi.

W przypadku wszystkich warzyw korzeniowych mycie wodą przed przechowywaniem jest niewskazane, bo bardzo przyspiesza gnicie. Unikanie wody uchroni zbiory przed chorobami i umożliwi stworzenie odpowiednich warunków do przechowywania.

Po zebraniu marchwi i oczyszczeniu z ziemi ucinamy lub ukręcamy nać, a następnie układamy kolejne warstwy roślin w pryzmach lub skrzynkach. Zanim jednak przejdziemy o tego etapu, należy bardzo starannie sprawdzić, czy wśród zbiorów nie ma marchwi pociętej lub uszkodzonej. Takie egzemplarze muszą zostać usunięte by nie przeszkodziły w przechowywaniu pozostałych roślin.

Warto również zostawić drobne zanieczyszczenia, które będą w naturalny sposób chronić marchew przed zbyt szybkim wysuszeniem.

Przechowywanie marchwi w pryzmach

Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem przechowywania marchewki jest robienie z niej pryzm. Pryzmy to po prostu niewielkie sterty, najlepiej o podstawie i wysokości ok. 1 metra. W stosach lepiej układać marchew luzem, by zapewnić jej swobodny przepływ powietrza. Następnie każdą pryzmę zasypujemy piaskiem – pomoże on zachować odpowiedni poziom wilgoci.

Optymalna grubość warstwy piasku to ok. 3 cm.

Przechowywanie marchewki w skrzynkach

Inną opcją na to jak przechowywać marchew w piwnicy jest układanie jej w skrzynkach. Najlepiej sprawdzą się te o pojemności ok, 20 kg. Można składować je jedna na drugiej. Warto jednak pamiętać o tym, że marchewkowe wieże będą dość ciężkie, więc lepiej zachować zdrowy rozsądek i nie przesadzać z ich wysokością.

Warzywa układane w skrzyniach – podobnie jak te w pryzmach – również warto zasypać piaskiem. Należy jednak zwrócić uwagę, by nie był on zbyt mokry. Najprościej sprawdzić to biorąc garść piasku do ręki. Jeśli się sklei, ale woda nie będzie z niego kapać, można spokojnie przykryć nim marchewkę. Jeśli się przesypuje, warto dodatkowo go spryskać.

Zasypywanie trocinami

Jednym z nieco rzadziej stosowanych, ale równie skutecznych sposobów przechowywania marchwi jest zasypywanie jej trocinami. Ten substytut piasku sprawdzi się właściwie w każdym pomieszczeniu przeznaczonym do przechowywania marchewki.

Warto go wypróbować choćby dlatego, że dzięki zawartości olejków eterycznych trociny chronią składowane warzywa przed chorobami i pozwalają na przedłużenie czasu przechowywania.

Podobnie jak piasek trociny powinny być stale wilgotne. Dzięki temu marchew przechowywana w piwnicy spokojnie przetrwa całą zimę.

Przechowywanie marchwi w zamrażarce

Część marchwi przeznaczonej do przechowywania zawsze możemy zamrozić i wykorzystać w ciągu 12 miesięcy. Mrożenie nie zmieni ani smaku ani wartości odżywczych marchewki, a może być świetnym sposobem na wykorzystanie egzemplarzy uszkodzonych podczas zbiorów.

Jak przechowywać marchew w zamrażarce? Podobnie jak wszystkie warzywa korzeniowe. Przed mrożeniem warto ją obrać, by później móc wrzucić jeszcze zamrożoną marchew np. do gotującego się bulionu.

Jeśli mrozimy młodą marchewkę obieranie nie będzie konieczne, ale może pojawić się konieczność umycia warzywa. W takiej sytuacji kluczowe jest dokładne osuszenie marchwi. Dobrze użyć do tego papierowych ręczników, które świetnie chłoną wilgoć.

Marchew może być mrożona w całości, ale także krojona na kawałki, np. w słupki czy krążki. Warto także ją zblanszować – jak to zrobić, w czym przechowywać i jak rozmrażać marchew, sprawdź czytając nasz poprzedni artykuł.

Jak długo można przechowywać marchew?

O ile mrożona marchewka wytrzyma w zamrażarce nawet rok, ta przechowywania w pryzmach i skrzyniach w dobrej kondycji wytrzymuje zwykle 2-3 miesiące. Jeśli dodatkowo w piwnicy lub innym miejscu wykorzystywanym do przechowywania marchewki będzie dobra wentylacja, okres ten można przedłużyć do ok. 5 miesięcy.

Warto pamiętać, że właściwe przechowywanie marchwi obejmuje nie tylko jej zbiory i przygotowanie, ale także regularne kontrole składowanych produktów.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.