Jak suszyć truskawki? 3 sposoby na suszenie truskawek w domu!

  • dodał 30 listopada 2022
  • Polubień!

Chipsy truskawkowe! Czy to nie brzmi apetycznie?

Jeśli rezygnujecie z tej zdrowej i pysznej przekąski ze względu na wysoką cenę, koniecznie zapoznajcie się z naszymi sposobami na suszenie truskawek w domu. Samodzielne przygotowanie wcale nie jest trudne, w dodatku nie potrzebujecie żadnych specjalistycznych sprzętów.

Do dzieła!

Suszone truskawki – czy warto?

Jeśli chodzi o cenę – z pewnością tak. Suszone truskawki kosztują w sklepach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za kilogram! Przygotowując je domowym sposobem, zyskujemy jednak więcej niż oszczędność.

Susząc truskawki z własnego ogrodu, mamy pewność, że przekąska będzie nie tylko pyszna, ale i zdrowa. Truskawki suszone w domu nie zawierają cukru ani konserwantów. Kontrolujemy od początku do końca proces suszenia, dzięki czemu truskawki są dokładnie takie, jak lubimy!

Dodajmy, że suszenie owoców jest dziecinnie proste. Nawet kuchenny laik sobie z nim poradzi. Zachęcamy również do przygotowania ich wspólnie z dziećmi.

Własnoręcznie zrobione chipsy truskawkowe będą smakowały lepiej niż jakiekolwiek gotowe przekąski!

Wybór odpowiednich owoców do suszenia

Zbierając lub szukając na targu owoców truskawek, które wykorzystamy do suszenia, szukajmy takich, które będą jak najlepszej jakości. Byłoby idealnie, gdybyśmy mieli dostęp do truskawek zaufanego źródła – niepryskanych, świeżych, z lokalnych upraw.

Owoce powinny być jędrne, bez uszkodzeń, w intensywnie czerwonym kolorze. Warto również spróbować ich przed zakupem.

Im słodsze będą, tym lepiej!

Świeże truskawki przed suszeniem

Sprawdź, jak we właściwy sposób przechowywać świeże truskawki.

Przygotowanie truskawek do suszenia

Po przyniesieniu do domu truskawki należy przebrać. Następnie myjemy je pod bieżącą wodę, odszypułkowujemy i kroimy w cienkie plasterki. Ważna jest kolejność! Jeśli najpierw pozbędziemy się szypułek, a później umyjemy owoce, nasiąkną wodą, co nie jest wskazane przed suszeniem!

Pokroić truskawki możemy zwyczajnie – nożem, ale sprawdzi się również ręczna szatkownica, przyrząd do krojenia sera albo obieraczka. Dzięki nim uzyskamy plasterki tej samej grubości.

Musimy pamiętać, że truskawki w trakcie suszenia stracą na objętości. Z 2,5 kilograma otrzymamy około 250g chipsów truskawkowych.

Suszenie truskawek w piekarniku

Blachę lub kratkę z wyposażenia piekarnika wykładamy papierem do pieczenia. Układamy na nim plastry truskawek, pozostawiając między nimi niewielkie odstępy.

Piekarnik rozgrzewamy do 50 stopni Celsjusza. Włączamy opcję termoobiegu. Jeśli nasz piekarnik nie ma tej funkcji, podnosimy temperaturę do ok. 55-60 stopni. Truskawki suszymy przez godzinę. Po tym czasie wyciągamy blachę, obracamy owoce na drugą stronę i pozostawiamy do ostygnięcia. Cały proces powtarzamy tak długo, aż truskawki będą idealnie wysuszone. Zwykle jest to ok. 8-10 godzin.

Czy można suszyć truskawki na suszarce do grzybów?

Suszarka elektryczna, nazywana często suszarką do grzybów, nadaje się również do suszenia owoców i warzyw.

Wystarczy rozłożyć pokrojone truskawki na tackach suszarki, pozostawiając między nimi niewielkie odstępy. Urządzenie ustawiamy początkowo na temperaturę 70 stopni Celsjusza. Z czasem zmniejszamy temperaturę i dosuszamy owoce w 50 stopniach. Tacki warto w trakcie suszenia zamieniać miejscami, żeby proces przebiegał równomiernie.

Suszenie na suszarce elektrycznej trwa krócej niż w piekarniku, ale i tak zajmuje kilka godzin (zwykle ok. 5-6).

Suszenie truskawek w kuchence mikrofalowej

Talerz wykładamy papierem do pieczenia. Następnie układamy na nim pokrojone truskawki. Wkładamy do mikrofali na 3 minuty. Po wyjęciu warto obrócić je na drugą stronę. Proces powtarzamy aż do momentu, kiedy truskawki będą całkowicie wysuszone.

Jak suszyć truskawki po zbiorach

Jak przechowywać suszone truskawki?

Wysuszone truskawki przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku, żeby susz nie chłonął wilgoci ani obcych zapachów.

Do czego używać suszonych truskawek?

Suszone truskawki sprawdzą się jako dodatek do różnych deserów. Doskonale smakują dodane do owsianki, ciast i innych wypieków. Dodając je po prostu do herbaty przed zaparzeniem, uzyskamy herbatę smakową. Zmielenie to również świetny pomysł! Proszek truskawkowy sprawdzi się do dekoracji lodów i ciasteczek.

Lody z suszonymi truskawkami

A może planujesz mrożenie truskawek? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.