Orzechy włoskie są nie tylko bardzo popularnym dodatkiem do sałatek czy deserów, ale również pyszną i zdrową przekąską. dobrze znoszą uprawę w naszym klimacie i często goszczą w przydomowych ogrodach. Jak przechowywać orzechy włoskie, by długo cieszyć się ich smakiem?
Orzechy włoskie, choć Ze względu na wysoką zawartość tłuszczów orzechy włoskie są dość kaloryczne – 5 orzechów ma tyle kalorii, co jeden pączek! Jednak mając do wyboru obie przekąski, znacznie lepiej wybrać tę pierwszą.
Zdrowe kalorie
Orzechy włoskie to źródło wielu cennych składników odżywczych. Zawierają sporo białka, składników mineralnych, takich jak magnez czy wapń), a także witaminy. Przede wszystkim są jednak obfitym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych obniżających poziom złego cholesterolu.
Jeśli dodamy do tego ich wyjątkowy smak nie powinno dziwić, że orzechy włoskie są bardzo popularne w kuchniach z wielu zakątków świata. Świetnie uzupełniają przeróżne potrawy – zarówno te słodkie, jak ciasta czy desery, jak i te bardziej wytrawne, jak mięsa czy sałatki. Solo stanowią też bardzo zdrowy deser.
Najchętniej zjadamy orzechy włoskie jesienią i zimą. Świetnie komponują się z korzennymi przyprawami dodawanymi do okołoświątecznych przysmaków, a długie wieczory sprzyjają podjadaniu różnych przekąsek. Mamy też więcej czasu na rozłupywanie dość grubych łupin, w których kryją się orzechy. I to właśnie w tych łupinach najlepiej przechowywać orzechy włoskie czy np. orzechy laskowe.
Uwaga na łupinę
Zanim jednak zabierzemy się za przechowywanie orzechów włoskich wróćmy uwagę na stan łupiny. Jeśli są na niej pęknięcia, ciemne plamy lub inne naloty, jej zawartość może okazać się niezbyt smaczna lub spleśniała.
Te egzemplarze zdecydowanie lepiej zużyć od razu lub wyrzucić. Przechowywanie chorych orzechów może bowiem źle wpłynąć na całe zbiory.
Przechowywanie orzechów w łupinach
Orzechy włoskie w łupinach zabezpieczone są naturalną powłoką, chroniącą przed wilgocią, pleśnią czy robakami. Lecz nawet tak przechowywane orzechy narażone są na jełczenie. Dlatego przechowywanie orzechów włoskich w łupinach również rządzi się swoimi prawami.
Sucho i niezbyt ciepło
Jeśli chcemy przechowywać orzechy włoskie w łupinach, musimy zwrócić uwagę na dwie kluczowe kwestie – wilgotność oraz temperaturę.
W zbyt wilgotnym otoczeniu orzechy włoskie mogą zapleśnieć, a pojawienie się pleśni na jednym egzemplarzu najczęściej oznacza konieczność wyrzucenia reszty.
Z kolei w zbyt wysokiej temperaturze orzechy tłuszcze, których zawartość w orzechach sięga aż 80%, zaczną jełczeć. Zjełczałe orzechy nie powinny nam zaszkodzić, ale ich smak daleki jest od ideału.
Chłodno i przewiewnie
Dlatego świeżo zebrane orzechy dobrze jest umieścić w suchym miejscu, luzem, rozłożone na większej powierzchni. Pod spód warto dać pergamin albo gazetę.
Jeśli nie mamy tyle miejsca, można suszyć orzechy w wiklinowych koszach, bawełnianych lub lnianych woreczkach albo włożyć do papierowej torebki. Ważne, by suszone orzechy włoskie przechowywać w przewiewnym miejscu o temperaturze zbliżonej do temperatury pokojowej.
Uwaga!
Zdarza się, że chcemy przyspieszyć proces wysychania zebranych czy kupionych orzechów. Kładzenie orzechów w pobliży kaloryfera czy wkładanie ich do ciepłego piekarnika co prawda przyspieszy wysychanie, ale spowoduje również utratę wartości odżywczych i smaku.
Mrożenie nierozłupanych orzechów
Dobrym rozwiązaniem na to jak przechowywać orzechy włoskie bez rozłupywania, jest umieszczenie ich w zamrażarce. Po wysuszeniu dobrze wsypać je do szczelnego woreczka lub zamykanego pojemnika. Dzięki temu, podobnie jak na przykład suszone grzyby, nie będą chłonąć zapachów z otoczenia.
Tak przygotowane orzechy wystarczy umieścić niskiej temperaturze. Kiedy będziemy chcieli ich użyć, wystarczy włożyć je na kilka godzin do lodówki. A jeśli mają być użyte np. jako dodatek do ciasta, w ogóle nie trzeba ich odmrażać.
Mrożenie orzechów włoskich to metoda przechowywania, która gwarantuje najdłuższy okres przechowywania.
Jak przechowywać łuskane orzechy włoskie?
Jeśli nie mamy tyle miejsca, by przechowywać orzechy włoskie w całości lub po prostu wolimy sięgać po już rozłupane orzechy, musimy pamiętać, że czas ich przydatności do spożycia znacznie się skróci.
Podobnie jak całe orzechy również orzechy łuskane są bardzo wrażliwe na zbyt wysoką temperaturę i wilgoć. Pozbawionej naturalnej osłony są również bardziej podatne na atak takich szkodników, jak np. mole spożywcze.
Szczelny pojemnik to podstawa
Dlatego łuskane orzechy włoskie najlepiej przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu, wykorzystując szczelne pojemniki. Zwykłe słoiki szklane będą świetną ochroną dla łuskanych orzechów, a także idealną barierą dla owadów. Nie pochłoną również obcych zapachów, o co nietrudno po usunięciu łupiny.
Pokój czy lodówka?
Orzechy włoskie łuskane można przechowywać w temperaturze pokojowej o ile planujemy ich zużycie w ciągu kilku dni. Jeśli zjedzenie zajmie więcej czasu, można umieścić je w lodówce. Optymalna temperatura to okolice 4 stopni Celsjusza. W takich warunkach orzechy zachowają świeżość znacznie dłużej i będą zdatne do spożycia nawet przez pół roku.
Mrożenie łuskanych orzechów
Orzechy włoskie obrane, podobnie jak te w całości, można z powodzeniem mrozić. W pierwszym etapie mrożenia łuskane orzechy włoskie warto umieścić w zamrażarce na plastikowych tackach lub deskach. Dzięki temu nie będą się do siebie kleiły. Po upływie 24 godzin można przesypać je do woreczków lub pojemników.
Umieszczone w hermetycznych woreczkach lub szczelnych pojemnikach orzechy włoskie zachowają wartości odżywcze oraz świeżość nawet do dwóch lat.
Pomyśl o porcjach
Jeśli zdecydujemy się mrozić orzechy włoskie warto pamiętać o tym, by odpowiednio je poporcjować. Dzięki temu możliwe będzie użycie dokładnie takiej porcji, jakiej potrzebujemy, bez otwierania większego opakowania.
Podobnie jak wszystkie mrożone produkty raz rozmrożone orzechy włoskie nie nadają się już do przechowywania w zamrażarce. Ich ponowne mrożenie może skutkować bardzo nieprzyjemnym zatruciem pokarmowym.