Jak mrozić kanie? Podpowiadamy jak mrozić kanie (instrukcja)

Wiemy już, jak mrozić maślaki, jak mrozić rydze i jak przygotować do mrożenie najpopularniejsze grzyby. Teraz czas na to, by dowiedzieć się jak mrozić kanie.

Sezon na kanie

Od lipca do października kanie, a właściwie czubajki kanie, można spotkać w naprawdę wielu miejscach. Chętnie porastają leśne obrzeża, ale też polany, parki, a nawet doły i rowy.

Przy odrobinie zachodu można nawet hodować ją we własnym ogródku. Wystarczy grządka z glebą użyźnioną drewnianymi odpadami oraz liśćmi. Potem pozostaje już tylko zebrać i mrozić kanie!

Jak rozpoznać kanie

Jak rozpoznać kanie? Najprościej po dużym, rozłożystym kapelusz, pokrytym spękaną i łuszczącą się błoną. Kapelusze osiągają od 10 do nawet 30 cm średnicy, a wspierają się na dość długich, bo nawet 40-centymetrowych nóżkach. Ich charakterystycznym elementem jest ruchomy pierścień znajdujący się w górnej części.

Zbierając kanie trzeba je dość dokładnie oglądać. Łatwo pomylić je z muchomorem sromotnikowym lub sinoblaszkiem trującym. Garb na kapeluszu i ruchomy pierścień to kluczowe elementy, które pozwolą zebrać właściwy grzyb. I jedno i drugie mają jedynie kanie.

Wyjątkowo smaczny grzyb

W przeciwieństwie do innych grzybów w przypadku kani jadalny jest jedynie jej kapelusz. Noga zwykle jest nieco zdrewniała i nie smakuje najlepiej.

Chętnie zbierane są dorodne kanie, a ich kapelusze smażone niczym kotlety schabowe. Można nawet spotkać się ze stwierdzeniem, że dzięki swoim walorom smakowym i konsystencji kania może zastąpić mięso.

Innym popularnym wykorzystaniem tego grzyba jest sporządzenie proszku, który świetnie wzbogaca smak zup i sosów.

A może mrożone?

Choć mrożenie nie jest najpopularniejszym sposobem przechowywania kań, można kanie mrozić. Podobnie jak podgrzybki czy prawdziwki najlepiej mrozić je w całości. Jeśli kapelusze są wyjątkowo rozłożyste, warto podzielić je na mniejsze kawałki.

Przed mrożeniem konieczna jest ścisła selekcja zebranych kań. Dzięki temu po rozmrożeniu unikniemy przykrych niespodzianek, a sam proces zakończy się powodzeniem. Do mrożenia nadają się tylko kanie w pełni zdrowe. Te miękkie, powgniatane lub zarobaczone najlepiej użyć od razu albo wyrzucić.

Przed mrożeniem kań nie należy myć – zamiast tego warto przetrzeć je papierowym ręcznikiem lub oczyścić pędzelkiem czy szczoteczką. Dzięki temu dotrzemy do najmniejszych zakamarków i skutecznie je oczyścimy.

Jeśli grzyby są mocno zabrudzone, w ostateczności możemy użyć wilgotnej ściereczki lub umyć je pod bieżącą wodą. W takiej sytuacji konieczne będzie ich bardzo dokładne wysuszenie. Wilgotne kanie można rozłożyć na kratce lub sitku, a potem na papierowych ręcznikach, które szybko i skutecznie wchłoną wodę.

Ponieważ kanie mrozimy w postaci kapeluszy, dobrze jest skutecznie i delikatnie oczyścić przestrzenie między blaszkami. Pozbycie się piasku i ziemi sprawi, że rozmrożone grzyby będą smakować jeszcze lepiej.

Sprawdzone sposoby na mrożenie kani

Przed mrożeniem czyste i suche kanie dzielimy według rozmiaru – te większe kroimy na kawałki, te mniejsze możemy mrozić w całości. Poszczególne porcje po rozmrożeniu powinny zostać zużyte w całości, warto więc zaplanować do czego chcemy użyć grzybów i tak je podzielić. Raz rozmrożonych grzybów nie można zamrozić ponownie! Może to skutkować bardzo przykrym zatruciem,

Sposób pierwszy

Jeśli nasze egzemplarze są duże, dobrze je wcześniej zblanszować. Zanurzamy kanie w osolonym wrzątku na ok. 10 minut, a po tym czasie osuszamy je na papierowych ręcznikach.

Sposób drugi

Jeśli będziemy mrozić kanie w zwykłej lodówce, a nie wolno stojącej zamrażarce osiągającej bardzo niskie temperatury, dobrze je przesmażyć. Wystarczy na ok. 10 minut wrzucić je na patelnię z rozgrzanym klarowanym masłem. Każdy kapelusz kładziemy spodem grzyba do góry. Dzięki temu woda odparuje, a forma i smak zostaną zachowanie.

W czym mrozić kanie

Żeby kanie nie straciły swojej formy, można wstępnie umieścić je na plastikowych lub styropianowych tackach. Później możemy przesypać je do foliowych woreczków i poukładać w zamrażarce. Dobrze zadbać o to, by w woreczkach znalazło się jak najmniej powietrza. Inną opcją, dla osób dysponujących większą przestrzenią do mrożenia, jest umieszczenie kań od razu w plastikowych pojemniczkach.

Rozmrażanie kań

Mrożone kanie powinno trzymać się w stałej temperaturze. Najlepiej, gdy pozostaje ona na poziomie -18oC. Odpowiednio przygotowane i zamrożone grzyby można przechowywać od 6 do nawet 18 miesięcy. Smakosze twierdzą jednak, że najlepiej zużyć je przed upływem roku.

Dzięki odpowiedniej selekcji, blanszowaniu lub smażeniu i dobrze zastosowanemu mrożeniu, będziemy mogli cieszyć się smakiem świeżych kań niezależnie od pory roku.

Kategorie:
Grzyby leśne · Jedzenie

Comments are closed.