Jesień to intensywny czas dla działkowiczów!
Chodzimy na grzyby, zbieramy i przerabiamy plony z ogródka, a wśród nich – orzechy. W natłoku zajęć łatwo zapomnieć o ich właściwym przygotowaniu do długotrwałego przechowywania. Dziś przyjrzymy się bliżej ważnemu tematowi, jakim jest suszenie orzechów.
Jak suszyć orzechy włoskie, żeby dało się je przechowywać przez cały rok? Czy suszenie orzechów w skorupkach jest dobrym rozwiązaniem?
Sprawdzamy!
Kiedy zbierać orzechy włoskie?
Orzechy włoskie zbieramy jesienią, najczęściej we wrześniu lub październiku. Termin będzie zależał zarówno od pogody (kiedy lato jest upalne, dojrzeją szybciej), jak i gatunku.
Jeśli w naszym ogrodzie rośnie orzech odmiany Mleczny wczesny albo Leopold, orzechy zbierzemy już we wrześniu. Orzechy odmian takich jak Wiśnicz czerwony albo Koszycki będą dojrzewać później, najczęściej w październiku.
Planując zbiór orzechów włoskich, warto zwrócić uwagę na pogodę. Najlepiej jest zbierać je wtedy, kiedy na zewnątrz jest sucho i ciepło. Deszcz w trakcie zbiorów albo tuż przed nimi sprawi, że orzechy będą wymagały dłuższego suszenia.
Jak zbierać orzechy włoskie?
Dojrzałe orzechy włoskie same opadają z drzewa. Z reguły są już pozbawione charakterystycznej zielonej skórki, która pęka jeszcze w momencie, kiedy wiszą na drzewie. Jeśli zdarzy się, że leżące na ziemi orzechy włoskie w dalszym ciągu mają zieloną otoczkę, należy ją zdjąć i wyrzucić w czasie zbierania lub po nim. Powinna łatwo odchodzić.
Należy też od razu wyczyścić orzechy z innych zabrudzeń – ziemi, przyklejonych do nich liści i trawy. Tego typu zabrudzenia usuniemy suchą szczoteczką albo szmatką.
Zbierając orzechy, warto mieć na sobie jednorazowe rękawiczki! Zielone otoczki i pozostały po nich sok trwale brudzą skórę dłoni. Nie bez powodu używano go kiedyś do farbowania włosów! Jeśli zdarzy nam się pobrudzić dłonie przy zbieraniu orzechów włoskich, możemy spróbować wyczyścić je sokiem z cytryny, kwaskiem cytrynowym albo octem. To sprawdzony sposób, który sprawdza się również w przypadku jagód czy grzybów.
Wybierasz się na grzybobranie? Sprawdź, jak suszyć i przechowywać grzyby.
Dlaczego należy wysuszyć orzechy włoskie przed przechowywaniem?
Świeże orzechy włoskie zawierają w zakamarkach skorupek sporo wilgoci.
Suszenie orzechów pozwala pozbyć się jej nadmiaru, co zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, między innymi pleśni. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby nie suszyć ich w zbyt wysokiej temperaturze! Jeśli przesadzimy z suszeniem, orzechy mogą stać się niesmaczne i stracić część wartości odżywczych.
Czy wszystkie odmiany orzechów włoskich nadają się do suszenia?
Suszyć i długo przechowywać możemy orzechy włoskie większości występujących w naszym kraju odmian. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki.
Do suszenia i długotrwałego przechowywania nie nadają się orzechy drzewa z gatunku Wiśnicz czerwony. Na szczęście ciężko pomylić je z innymi odmianami, nie musisz się więc długo zastanawiać, nawet jeśli nie znasz albo nie jesteś pewny gatunku drzewa, które rośnie na twojej działce.
Orzechy włoskie pochodzące z drzewa gatunku Wiśnicz czerwony są bardzo duże, a odcień ich miąższu ma charakterystyczną, różową barwę. Są bardzo smaczne na świeżo, ale niestety nie nadają się do suszenia ani długiego przechowywania.
Suszenie orzechów włoskich na świeżym powietrzu
Jeśli mamy szczęście i trafimy na suchą, ciepłą jesień, z powodzeniem możemy suszyć orzechy włoskie na świeżym powietrzu. Słońce i wiatr szybko rozprawią się z nadmiarem wilgoci zawartym w skorupkach orzechów!
Suszyć orzechy włoskie na świeżym powietrzu można na kilka sposobów:
– rozłożone pojedynczą warstwą na papierze na blacie ogrodowego stołu,
– rozłożone na przykrytej wodoodpornym materiałem ziemi,
– wsypane do wiklinowego kosza,
– wsypane do ażurowego worka (np. takiego, w jakim przechowujemy ziemniaki czy cebulę),
– w płóciennej torbie,
– w pończosze.
W podobny sposób możemy suszyć również inne rodzaje orzechów. W przypadku orzechów włoskich, które mają dość grubą i pofałdowaną skorupkę, suszenie na słońcu może zająć 2-3 dni.
Jeśli na zewnątrz jest chłodniej (ale nie pada!) możemy suszyć orzechy włoskie w ten sam sposób, z tym że czas suszenia będzie dłuższy. Najbezpieczniej jest pozostawić je wtedy pod dachem w przewiewnym miejscu nawet do ok. tygodnia.
Jak suszyć orzechy włoskie w piekarniku?
Jeśli nie mamy możliwości, żeby suszyć orzechy włoskie na powietrzu, możemy również suszyć je w piekarniku. Dzięki tej metodzie suszenia orzechy włoskie schną dużo szybciej. Nie jest to co prawda metoda pierwszego wyboru, ale może dać równie dobre efekty, jeśli będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad.
Najważniejszą z nich jest zachowanie odpowiedniej temperatury. Specjaliści doradzają, żeby nie przekraczać 50 stopni Celsjusza. Warto użyć funkcji termoobiegu, dzięki której powietrze w piekarniku będzie cały czas w ruchu. Można zostawić otwarte drzwiczki piekarnika, co dodatkowo obniży temperaturę w środku i ułatwi odprowadzanie nadmiaru wilgoci w postaci pary wodnej.
Najpierw polecamy włączyć piekarnik i nagrzać go do temperatury 50 stopni. Orzechy włoskie w skorupkach należy ułożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce z wyposażenia piekarnika. Blachę umieszczamy w piekarniku. Wystarczy 10-20 minut w piekarniku, żeby uzyskać idealnie wysuszone orzechy!
Jeśli mamy większą ilość orzechów, najlepiej jest suszyć je partiami.
Jak suszyć orzechy włoskie na suszarce elektrycznej?
Do suszenia orzechów włoskich możemy użyć również suszarki elektrycznej. Podobnie jak w poprzednim przypadku orzechy nie mogą być suszone w zbyt wysokiej temperaturze. Pierwsza rzecz, którą należy więc zrobić, to sprawdzenie, czy w naszej suszarce da się ustawić odpowiednią temperaturę.
Niektóre nie mają niestety regulacji. Idealne byłoby ustawienie temperatury ok. 25-30 stopni Celsjusza. Jest to nieco zimniej niż w przypadku suszenia grzybów w suszarce.
Orzechy włoskie rozkładamy pojedynczą warstwą na sitkach suszarki, ustawiamy jedno na drugim i włączamy urządzenie. Ciepłe powietrze jest rozprowadzane przez wentylator, dzięki czemu orzechy suszą się szybko i równomiernie. Wystarczy kilka godzin, żeby orzechy były całkowicie suche.
Czy można suszyć orzechy włoskie przy grzejniku?
Suszenie owoców orzecha włoskiego przy grzejniku jest bardzo popularną, chociaż niekiedy krytykowaną metodą. Wiele osób orzechy suszy właśnie w ten sposób! Co zrobić, żeby suszenie przy grzejniku nie zaszkodziło orzechom?
Ważne jest monitorowanie procesu suszenia. Powinniśmy mieć pewność, że grzejniki nie nagrzewają się do zbyt wysokiej temperatury. Dlatego też suszenie przy piecu kaflowym albo opalanym drewnem kominku jest ryzykowne. Natomiast grzejnik elektryczny nastawiony na konkretną temperaturę będzie jak najbardziej w porządku.
Orzechy stawiamy niedaleko grzejnika w wiklinowym koszu lub przewiewnej torbie z naturalnego materiału. Warto od czasu do czasu przemieszać orzechy rękami, żeby skontrolować proces suszenia.
Koniec suszenia – jak sprawdzić, czy orzechy są już suche?
Czas schnięcia zależy od kilku czynników. Znaczenie ma nie tylko wilgotność powietrza w momencie zbiorów, ale też wielkość i stopień dojrzałości orzecha.
Żeby sprawdzić, czy orzechy są już gotowe, najłatwiej jest rozłupać jeden z orzechów. Dobrze wysuszony orzech łatwo pęka, a środek jest lekko chrupiący. Jeśli miąższ jest jest zbyt miękki, powinniśmy przedłużyć suszenie.
Przechowywanie orzechów włoskich w całości
Suszone orzechy powinno się przechowywać w łupinach. Najlepiej sprawdzi się ażurowy worek albo wiklinowy kosz, który wieszamy lub stawiamy w chłodnym, suchym miejscu, np. spiżarni albo na strychu. Warto od czasu do czasu sprawdzić stan orzechów włoskich. Możemy je przechowywać przez długi czas (12 miesięcy), o ile nie pojawi się na nich pleśń ani inne niepokojące objawy.
Nie wiesz, jak przechowywać orzechy włoskie? Kliknij tutaj i sprawdź!