Jak przechowywać pieczarki? Ciesz się dłużej świeżymi pieczarkami

Pieczarki to bardzo popularne grzyby, które pojawiają się w przepisach na całym świecie. Można je znaleźć w niemal każdym sklepie, a ich przyrządzenie jest banalnie proste. Niestety mimo wszystkich swoich zalet i ogromnej popularności te grzyby są bardzo nietrwałe, dlatego warto wiedzieć jak przechowywać pieczarki, by dłużej pozostały świeże.

Niepozorne, a pożyteczne

Podobnie jak wszystkie grzyby pieczarki w dużej mierze składają się z wody. Nie są zbyt kaloryczne, dlatego chętnie sięgają po nie osoby dbające o linię. Warto dodać je do swego menu, bo mimo niepozornego wyglądu są bogate w witaminy z grupy B, witaminę C, kwas foliowy, ryboflawinę, miedź, selen, potas i fosfor.

Pieczarki poleca się również osobom chorym na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy chorobę wieńcową. Te niewielkie grzyby wspierają nasz układ krążenia i układ odpornościowy.

Dzięki swojemu delikatnemu smakowi pieczarki świetnie komponują się z wieloma produktami – będą smakować wybornie zarówno z ryżem czy kaszą, jak i jako dodatek do gulaszu czy w formie zupy. Jak przechowywać pieczarki? Przedstawiamy najlepsze sposoby na przechowywanie pieczarek.

Jak przechowywać pieczarki?

W sklepach pieczarki można znaleźć na półce w chłodni lub wśród warzyw i owoców. W zależności od tego, czy kupimy je zapakowane w folię i plastikowe pudełko czy sami nabierzemy do reklamówki od siatki, ich przechowywanie nieco się różni.

Po przyniesieniu do domu kupione pieczarki najlepiej przechowywać w temperaturze ok. od 0 do 3 stopni Celsjusza. W niższej temperaturze te delikatne grzyby niestety tracą swoje właściwości.

Z lodówką za pan brat

Optymalną formą przechowywania będzie więc umieszczenie pieczarek w lodówce. Nowsze modele mają specjalną szufladę gwarantującą dłuższą świeżość i to właśnie w niej warto przechowywać grzyby. Jeśli w naszej lodówce nie ma takiego miejsca, pieczarki zaleca się umieścić na półce najbardziej oddalonej od zamrażarki.

Myć czy nie myć?

Pieczarki dostępne w sklepach zwykle pozbawione są większych zanieczyszczeń. Jeśli jednak zauważymy na nich pozostałości ziemi czy podłoża i uznamy, że wymaga ono usunięcia, warto delikatnie oczyścić grzyby.

Podobnie jak w przypadku innych grzybów nie zaleca się mycia pieczarek wodą. Znacznie lepiej sprawdzi się przetarcie wilgotną ściereczką, papierowym ręcznikiem lub szczoteczką, która pozwoli dotrzeć do wszystkich zakamarków.

Mało H2O!

Jeśli mycie pieczarek okaże się absolutnie konieczne, myjemy je wyłącznie pod bieżącą wodą i bardzo dokładnie osuszamy na durszlaku, sitku lub papierowym ręczniku.

Pieczarki bardzo szybko nasiąkają i zbyt długie zanurzenie ich w wodzie będzie skutkowało zbrązowieniem oraz utratą smaku i aromatu. Dlatego też świeże pieczarki lepiej myć dopiero bezpośrednio przed spożyciem i przechowywać tak jak przynieśliśmy je ze sklepu.

W czym przechowywać pieczarki?

Jeśli przygotowaliśmy pieczarki do przechowywania w lodówce, następnie należy umieścić je w odpowiednim pojemniku.

  • w szklanym pojemniku

Pieczarki kupione „luzem” dobrze przechowywać w lodówce w szklanym pojemniku z pokrywką.

  • w papierowej torbie

Jeśli nie masz takiego pojemnika, możesz również przed włożeniem do lodówki umieścić pieczarki w papierowej torbie. Dlaczego warto przechowywać pieczarki w takiej torbie? Bo to znacznie lepsze rozwiązanie niż foliowy worek – nie będzie sprzyjało gromadzeniu się wody i pleśnieniu pieczarek.

  • w plastikowym pojemniku

Pieczarki kupione w plastikowym pojemniku również wkładamy do lodówki. Tu jednak ważne jest by pamiętać o zdjęciu folii przykrywającej pieczarki.

Niezależnie od wybranego sposobu pamiętaj, by jak najmniej dotykać pieczarek. Dzięki temu dłużej pozostaną jasne, a na ich kapeluszach nie pojawią się brązowe plamy.

Pieczarka pieczarce nierówna

Jeśli będziemy przechowywać pieczarki w odpowiednich warunkach i temperaturze, białe pieczarki pozostaną świeże przez okres około 4 dni. Pieczarki brązowe nieco dłużej, bo około 6 dni.

Możemy jednak wydłużyć ten czas już podczas zakupów w sklepie. Przy zakupie grzybów zwróćmy uwagę na ich kondycję, a w przypadku pieczarek pakowanych również na termin przydatności do spożycia.

Kluczowa selekcja

Najdłużej świeże pozostaną pieczarki jędrne i zdrowe, w pełni ukształtowane, o białych kapeluszach i nóżkach. Ich wygląd w sklepie jest odzwierciedleniem tego, jak były hodowane i transportowane. Im lepiej zniosły zbiór i przewiezienie do sklepu, tym łatwiej będzie nam przechowywać pieczarki.

Tajemnice hodowców

Odpowiednio zebrane pieczarki powinny być od razu schłodzone do ok. 3 stopni Celsjusza, by zatrzymał się ich wzrost. Dzięki temu są również bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, które skutkują powstaniem nieestetycznych przebarwień.

Uwaga na pleśń

Złe przewożenie czy przechowywanie pieczarek skutkuje pojawieniem się pleśni. Kiedy ją zauważymy, powinniśmy wyrzucić nie tylko pojedyncze sztuki, ale również całą partię zamkniętą w jednym pojemniku.

Inne sposoby przechowywania pieczarek

Jeśli wiemy, że nie zużyjemy pieczarek w ciągu 4 dni (lub 6 dni w przypadku pieczarek brązowych) albo kupiliśmy ich większą ilość, możemy przesłużyć okres świeżości i przydatności do spożycia. Wystarczy zamrozić, ususzyć lub zamarynować pieczarki.

Jak mrozić pieczarki

Mrożenie pieczarek nie wpłynie na ich smak, a jeśli będziemy pamiętać o kilku ważnych zasadach również na ich wygląd.

W przypadku mrożenia bardzo ważne jest oczyszczenie pieczarek oraz ich bardzo dokładne osuszenie, jeśli musieliśmy umyć grzyby.

W całości lub w kawałkach

Jeśli pieczarki są drobne, możemy mrozić je w całości. Jeśli mamy nieco większe egzemplarze, można pokroić je na kawałki lub w plasterki. Co do tego czy obierać pieczarki czy nie zdania są podzielone. Ponieważ grzyby te można spożywać nawet na surowo, ich obieranie nie jest konieczne. Zwłaszcza w przypadku, gdy mrozić będziemy bardzo świeże i zdrowe pieczarki.

Wszystko z głową

Ważne jest natomiast to, by przed zamrożeniem przemyśleć do czego będziemy używać mrożonych pieczarek i wcześniej podzielić je na odpowiednie porcje. Dzięki temu unikniemy wyrzucania nadmiaru rozmrożonych grzybów – raz rozmrożonych pieczarek nie możemy pod żadnym pozorem ponownie zamrozić.

Etapy mrożenia pieczarek

Mrożenie oczyszczonych i osuszonych pieczarek dobrze podzielić na etapy.

Etap pierwszy

W pierwszym z nich należy umieścić oczyszczone grzyby na talerzach lub tackach tak, by nie stykały się ze sobą. Następnie całość wkładamy do zamrażalnika na kilka godzin, by pieczarki wstępnie się zmroziły.

Etap drugi

Po tym czasie wyjmujemy je i przekładamy do pojemników lub woreczków, w których będą docelowo przechowywane.

Mogą to być zarówno plastikowe pojemniki przeznaczone do przechowywania żywności, jak i foliowe woreczki, które idealnie sprawdzą się w mniejszych zamrażarkach. W opcji zero waste można także wykorzystać np. opakowania po lodach.

Więcej o przygotowaniu, mrożeniu i rozmrażaniu grzybów przeczytacie w tym artykule

Suszenie pieczarek

Suszone pieczarki z pewnością nie będą zachwycały wyglądem, ponieważ tracą naturalnie biały kolor i kształt, ale ich smak nie powinien ulec zmianie. Dzięki tej metodzie możesz dłużej cieszyć się nawet pieczarkami, które dni pierwszej świeżości mają już za sobą. Zaletą przechowywania pieczarek w tej formie jest długi czas ich przydatności.

Suszenie krok po kroku

Podobnie jak w przypadku mrożenia pieczarek, grzyby przeznaczone do suszenia należy dokładnie oczyścić. Polecamy suszyć pieczarki świeże, które mają najwięcej właściwości odżywczych. Oczywiście i tym razem trzymamy je jak najdalej od wody, która dodatkowo i niepotrzebne przedłuży czas suszenia.

Tak jak w przypadku pieczarek mrożonych, w przypadku pieczarek suszonych dobrze wcześniej przemyśleć do czego finalnie ich użyjemy. Umożliwi to odpowiednie podzielenie porcji i pocięcie na kawałki o optymalnej wielkości.

Pieczarki najłatwiej wysuszyć na 3 sposoby: na słońcu/przy kaloryferze, w piekarniku lub w suszarce.

Suszenie na słońcu

Sposób, który w naszym klimacie możliwy jest jedynie latem, a i to jedynie w bardzo ciepłe i słoneczne dni. Jego zaletą jest jednak właściwie całkowity brak kosztów.

Jak suszyć pieczarki na słońcu? Grzyby pokrojone w dość cienkie plastry należy rozłożyć w mocno nasłonecznionym miejscu na sicie lub innym podłożu zapewniającym swobodny przepływ powietrza. Warto przykryć je gazą, by zapobiec przed muchami czy zanieczyszczeniami.

Następnie zostawiamy pieczarki na 1-2 dni. Powinny w tym czasie zrobić się giętkie i twarde – będzie to oznaczało, że odpowiednio wyschły. Może się zdarzyć, że cały proces trzeb będzie wydłużyć do kilku dni. W tym przypadku nie warto się spieszyć, bo jeśli schowamy pieczarki do pojemnika zbyt szybko, mogą okazać się niedosuszone i spleśnieć.

Suszenie przy kaloryferze

Alternatywą dla suszenia na słońcu jest suszenie przy kaloryferze lub innym źródle ciepła. W tym przypadku pieczarki należy pokroić w większe kawałki i niezbyt ciasno nawlec na nitkę. Ważne jest, by kawałki nie był zbyt duże, by nie przedłużyć suszenia, a nitka odpowiednio gruba, by nie zerwała się pod ciężarem grzybów.

Następnie przygotowane „korale” umieszczamy blisko grzejnika i czekamy. Warto uzbroić się w cierpliwość, bo takie suszenie zwykle trwa dość długo.

Suszenie w piekarniku

Suszenie pieczarek w piekarniku to kolejny ze sposobów, który nie wymaga dodatkowego sprzętu i który bez problemu przeprowadzimy w domu.

Podobnie jak w przypadku suszenia na słońcu także i podczas suszenia w piekarniku pieczarki należy pokroić na cienkie plastry. Następnie układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Poszczególne plastry nie powinny się ze sobą stykać.

Ciepło, cieplej, gotowe!

Optymalna temperatura do suszenia grzybów to ok. 50-60 stopni Celsjusza. Na początku temperatura może być niższa i zwiększana z przebiegiem całego procesu. Najważniejsze to uchylić drzwiczki piekarnika, by wilgoć mogła się z niego bez problemu wydostać.

Po kilku godzinach zobacz w jakim stanie są suszone pieczarki – może się to wiązać z koniecznością wystudzenia całej partii i sprawdzenia, czy grzyby są już gotowe. Jeśli nie, nie zostanie nic innego, niż włożyć je z powrotem do piekarnika i powtórzenie całego procesu od początku.

Suszenie w suszarce

Suszenie pieczarek w specjalnej suszarce to sposób zdecydowanie najprostszy, choć wymagający zakupienia odpowiedniego urządzenia.

Przeznaczone do suszenia grzyby oczyszczamy, kroimy w plastry i układamy w suszarce. Każdy model ma własne ustalenia temperatury i czasu, dlatego w trosce o pomyślny przebieg całego procesu najlepiej stosować się do instrukcji obsługi.

Jak przechowywać pieczarki po ususzeniu?

Aby suszone pieczarki zachowały swój smak i aromat, najlepiej przechowywać je w szczelnym pojemniku.

Idealnie sprawdzą się metalowe puszki i szklane słoiki. Dzięki nim i ograniczonemu dostępowi powietrza grzyby dłużej pozostaną zdatne do spożycia i nie będą pochłaniać wilgoci z powietrza.

Marynowanie pieczarek

Marynowanie grzybów to jeden z najlepszych sposobów nie tylko na to, by przedłużyć ich świeżość, ale także by nadać im dodatkowego smaku.

To również idealne rozwiązanie, by sięgać po świeże i pyszne grzyby nawet w środku zimy.

Ze względu na swoje niewielkie rozmiary pieczarki idealnie nadają się do marynowania. Mniejszych nie trzeba nawet kroić, większe warto podzielić na mniejsze kawałki.

Od czego zacząć marynowanie?

Podobnie jak w przypadku innych sposobów na to jak przechowywać pieczarki, także w przypadku marynowania kluczowe jest wyselekcjonowanie odpowiednich egzemplarzy.

Zdrowe, oczyszczone i obrane pieczarki wystarczy włożyć do słoików i zalać odpowiednią zalewą wraz z wybranymi dodatkami.

Zalewa pełna smaku

Najbardziej popularna jest zalewa octowa, choć ocet w nadmiarze może szkodzić. Dlatego zawsze warto zadbać o odpowiednie proporcje lub zastąpią ocet kwasem mlekowym, winnym albo kwaskiem cytrynowym.

Smak zalew doskonale wzbogacają zioła i przyprawy, takie jak ziele angielskie, majeranek, liście laurowe, rozmaryn czy gorczyca.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.