Mrożenie papryki od A do Z | Czy można mrozić paprykę?

  • dodał 13 grudnia 2020
  • Polubień!
Mrożenie papryki

Mrożenie papryki krok po kroku.

Chcesz się dowiedzieć, jak mrozić paprykę, by zachowała swoją świeżość i nadawała się do spożycia przez bardzo długi czas? To możliwe, jeśli prawidłowo się za to zabierzesz.

Papryka to jedno z najbardziej popularnych warzyw na stole w niemal każdym kraju. Od bardzo łagodnych i popularnych odmian, po niesamowicie ostre i pikantne, których zjedzenie może doprowadzić do omdlenia. Od sporych rozmiarów po bardzo maleńkie. Do tego występujące w przeróżnych kolorach.

Dodaje się ją do gulaszów, bograczy czy zapiekanek. Na jej bazie można przyrządzić przepyszne sosy (również te najostrzejsze na świecie). Można zjadać na surowo, ugotować, zetrzeć, pokroić na plasterki i tak dalej. Zastosowań jest mnóstwo.

Sprawdź koniecznie jak mrozić paprykę, by była świeża na długi czas i abyś zawsze miała ją pod ręką, gdy przyjdzie czas na gotowanie obiadu czy przygotowanie smacznej kolacji.

Przygotowanie papryki do mrożenia

Papryka to warzywo, z dodatkiem którego przyrządzisz przepyszne zupy, sosy czy dania główne. Z resztą papryka chyba najbardziej popularna jest w formie surowej, jako składnik wszelkiej maści sałatek, gyrosów i surówek.

Bardzo często pojawia się też jako składnik na pizzy.

Paprykę śmiało można jeść na surowo. Niektórzy lubią obrać ją wcześniej ze skórki, co nie jest takim prostym zadaniem. Do tego celu możesz ją wcześniej sparzyć (podobnie jak pomidora).

Zanim zdecydujesz się na mrożenie papryki, wybierz najpierw najładniejsze i najbardziej świeże warzywo. Jeśli Twoja papryka już przed mrożeniem będzie dawać oznaki zepsucia – po wyjęciu jej za kilka miesięcy z zamrażarki będzie tylko gorzej.

Mrożenie tylko spowalnia proces psucia się, a nie zatrzymuje go całkowicie. Wszystkie papryki mocno dojrzałe, miękkie i zaczynające się marszczyć i przebarwiać, odrzuć. Lepiej wykorzystać je teraz, na świeżo, niż mrozić i pozwalać, by psuły się w zamrażarce.

Do mrożenia wybieraj zawsze świeże i nieskazitelne egzemplarze.

W celu przygotowania papryki do mrożenia koniecznie dobrze ją umyj i następnie bardzo dokładnie osusz (może być przy pomocy ręcznika papierowego lub na cedzaku). Dobrze będzie, jeśli przed mrożeniem obierzesz ją ze skórki. Skórka papryki jest cienka, ale jej gryzienie czasem sprawia problemy. Szczególnie, gdy ugotujesz z jej pomocą gulasz czy leczo, po czym Twoi goście będą wypluwać małe skórki papryki (które odkleiły się od warzywa).

Krojenie papryki przed mrożeniem.

Wszystko zależy od tego, do czego wykorzystasz paprykę po rozmrożeniu. Jeśli wiesz, że będzie to gulasz, zupa, zapiekanka etc. to rozważ jej obranie jeszcze przed mrożeniem.

Gdy już pozbędziesz się skórki, pozbądź się też gniazd nasiennych. Ich zjadanie i tak jest niezalecane, a do każdego posiłku raczej wykrawasz je ze środka i wyrzucasz.

Z racji swoich dość sporych rozmiarów, klayczną paprykę słodką wypada najpierw pokroić w paski, kostkę lub dowolne inne fragmenty. I tak musisz ją przekroić do wyciągnięcia nasion, stąd nie stanowi to dodatkowego utrudnienia.

Najmniejsze papryczki (np. chilli, peperoncino) możesz mrozić w całości, wraz z nasionami.

Rodzaje papryki do mrożenia.

W jakiejkolwiek formie zdecydujesz się na mrożenie papryki, możesz teraz przesypać ją do woreczka struninowego lub specjalnego pojemnika na mrożonki.

Blanszowanie papryki

Paprykę przed mrożeniem możesz wcześniej zblanszować – wystarczy 10-minutowa kąpiel w osolonym wrzątku, a potem solidne spłukanie zimną wodą i suszenie na papierowych ręcznikach, które szybko pomogą pozbyć się wilgoci.

Blanszowanie papryki to krok opcjonalny. Nie musisz tego robić, do zamrażarki możesz wstawić zwykłą, surową paprykę.

Możesz też zdecydować się na jej wcześniejsze przesmażenie na patelni lub w garnku. Nie tylko papryka będzie się dłużej trzymać, ale zyskasz też więcej miejsca w zamrażarce (bo papryka po smażeniu zdecydowanie zmniejszy swoją objętość).

Wszystko zależy od tego, jak chcesz ją wykorzystać po rozmrożeniu.

Mrożenie papryki – jak to zrobić

Idealnie byłoby, zanim włożysz paprykę do zamrażarki, żeby ją na kilka godzin schłodzić w lodówce. Uzyskasz lepszy efekt i zachowa ona swoją świeżość na dłużej.

Pamietaj też, by przed mrożeniem starannie wysuszyć uzyskane plasterki czy kostki papryki, wykładając je na ręcznik papierowy. Im bardziej sucha przed mrożeniem, tym lepszy smak po rozmrożeniu.

Zauważ, że niektóre zamrażarki mają pojemniki oznaczone Fast Freeze – w tych miejscach produkty zamrożą się najszybciej.

Najważniejsza sprawa…

Jeśli papryka Ci się rozmrozi (np. przez brak prądu lub awarię sprzętu) nie wolno mrozić jej ponownie! Może to być nawet niewielka przerwa.

Dotyczy się to wszystkich mrożonych owoców czy warzyw. Musisz ją od razu wykorzystać lub, niestety, wyrzucić.

Rozmrażanie papryki, na co zwrócić uwagę

Jeśli odpowiednio przygotowałaś paprykę do mrożenia, następnie prawidłowo ją zamroziłaś, możesz ją przechowywać nawet przez 12 miesięcy.

Będzie dobrze, jeśli wykorzystasz ją w tym czasie, jednak sam trzymam żywność w zamrażarce dużo dłużej i wciąż bez problemów nadaje się do spożycia.

Przed użyciem zamrożonej papryki do przyrządzania ulubionego dania, w niektórych przypadkach warto ją rozmrozić. O ile przy gotowaniu i warzeniu gulaszu czy leczo, nie musisz jej rozmrażać, o tyle do sałatek czy spożycia na surowo, warto to zrobić.

Jest to dość istotne, by przy rozmrażaniu nie zepsuć efektu. 

Poświęciłaś tyle czasu na przygotowanie jej do zamrożenia i przechowywałaś tak długo, że szkoda byłoby to na koniec zepsuć.

Osobiście polecam rozmrażanie powolne, w temperaturze pokojowej lub w lodówce. Im wolniej rozmrozisz paprykę, tym będzie bardziej chrupka i sprężysta.

Na koniec pamiętaj, że nie zaleca się rozmrażania papryki w kuchence mikrofalowej! Straci większość swoich witam i bardzo zmięknie. Jeśli nie zależy Ci na jej konsystencji, lepiej od razu wrzuć ją na patelnię czy do garnka i tam się rozmrozi sama.

Kategorie:
Warzywa

Dodaj komentarz