Mrożenie cukinii bez tajemnic.
Nawet bez żadnego przeszkolenia, będąc kompletnym laikiem, możesz śmiało zamrozić cukinię.
Chcesz się dowiedzieć, jak mrozić cukinię, by zachowała swoją świeżość i nadawała się do spożycia przez bardzo długi czas? Zapoznaj się z tym wpisem, by zdobyć podstawową wiedzę.
Cukinia staje się coraz to bardziej popularnym warzywem na stole w naszym pięknym kraju. Od bardzo łagodnych i popularnych odmian, po bardziej egzotyczne i np. żółte. Od sporych rozmiarów po te mniejsze. Na półkach sklepowych znajdziemy wiele różnych odmian cukinii. Choć najczęściej znajdziemy ją w klasycznej, sporej formie z ciemnozieloną skórką.
Dodaje się ją do gulaszów, leczo czy zapiekanek. Na jej bazie można przyrządzić przepyszne tarty. Można zjadać na surowo, ugotować, zetrzeć, pokroić na plasterki i tak dalej. Zastosowań jest mnóstwo. Jako jedno z najciekawszych to wersja grubokrojonej cukinii grillowanej – podawanej wraz z miksem pozostałych warzyw grillowanych (np. papryki).
Sprawdź koniecznie jak mrozić cukinię, by była świeża na długi czas i abyś zawsze miała ją pod ręką, gdy przyjdzie czas na gotowanie obiadu czy przygotowanie smacznej kolacji.
Przygotowanie cukinii do mrożenia
Cukinia to warzywo, z dodatkiem którego przyrządzisz przepyszne zupy, przekąski czy dania główne.
Bardzo często pojawia się też jako główny składnik placków smażonych (to samo, co klasyczne placki ziemniaczane, jednak z wykorzystaniem cukinii zamiast lub obok ziemniaków).
Cukinię można bez żadnych problemów jeść na surowo. Niektórzy lubią obrać ją wcześniej ze skórki, choć po dokładnym umyciu nie ma żadnych przeciwskazań co do zjadania ze skórką.
Zanim zdecydujesz się na mrożenie cukinii, wybierz najpierw najładniejsze i najbardziej świeże warzywo. Jeśli Twoja cukinia już przed mrożeniem będzie dawać oznaki zepsucia – po wyjęciu jej za kilka miesięcy z zamrażarki będzie tylko gorzej.
Mrożenie tylko spowalnia proces psucia się, a nie zatrzymuje go całkowicie. Wszystkie cukinie mocno dojrzałe, miękkie i zaczynające się marszczyć i przebarwiać, odrzuć. Lepiej wykorzystać je teraz, na świeżo, niż mrozić i pozwalać, by psuły się w zamrażarce.
Do mrożenia wybieraj zawsze świeże i nieskazitelne egzemplarze.
W celu przygotowania cukinii do mrożenia koniecznie dobrze ją umyj i następnie bardzo dokładnie osusz (może być przy pomocy ręcznika papierowego lub na cedzaku).
Cukinia po rozmrożeniu nie będzie już tak sprężysta jak świeża, a jej kształt i rozmiar mocno ucierpią. Dlatego najlepiej mrozić ją z zamiarem wykorzystania właśnie na placki, tarty czy inną rozdrobnioną formę. Jeśli liczysz na to, że rozmrożoną cukinię uda Ci się zgrillować, to pewnie się przeliczysz.
Dlatego warto już przed mrożeniem pokroić ją na plasterki.
Opcjonalnie, możesz też pozbyć się gniazd nasiennych. Jeśli będziesz je długo gotować, mogą dać całej potrawie lekko gorzkawego smaku.
Jeśli chcesz, możesz ją przepuścić przez maszynkę do mięsa lub praskę do makaronu. Uzyskasz wtedy ładną, zmieloną formę, idealną do szybkiego rozmrożenia i natychmiastowej obróbki.
W jakiejkolwiek formie zdecydujesz się na mrożenie cukinii, możesz teraz przesypać ją do woreczka struninowego lub specjalnego pojemnika na mrożonki.
Blanszowanie cukinii
Cukinii nie zaleca się blanszować.
Blanszowanie pozbawi cukinię konsystencji i zniekształci ją już przed mrożeniem. Cukinia to bardzo delikatne warzywo, posiadające dużo wody. Nie trzeba dużo, by ją rozmiękczyć.
Możesz też zdecydować się na jej wcześniejsze przesmażenie na patelni lub w garnku. Wtedy ograniczysz się do spożycia cukinii w takiej formie, w jakiej smażysz (pewnie w plasterkach), ale dzięki temu możesz zaoszczędzić trochę miejsca w zamrażarce.
Wszystko zależy od tego, jak chcesz ją wykorzystać po rozmrożeniu.
Mrożenie cukinii – jak to zrobić
Idealnie byłoby, zanim włożysz cukinię do zamrażarki, żeby ją na kilka godzin schłodzić w lodówce. Uzyskasz lepszy efekt i zachowa ona swoją świeżość na dłużej.
Pamietaj też, by przed mrożeniem starannie wysuszyć uzyskane plasterki czy paski, wykładając je na ręcznik papierowy. Im bardziej sucha przed mrożeniem, tym lepszy smak po rozmrożeniu.
Zauważ, że niektóre zamrażarki mają pojemniki oznaczone Fast Freeze – w tych miejscach produkty zamrożą się najszybciej.
Najważniejsza sprawa…
Jeśli cukinia rozmrozi Ci się (np. przez brak prądu lub awarię sprzętu) nie wolno mrozić jej ponownie! Może to być nawet niewielka przerwa.
Dotyczy się to wszystkich mrożonych owoców czy warzyw. Musisz ją od razu wykorzystać lub, niestety, wyrzucić.
Rozmrażanie cukinii, na co zwrócić uwagę
Jeśli odpowiednio przygotowałaś cukinię do mrożenia, następnie prawidłowo ją zamroziłaś, możesz ją przechowywać nawet przez 12 miesięcy.
Przed użyciem zamrożonej cukiniido przyrządzania ulubionego dania, w niektórych przypadkach warto ją rozmrozić. O ile przy gotowaniu i warzeniu zupy czy leczo, nie musisz jej rozmrażać, o tyle do sałatek czy spożycia na surowo, warto to zrobić.
Osobiście polecam rozmrażanie powolne, w temperaturze pokojowej lub w lodówce. Im wolniej rozmrozisz cukinię, tym będzie bardziej przypominać świeże warzywo, choć pewnie daleko mu będzie do ideału.
Na koniec pamiętaj, że nie zaleca się rozmrażania cukinii w kuchence mikrofalowej! Straci większość swoich witam i bardzo zmięknie. Jeśli nie zależy Ci na jej konsystencji, lepiej od razu wrzuć ją na patelnię czy do garnka i tam się rozmrozi sama.