Jak mrozić borówki: mrożenie borówek bez tajemnic (krok po kroku)

  • dodał 24 listopada 2020
  • Polubień!
Mrożenie borówek

Smak pysznych, aromatycznych borówek w środku zimy?

To możliwe!

Pomoże w tym jeden bardzo prosty zabieg – mrożenie. Dowiedz się, jak mrozić borówki, by były w jak najlepszej kondycji po rozmrożeniu.

Zamrażanie warzyw i owoców od dawna uważane jest za jeden z najlepszych sposobów na zachowanie wyglądu, barwy oraz smaku produktów sezonowych. Niska temperatura obniża aktywność enzymów odpowiedzialnych za psucie się warzyw i owoców, a drobnoustroje nie mogą się rozmnażać poniżej 0 stopni Celsjusza.

Naucz się najpierw jak prawidłowo przygotować borówki do mrożenia.

Przygotowanie borówek do mrożenia

Przede wszystkim borówki przeznaczone do mrożenia muszą przejść dość restrykcyjną selekcję.

W jej trakcie odrzucamy wszelkie egzemplarze nadgniłe, obite, zepsute
czy zapleśniałe.

Do zamrożenia najlepiej nadają się borówki jak najświeższe – choć niska temperatura wydłuża trwałość jedzenia, nie poprawia jego jakości.

Następnie, gdy już wybierzesz te najlepsze i najładniejsze sztuki, musisz je bardzo dokładnie umyć. Nie wiem, czy wiesz, ale niska temperatura wcale nie zabija bakterii i drobnoustrojów. One wchodzą w stan hibernacji i ich liczba niemal nie maleje, nawet po wielomiesięcznym mrożeniu w -18 stopniach. Dlatego musisz pozbyć się ich mechanicznie, zmywając bieżącą wodą.

Gdy już umyjesz borówki, musisz je bardzo dokładnie osuszyć. Idealnie nadaje się do tego ręcznik papierowy, który doskonale chłonie wilgoć.

Mokre owoce pokryją się warstwą lodu, który zniekształci każdą borówkę po rozmrożeniu i sprawi, że będą się nadawały jedynie na kisiel lub dżem.

Jeśli chcesz dodać je w kawałkach np. do jogurtu lub lodów, koniecznie bardzo dokładnie i skrupulatnie pozbądź się wody przed mrożeniem.

Kolejnym minusem mrożenia mokrych borówek jest to, że będą się dłużej i mniej równomiernie zamrażać i prawdopodobnie posklejają się w większe bryły.

Jeśli dodatkowo chcesz się upewnić, że owoce się ze sobą nie posklejają, możesz wyłożyć je na deseczkę (może być zwykła, drewniana, do krojenia).

Jak prawidłowo mrozić borówki

W zależności od tego ile miejsca mamy w zamrażarce, możemy użyć woreczków do mrożenia lub skorzystać z pojemników. Jeśli jesteś zwolenniczką zasady zero waste, świetnie do mrożenia borówek nadają się pojemniczki po lodach, kubki po jogurtach naturalnych czy plastikowe opakowania po margarynie do smarowania.

Jednak to właśnie woreczki (zwłaszcza woreczki strunowe) dają najlepszy wgląd w mrożonki i optymalne rozmieszczenie w szufladach zamrażarki.

Planując ilość mrożonek warto pamiętać o zostawieniu odpowiedniej przestrzeni. Nawet zamrożone, ale bardzo ściśnięte borówki, stracą nieco formę i po rozmrożeniu mogą wyglądać nieapetycznie. Dlatego tak ważne jest, żebyś poczytała, jak prawidłowo mrozić borówki. Podobny efekt uzyskasz przy mrożeniu malin, gdy poukładasz je zbyt ciasno.

Zanim wpakujemy przygotowane borówki do zamrażalnika, można na kilka godzin słodzić je w lodówce. Zupełnie nieprawdziwe jest przekonanie, że im niższa temperatura mrożenia, tym dłuższy czas przechowywania produktów – bardzo istotne jest to, by Temperatura mrożenia nie była
niższa niż –18 stopni Celsjusza i była stała.

I pamiętaj o najważniejszym…

Jeśli zdarzy się długotrwała awaria lub brak prądu i zapasy zostaną rozmrożone, nie wolno zamrażać ich ponownie.

Aha, bardzo ważne jest, by przed mrożeniem pozbyć się wszelkich szypułek z borówek. W ich przypadku może nie jest to aż tak istotne jak w przypadku truskawek, ale nie chcesz później się z tym męczyć po rozmrożeniu.

Rozmrażanie borówek krok po kroku

Odpowiednio zamrożone borówki można przechowywać nawet 12 miesięcy.

W tym czasie możesz po nie sięgnąć do zamrażarki w celu rozmrożenia. Pamiętaj, im wolniejszy proces rozmrażania, tym smaczniejsze będą zamrożone owoce.

Dlatego zamiast od razu stawiać je w temperaturze pokojowej, warto odpowiednio wcześniej wyjąć je z zamrażarki i wstawić na najniższą półkę w lodówce. Jeśli zależy nam na czasie, można zastosować łagodną łaźnię wodną albo po prostu ciepłą wodę. Jednak wtedy musisz się liczyć z mocną utratą kształtu i sprężystości borówek.

Do udekorowania lodów czy deserów, możesz wrzucić nawet borówki mrożone, które w przeciągu kilkunastu minut rozmrożą się bezpośrednio na deserze. Tak samo wykorzystasz mrożone truskawki.

Najmniej korzystne jest rozmrażanie w kuchence mikrofalowej – ten sposób powoduje znacznie straty witamin i minerałów, co pozbawia nas zdrowotnego aspektu jedzenia borówek.

Kategorie:
Owoce

Dodaj komentarz