Mrożenie truskawek jest bardzo proste.
Smak słodkich, soczystych truskawek późną jesienią lub w środku zimy, gdy za oknem jest biało od śniegu? A może koktajl truskawkowy na poprawę nastroju?
Jasne, że tak!
Pomoże w tym mrożenie świeżych truskawek zaraz po zakupie koszyka. Dowiedz się, jak mrozić truskawki, by były w jak najlepszej kondycji po rozmrożeniu.
Zamrażanie warzyw i owoców od dawna uważane jest za jeden z najlepszych sposobów na zachowanie wyglądu, barwy oraz smaku produktów sezonowych. Niska temperatura obniża aktywność enzymów odpowiedzialnych za psucie się warzyw i owoców, a drobnoustroje nie mogą się rozmnażać poniżej 0 stopni Celsjusza.
Zobacz, jak możesz poprawnie przygotować truskawki do mrożenia.
Przygotowanie truskawek do mrożenia
Przede wszystkim truskawki przeznaczone do mrożenia muszą przejść dość restrykcyjną selekcję.
W jej trakcie odrzucamy wszelkie egzemplarze nadgniłe, obite, zepsute
czy zapleśniałe. W przypadku truskawek jest to dość istotne, bo psują się szybko.
Do zamrożenia najlepiej nadają się truskawki jak najświeższe – choć niska temperatura wydłuża trwałość jedzenia, w żaden sposób nie poprawia jego jakości.
Następnie, gdy już wybierzesz te najlepsze i najładniejsze sztuki, musisz je bardzo dokładnie umyć. Nie wiem, czy wiesz, ale niska temperatura wcale nie zabija bakterii i drobnoustrojów. One wchodzą w stan hibernacji i ich liczba niemal nie maleje, nawet po wielomiesięcznym mrożeniu w -18 stopniach. Dlatego musisz pozbyć się ich mechanicznie, zmywając bieżącą wodą.
Gdy już umyjesz truskawki, musisz je bardzo dokładnie osuszyć. Idealnie nadaje się do tego ręcznik papierowy, który doskonale chłonie wilgoć.
Nigdy nie uda Ci się wysuszyć ich do zera, ale im mniej wody zostanie na truskawkach, tym lepiej. Mokre owoce pokryją się warstwą lodu, który zniekształci każdą truskawkę po rozmrożeniu i sprawi, że będą się nadawały jedynie na kisiel lub dżem. Ewentualnie możesz sobie je przyrządzić w formie gorącego musu.
Jeżeli planujesz użyć truskawek w formie dekoracji do ciast i tortów, koniecznie bardzo dokładnie i skrupulatnie pozbądź się wody przed mrożeniem. Inaczej może nie udać Ci się uzyskać ich trwałej i twardej formy po rozmrożeniu.
Kolejnym minusem mrożenia mokrych truskawek jest to, że będą się dłużej i mniej równomiernie zamrażać i prawdopodobnie posklejają się w większe bryły. Nie uda Ci się wtedy rozdzielić ich od siebie, więc skończysz z papką truskawkową.
Jeśli dodatkowo chcesz się upewnić, że owoce się ze sobą nie posklejają, możesz wyłożyć je na deseczkę (może być zwykła, drewniana, do krojenia). W ten sposób zamrozisz owoce, które będziesz mogła później przesypać.
Jak prawidłowo mrozić truskawki
Na start upewnij się, że pierwszy rzut truskawek zamrozisz na deseczce, pooddzielane od siebie. Dopiero po paru godzinach mrożenia możesz je wyciągnąc z zamrażarki i przerzucić do woreczka czy pojemnika. Masz wtedy gwarancję, że się nie posklejają (gdy już będą zamrożone).
Bazując na tym, jak dużą masz zamrażkę i ile masz w niej miejsca, możesz wybrać różne pojemniki do mrożenia. Jeśli jesteś zwolenniczką zasady zero waste, świetnie do mrożenia truskawek nadają się pojemniczki po lodach, kubki po jogurtach naturalnych czy plastikowe opakowania po margarynie do smarowania. Jeśli mrozisz większe ilości, będzie ciężko rozlokować je po małych pojemniczkach, więc pewnie skorzystasz z woreczków na mrożonki.
To właśnie woreczki (zwłaszcza woreczki strunowe) dają najlepszy wgląd w mrożonki i optymalne rozmieszczenie w szufladach zamrażarki.
Pamiętaj, że bardzo ściśnięte truskawki szybko stracą formę i po rozmrożeniu mogą wyglądać nieapetycznie. Dlatego tak ważne jest, żebyś poczytała, jak mrozić truskawki.
Zanim wpakujemy przygotowane truskawki do zamrażarki, możnesz chwilę schłodzić je w lodówce. Zachowają wtedy swoją świeżość na dłużej.
I pamiętaj o najważniejszym…
Jeśli zdarzy się długotrwała awaria lub brak prądu i zapasy zostaną rozmrożone, nie wolno zamrażać ich ponownie. Musisz wtedy wykorzystać wszystkie truskawki lub, w najgorszym wypadku, wyrzucić.
Rozmrażanie truskawek: co musisz wiedzieć
Odpowiednio zamrożone truskawki można przechowywać nawet 12 miesięcy.
Będzie dobrze, jeśli postarasz się je zjeść w ciągu roku, choć widzę po sobie, że niektóre mrożonki trzymam znacznie dłużej (i wciąż nadają się do spożycia). Ważny jest natomiast sam proces rozmrażania.
Pamiętaj, im wolniejszy proces rozmrażania, tym smaczniejsze będą zamrożone owoce.
Naprawdę warto odpowiednio wcześniej wyjąć truskawki z zamrażarki i wstawić na najniższą półkę w lodówce, by odtajały powoli i stopniowo. Takie rozmrażanie jest też najzdrowsze.
Do udekorowania lodów czy deserów, możesz wrzucić nawet truskawki mrożone, które w przeciągu kilkunastu minut rozmrożą się bezpośrednio na deserze. Jednak dobrze byłoby mieć już pomrożone cząstki, bo cała truskawka może się rozmrażać nieco dłużej niż np. maliny czy borówki. Dodatkowo mogą schłodzić np. wino (działają idealnie zamiast kostek lodu).
Najmniej korzystne jest rozmrażanie truskawek w kuchence mikrofalowej – ten sposób powoduje znacznie straty witamin i minerałów, co pozbawia nas zdrowotnego aspektu jedzenia truskawek.
Nie chcesz mrozić truskawek? Sprawdź, jak prawidłowo przechowywać truskawki. Lub zobacz świetny poradnik suszenia truskawek.