Jak przechowywać truskawki? Poznaj sprawdzone sposoby

Dla wielu osób smak świeżych truskawek to nieodłączny zwiastun lata. Najlepsze i słodkie truskawki pojawiają się w okolicach czerwca i od razu wzbudzają zachwyt. Chcemy ich kupić jak najwięcej, ale truskawki to owoce bardzo nietrwałe. Warto więc wiedzieć jak przechowywać truskawki, by dłużej zachowały swoją świeżość. Zobacz jakie to proste.

Krótki sezon na truskawki

Co roku te niewielkie owoce stają się podstawą diety wielu osób. Sezon na truskawki trwa bardzo krótko – pojawiają się szybko i równie szybko znikają, a zdecydowanie najlepiej smakują świeże.

Zwykle nie mamy możliwości by zrywać je prosto z krzaka tuż przed zjedzeniem. Stajemy więc przed wyzwaniem jak przechowywać truskawki. Sposobów przechowywania jest kilka i różnią się między sobą tym, do czego finalnie chcemy użyć tych słodkich owoców.

Ostrożnie z wodą

Zanim jednak zdecydujemy, czy truskawki będziemy zjadać w całości, dodawać do ciasta, blendować, zamieniać w kompot czy zamrażać, musimy je umyć. Jak je myć wiedząc, że świeże truskawki nie lubią wody?

Sporym minusem tych owoców jest fakt, że w kontakcie z wodą zachowują się jak gąbka. Namoczone truskawki tracą nie tylko wyjątkowy smak i aromat, ale także kształt. A jedzenie truskawek zamienionych w czerwoną breję to nic przyjemnego.

Dlatego truskawki zawsze myjemy tuż przed zjedzeniem. Najlepiej po prostu przepłukać je pod strumieniem zimnej wody lub zanurzyć na chwilę w wodzie wykorzystując do tego durszlak lub sitko.

Zagrajmy w zielone

Zanim zaczniemy myć truskawki, zwróćmy uwagę na szypułki. To one w dużej mierze ograniczają wnikanie wody do środka owoców. Jeśli zauważymy sporo truskawek pozbawionych szypułek, ich kontakt z woda powinien być jeszcze krótszy, niż reszty owoców.

Same szypułki usuwamy tuż przed jedzeniem czy przetwarzaniem truskawek. Niektórzy w ogóle tego nie robią i zjadają owoce wraz z zieloną częścią.

Odpowiednia temperatura i przewiewny pojemnik

Truskawki najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej, w kobiałce, koszyku lub innym pojemniku zapewniającym dostęp powietrza.

Jeśli kupujemy truskawki przesypane do foliowej reklamówki, w domu należy od razu je z niej wyjąć. Dzięki temu dłużej pozostaną świeże.

Czy można przechowywać truskawki w lodówce?

Jeśli na dworze panują upały, świeże truskawki możemy śmiało włożyć do lodówki. Sposobów przechowywania truskawek w lodówce jest kilka, we wszystkich należy jednak pamiętać o tym, by zapewnić owocom odpowiednią przestrzeń i temperaturę.

By truskawki zachowały swój kształt warto rozłożyć je w płaskim naczyniu lub na talerzu. Na dno najlepiej położyć ręcznik papierowy. Na nim układamy truskawki w maksymalnie dwóch warstwach, które przykrywamy drugim ręcznikiem.

Jak długo przechowywać truskawki w lodówce?

W ten sposób dobrze przechowywać truskawki w lodówce przez około 2-3 dni. Dalej będą smaczne i pachnące, ale mniej więcej pół godziny przed jedzeniem lepiej wyjąć je do temperatury pokojowej.

Jeśli truskawki chcemy przechowywać w lodówce pamiętajmy, by umieścić je na półce maksymalnie oddalonej od zamrażalnika lub w specjalnej szufladzie lodówki, utrzymującej stałą, zbliżoną do zera temperaturę.

Jak przechowywać truskawki w zamrażarce?

Zdecydowanie dłużej możemy przechowywać truskawki w zamrażarce. Zamrożone owoce zachowują swój smak i świeżość nawet przez okres 12 miesięcy. Niska temperatura nie ma większego wpływu na ich wartości odżywcze, więc będziemy mogli cieszyć się pyszną porcją truskawek nawet w środku zimy.

Ścisła selekcja

Zanim jednak zabierzemy się za mrożenie truskawek, owoce muszą przejść ścisłą selekcję. Należy usunąć wszystkie truskawki, które są miękkie, nadgniłe lub uszkodzone. Mniej idealne, choć wciąż zdrowe owoce mogą trafić do lodówki – nic nie stoi na przeszkodzie, by robić z nich koktajl lub sos.

Wyselekcjonowane truskawki musimy umyć i jest to jedyna sytuacja, kiedy myjemy je nie bezpośrednio przed jedzeniem.

Czyste owoce pozbawiamy szypułek, a następnie bardzo dokładnie osuszamy. Idealnie sprawdzą się do tego papierowe ręczniki, które świetnie chłoną wilgoć.

Mrożone jak świeże

Jeśli zależy nam na tym, by po rozmrożeniu truskawki zachowały nienaganny kształt, przed umieszczeniem ich w pudełkach czy woreczkach strunowych warto na kilka godzin umieścić je w zamrażarce na talerzach czy tacach. Jeśli nie będą się ze sobą stykać, po rozmrożeniu będą wyglądać jak świeżo zebrane.

By szczegółowo prześledzić proces mrożenia i rozmrażania truskawek, koniecznie zobacz nasz poprzedni artykuł.

Kategorie:
Owoce

Comments are closed.