Podpowiadamy, jak suszyć maliny domowym sposobem. To proste!

  • dodał 1 grudnia 2022
  • Polubień!
suszone maliny

Muesli z suszonymi malinami, owoce malin w czekoladzie, tort ozdobiony malinowym pudrem…

Myśl o tych potrawach sprawia, że cieknie nam ślinka!

Suszone owoce malin przepięknie pachną i cudownie smakują. Możemy wykorzystać je na przeróżne sposoby, wzbogacając naszą kuchnię nie tylko w nowe smaki, lecz także cenne witaminy i substancje mineralne.

Czy maliny suszone mają jakieś wady? Jedną – są dość drogie.

Dziś podpowiadamy, jak prawidłowo suszyć maliny w domu.

Czy warto suszyć maliny w domu?

Postęp techniki sprawił, że proces suszenia jest szybszy i skuteczniejszy niż kiedyś. Możemy w warunkach domowych suszyć maliny, truskawki czy jagody, używając do tego piekarnika, suszarki do grzybów albo kuchenki mikrofalowej. Sprawdź nasze sposoby i ciesz się smakiem ulubionych owoców przez cały rok!

Wartości odżywcze suszonych malin

Nie trzeba nikogo przekonywać, że suszone maliny są pyszne i zdrowe. Charakteryzują się intensywnym, słodko-kwaśnym smakiem.

Te czerwone owoce mają, poza walorami smakowymi, znane od pokoleń właściwości zdrowotne. Kojarzymy je przede wszystkim z leczeniem przeziębienia i grypy.

Maliny (te suszone również!) działają przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, więc stosowanie ich podczas choroby faktycznie jest dobrym pomysłem. Skutecznie wesprą nasz organizm w walce z wszelkiego rodzaju infekcjami. W deszczowe dni porcja malin zadziała rozgrzewająco. Zawarte w nich witaminy (C, E, B1, B2 i B6) pomogą nam wzmocnić układ odpornościowy. Jedząc te smaczne owoce zimą, uzupełnimy niedobory magnezu, potasu, wapnia i żelaza.

Suszone maliny mają korzystny wpływ na układ trawienny dzięki zawartości błonnika. Jeśli dodamy do tego fakt, że maliny działają antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwnowotworowo, nikt nie będzie miał już wątpliwości, że warto włączyć je – w formie świeżej lub suszonej – do codziennej diety.

To dobre źródło witamin, które warto wykorzystać również w diecie najmłodszych!

Na co zwrócić uwagę, wybierając owoce do suszenia?

Idealnie byłoby móc suszyć świeże owoce prosto z krzaka. Jeśli masz taką możliwość, nie zastanawiaj się! Maliny z własnego ogrodu są najzdrowsze – naturalnie nawożone, niepryskane i… tanie! 😉

Do suszenia nadają się również maliny leśne. Zgodnie z prawem wolno nam zbierać dary lasu na własny użytek. Korzystajmy więc i zaopatrujmy się w maliny, jagody, poziomki i grzyby w leśnej spiżarni!

Jeśli nie mamy własnego ogrodu ani lasu w pobliżu miejsca zamieszkania, maliny do suszenia musimy kupić. Warto szukać owoców jak najlepszej jakości. W końcu suszymy je nie tylko dla smaku, ale też (a może przede wszystkim) dla zdrowia. Doskonałą opcją (choć obciążającą portfel) będą owoce ekologiczne.

Po przyniesieniu do domu maliny należy przebrać. Usuwamy liście i szypułki. Sprawdzamy, czy w środku nie ma owadów. Uszkodzone i przejrzałe owoce odkładamy na bok. Najlepiej suszyć maliny świeże, dojrzałe, suche, nieuszkodzone i bez oznak choroby.

Jeśli szukasz sposobów na przedłużenie trwałości malin, sprawdź również sprawdzone sposoby ich mrożenia!

Czy należy myć maliny przed suszeniem?

Przystępując do suszenia malin, stajemy przed dylematem: myć owoce przed suszeniem czy nie?

Większość osób nie zaleca mycia malin przed suszeniem. Te delikatne owoce łatwo ulegają uszkodzeniom, poza tym nasiąkają wodą, przez co proces suszenia ulega wydłużeniu.

Co jednak zrobić, jeśli chcemy ususzyć maliny zebrane w lesie albo kupione z nie do końca pewnego źródła? Najlepiej umyć je wtedy szybko i sprawnie pod bieżącą wodą i rozłożyć na ręczniku papierowym, żeby wyschły.

Owoce malin suszymy w całości. Zwracamy uwagę, żeby w trakcie przygotowywania nie puściły soku. Do suszenia układamy je tak, żeby się nie stykały – wyschną szybciej i nie będą posklejane.

Świeże maliny w koszyku

Jak suszyć maliny w domu?

Susząc maliny, możemy skorzystać z kilku sposobów. To, który z nich okaże się dla nas najlepszy, zależy od naszych preferencji i warunków, którymi dysponujemy.

Możemy suszyć owoce malin naturalnie – na słońcu – albo korzystając ze źródła ciepła przyspieszającego proces (piekarnik, suszarka elektryczna lub mikrofalówka).

Suszenie malin na słońcu nie ogranicza nas, jeśli chodzi o ilość. Wymaga jednak dobrej organizacji i odpowiednich warunków pogodowych, o które czasem – nawet w środku lata – bywa trudno. Czas suszenia malin w piekarniku czy na suszarce będzie krótszy, ale zwykle ilość owoców, które wysuszymy w ten sposób, będzie mniejsza.

Suszenie malin naturalnie – na słońcu

Chcąc wysuszyć maliny na słońcu, rozkładamy je pojedynczą warstwą na podkładce wyłożonej papierem. Możemy wykorzystać w tym celu blachę z piekarnika albo suszyć na specjalnej drucianej podstawce. Popularne jest także suszenie malin bezpośrednio na wyłożonym papierem blacie stołu.

Maliny układamy na papierze, zostawiając między owocami niewielkie przerwy, dzięki którym cyrkulacja powietrza będzie lepsza. Maliny wysuszą się szybciej i nie będą posklejane!

Idealny kąt nachylenia to ok. 15-30 stopni w stronę słońca. Najprościej jest podłożyć 1-2 cegły pod dwie nogi stołu. Całość przykrywamy moskitierą lub gazą w taki sposób, żeby nie dotykała owoców.

Jeżeli mamy szczęście i trafimy na suche, upalne lato, możemy pozostawić owoce na świeżym powietrzu do całkowitego wyschnięcia. Suszenie na słońcu trwa dość długo (czasami nawet 3-5 dni!). W sytuacji, kiedy pogoda popsułaby się w trakcie procesu suszenia, nie musimy się martwić. Możemy dosuszyć owoce w domu – w piekarniku lub w specjalnej suszarce.

Suszone maliny z musli

Jak suszyć maliny w piekarniku?

Decydując się na suszenie malin w piekarniku, należy przygotować owoce tak samo jak do suszenia na słońcu – przebrać, oczyścić i rozłożyć na blasze lub kratce wyłożonej papierem do pieczenia.

Podobnie jak przy suszeniu truskawek, tak przy malinach konieczne jest zachowanie odległości. Ważne, żeby ustawić w piekarniku odpowiednią temperaturę. Optymalna temperatura to 60-70 stopni Celsjusza z włączonym termoobiegiem, który zapewni równomierne suszenie. W przypadku, kiedy suszymy kilka blach owoców, powinniśmy od czasu do czasu zamieniać je miejscami.

Suszenie w piekarniku trwa czasami nawet kilka dni. Bardziej ekonomiczną opcją może się więc okazać zakup specjalnej suszarki, której użyjemy także do suszenia grzybów, warzyw czy innych owoców.

Jak suszyć maliny w suszarce elektrycznej?

Suszarki elektryczne są coraz popularniejsze. Nic dziwnego – to przydatne urządzenie możemy wykorzystywać od wiosny aż do późnej jesieni, susząc w niej grzyby, warzywa, owoce, a także świeże zioła. Suszenie na suszarce jest łatwe – produkty nie wymagają ciągłego pilnowania, nie przypalają się, a czas suszenia jest dużo krótszy niż przy suszeniu na słońcu, a nawet w piekarniku.

Przygotowane do suszenia owoce układamy na tackach suszarki, zachowując odstępy. W trakcie suszenia tacki zamieniamy od czasu do czasu miejscami. Soczyste maliny suszymy na suszarce do ok. 10 godzin.

A może… suszenie w mikrofalówce?

Decydując się na suszenie malin w kuchence mikrofalowej, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że stracimy większość składników odżywczych. Nie jest to więc najlepsza metoda, jeśli zależy nam na zachowaniu wartości odżywczych i zdrowotnych.

Jeśli chcemy suszyć owoce dla smaku lub eleganckiego wyglądu, powinniśmy ułożyć je na talerzu przykrytym papierem do pieczenia. Talerz wkładamy do mikrofalówki na 3 minuty. Wyjmujemy, obracamy owoce i wkładamy na kolejne 3 minuty. Powtarzamy do momentu całkowitego wysuszenia.

Jak przechowywać suszone owoce malin?

Owoce malin, tak jak inne suszone produkty, przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku, np. słoju z uszczelką. Stawiamy je w ciemnym, chłodnym miejscu – szafce kuchennej lub spiżarni. Jeśli zauważymy wilgoć wewnątrz słoja, owoce trzeba dosuszyć!

Sprawdź również, jak prawidłowo przechowywać świeże maliny.

Do czego wykorzystać suszone maliny?

Świetnym pomysłem jest jedzenie suszonych malin jako przekąskę lub dodanie ich do codziennych potraw – owsianki, naleśników czy jogurtu. Suszone owoce wzbogacą smak herbaty.

Będą również doskonałym dodatkiem do deserów: muffinów, eklerów czy tortów. Możemy również zmielić owoce na intensywny w smaku i kolorze proszek, który wykorzystamy do dekoracji dań.

Ciasto z suszonymi malinami
Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.