Jak przechowywać szynkę, by została świeża na długo? Poznaj nasze triki

  • dodał 24 października 2022
  • Polubień!
Jak przechowywać wędlinę

Szynki suszone, szynki parzone czy inne. Chcesz poznać nasze sposoby, jak przechowywać szynkę?

Kupujesz szynkę w torebkach foliowych?

Plastikowy woreczek niekoniecznie może zdać egzamin. Plastikowe opakowanie wcale nie musi być skuteczne. A może nawet doprowadzić do przykrych dolegliwości w naszym organizmie.

Co zrobić by przetworzona wędlina długo zachowała swoją świeżość i nie doprowadzić do zatrucia pokarmowego? Ten artykuł tyczy się typowo szynki, sprawdź nasz poradnik jak przechowywać wędlinę.

Jak przechowywać szynkę – sprawdzone metody

W przypadku mniej trwałych wędlin, czyli tych w plasterkach, wytrzymają one w lodówce dłużej, gdy są zapakowane w plastikowe opakowanie (z dobrej jakości plastiku).

Z kolei wędliny wędzone, szynki długo dojrzewające czy choćby kiełbasy suche – w tym wypadku możemy przechowywać wędliny przez dłuższy czas ze względu na mniejszą zawartość wody.

Wędlina w naturalnej osłonce wbrew pozorom nie jest mniej trwała od wędliny ze sztuczną. Przechowywać wędlinę w lodówce powinniśmy w odpowiedniej temperaturze. Optymalna temperatura to od 2 do 7 stopni Celsjusza.

W jaki sposób przechowywać szynkę i w czym

Przechowywanie szynki

Aby uniknąć przykrych dolegliwości i jeść szynkę z apetytem warto zaznajomić się ze sposobami przechowywania szynki.

Szynki wędzone powinny być przechowywane w przewiewnym miejscu i w pojemnikach, które zapewnią dostęp powietrza (stąd przykrywamy niezbyt szczelnie). Pergamin doskonale sprawdzi się w przypadku tego typu wędlin. Zarówno plastikowy woreczek, czy gdy zdecydujesz się na folię spożywczą, nie przepuszczają powietrza.

Szynki świeże (mniej trwałe) w lodówce powinniśmy przechowywać w szklanych pojemnikach, a wówczas wędlina leży w komfortowych warunkach, ponieważ nie dostają się do niej obce zapachy.

Powinniśmy mieć także na uwadze, że gdy wyroby wędliniarskie znajdują się w przystosowanym do tego celu opakowaniu, to zapewni im nie tylko ochronę np. przed obcymi aromatami, ale i wydłuża czas ich spożycia.

Wyroby z szynki i ich właściwa ocena organoleptyczna

Decydując się na zakup szynki istotna jest ocena zmysłami, czyli wzrokiem, węchem i jeśli mamy taką możliwość (np. kupując ją na targach zdrowej żywności) również jej skosztowanie.

Gdy sprawdzając produkty zmysłami mamy co do nich pewne wątpliwości, nie decydujmy się na ich nabycie. Skosztowanie wędliny o nieprzyjemnym zapachu, nieciekawym kolorze lub takiej, która jest śliska i lepka w dotyku może spowodować bardzo nieprzyjemne dolegliwości.

Szczególnie niebezpieczne jest zatrucie bakteriami z rodzaju Salmonella, Shigella, Escherichia, Campylobacter czy Staphylococcus. Toksyny wydzielane np. przez bakterie Clostridum botulinum (potocznie nazywane bakteriami jadu kiełbasianego) także posiadają niechlubne miano tych najniebezpieczniejszych.

Często zdarza się, że zatrucia mogą skutkować długotrwałym uszkodzeniem ośrodka nerwowego w mózgu, niewydolności oddechowej, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci!

Folia spożywcza to nie jedyna opcja do przechowywania szynki

Szynek na rynku garmażeryjnym i mięsnym mamy bardzo wiele rodzajów. O tym jak przechowywać szynkę i jakie miejsce przeznaczyć na wędlinę w lodówce dowiedzieliśmy się z poprzednich akapitów.

Wymieniona w nagłówku folia czasem się nie sprawdzi, ponieważ nie przepuszcza powietrza i nasze ulubione wędliny tracą na barwie, smaku i zapachu.

Stąd tak istotne jest dopasowanie odpowiedniego opakowania i zapoznanie się z paroma sposobami, jak przechowywać wędliny.

Kupno szynki na zapas

Kupowanie wyrobów wędliniarskich na zapas nie zawsze może być najlepszym rozwiązaniem. Wówczas nie tylko jesteśmy zmuszeni wyrzucić jedzenie, ale i tracimy czas i pieniądze, które są często tak cenne.

A jeśli faktycznie chcemy gościć w swoich domach większą liczbę znajomych, rodzinę, to dobrym pomysłem może okazać się zamrożenie mięsa. Lecz w przypadku takiej metody konserwacji żywności pamiętajmy o tym, że nie należy rozmrażać i ponownie zamrażać szynki.

Ważne jest też nie tylko odpowiednie przechowywanie, ale i w dużej mierze higiena. Szczególnie podczas szykowania posiłków, po powrocie do mieszkania lub skorzystaniu z toalety.

Data terminacji szynki a czas przechowywania

Sprawdzajmy również dostępne na opakowaniach produktów terminy przydatności do spożycia. Sformułowanie „należy spożyć do” to nic innego, jak informacja dla nas, że dany wyrób powinien być skonsumowany do podanego terminu.

Najczęściej dostrzec je można na opakowaniach świeżych produktów i które łatwo ulegają zepsuciu. Są to zazwyczaj mięsa, nabiał, soki niepasteryzowane oraz ryby. Również potrawy gotowe do bezpośredniego spożycia.

Dlatego takiego jedzenia nie należy spożywać po upływie terminu ważności. Będzie to skutkowało nieprzyjemnymi dolegliwościami trawiennymi i nieczęsto podobnymi do objawów przeziębienia.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.