Jak mrozić masło? Odpowiednie mrożenie i rozmrażanie masła

Czy można mrozić masło? Zwykle nie zastanawiamy się nad mrożeniem różnych produktów. Chętnie mrozimy owoce (np. maliny czy borówki), warzywa (takie jak brukselka i szpinak) a nawet grzyby (maślaki, kurki lub kanie). Skąd więc rozważania dotyczące tego, jak mrozić masło?

Czy można mrozić masło?

Zarówno masło „tradycyjne”, produkowane z mleka pochodzenia zwierzęcego, jak i masło roślinne czy margarynę można mrozić. Dokładnie tak jak w przypadku innych produktów mrożenie pozwala na dłużej zachować świeżość masła i wszystkie jego walory smakowe.

Jest to o tyle istotne, że masło nie nadaje się do zbyt długiego przechowywania w lodówce. Poza lodówką szybko jełczeje i nabiera specyficznego smaku. Dlatego jeśli w planach mamy jakiś dłuższy wyjazd, zjedzenie dużej porcji masła zajmuje nam sporo czasu albo po prostu udało nam się upolować większą ilość masła w atrakcyjnej cenie, jego mrożenie będzie idealnym rozwiązaniem.

Jak mrozić masło?

Decydując się na mrożenie masła trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przede wszystkim termin przydatności do spożycia. Zdecydowanie lepiej mrozić produkty z długą datą przydatności do spożycia. Mrożenie co prawda zatrzymuje proces namnażania się bakterii, jednak po rozmrożeniu jest on niemal dwa razy szybszy, więc rozmrożone masło trzeba zużyć jak najszybciej. Zwłaszcza to zamrożone na kilka dni przed dopuszczalną do spożycia datą.

Równie ważne jest to w czym będziemy mrozić masło. W przypadku masła roślinnego, które ze względu na swoją konsystencję najczęściej pakowane jest w plastikowe pojemniki, to właśnie oryginalne opakowanie będzie tym właściwym do mrożenia.

W przypadku masła pochodzenia zwierzęcego trudno zamrozić je w oryginalnym opakowaniu. Wszystko przez to, że zamrożone masło trudno podzielić na mniejsze porcje, a raz rozmrożone trzeba zużyć w całości.

Dożo lepiej więc poporcjować je przed umieszczeniem w zamrażarce. Pojedyncze porcje najlepiej owinąć folią aluminiową i ułożyć tak, by nie stykały się ze sobą. Jeśli zdarzy się, że rozmrożona porcja okazała się za duża jak na nasze potrzeby, można spokojnie zużyć ją np. do ciasta.

Jak rozmrażać masło?

Przyjmuje się, że zamrożone masło najlepiej zużyć w ciągu 3 miesięcy. Kiedy nadejdzie moment na rozmrożenie, sposobów jest kilka, w zależności od przeznaczenia produktu.

Jeśli potrzebujemy masła w płynnej postaci, możemy rozmrozić je w mikrofalówce lub kąpieli wodnej.

Jeśli chcemy użyć masła po prostu do kanapek, najlepiej kilka godzin wcześniej przełożyć je z zamrażarki do lodówki. Dzięki temu zmięknie i da się rozsmarować.

Można również wyjąć zamrożone masło i położyć je w ciepłym miejscu, np. koło grzejącego kaloryfera czy kuchenki.

Jeśli jednak nie mamy zbyt wiele czasu, można poeksperymentować ze szklanką i wrzątkiem. Szklankę napełniamy wrzątkiem, który wylewamy, a szklankę odwracamy i nakrywamy nią masło. Powinno zmięknąć na tyle, by było gotowe do użycia.

A jeśli bardzo zależy nam na czasie, masła można w ogóle nie rozmrażać. Przygotowaną porcję trzeba wtedy potraktować obieraczką do warzywa lub nożykiem do krojenia sera. Powstaną cieniutkie paski, którymi dużo łatwiej będzie posmarować przygotowany wcześniej chleb.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.